Gölbaşı :
z     z
24 Kasım 2018, 20:04
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda Kangal ve Akbaş yetiştiriliyor

Gölbaşı'nda Kangal ve Akbaş yetiştiriliyor

          Gölbaşı’nda Kangal ve Akbaş ırkları olan  Türk çoban köpekleri yetiştiriliyor.

 

   Gölbaşı Oyaca’da çiftlik sahibi olan Gökhan Çelik 24 yıldan beri Kangal  ve Akbaş yetiştiriciği yapıyor.

 

    Kangal ve Akbaşlar Türk çoban köpekleri olup, Asya Çoban Köpeği ailesindendir. Bu köpeklerin Kuzey Asya kökenli olduğu ve Anadolu’ya Oğuz Türkleri tarafından getirildiği bilinmektedir.

 

      Önemli olan ırkları bozmadan yetiştirmek olduğunu belirten Gökhan Çelik, “Kangal’ı kangal ile, Akbaşıda Akbaş ile çiftleştirmek lazım. Akbaş ve Kangal aynı soy ailesindendir. Kangalların burun ve başa doğru oluşan siyahlıktan dolayı Karabaş olarakta anılır.  Yaşam ortamları aynıdır. İki ırkta kanlarında diğer ırkın kanını taşıdığı görülür. Kangalların göğüs ve bacaklarındaki ak renk, akbaşların burnundaki siyah renk bunun örneğidir“dedi.

 

       Gökhan Çelik, Akbaş köpeklerinin nesli tükenmekte olduğunu belirterek, “Anadolumuzun milli değerlerinden bir ırktır. Ne yazık ki kimse bu ırkı önemsemiyor. Amerika da yapılan bir araştırma da en iyi sürü gözetimi yapan ırk ilan edildi. Cüsse olarak kangal kadar olmasa da yürek olarak çok büyük bir cesarete sahiptir. “dedi.

 

    Gökhan Çelik, Gökhan Çelik, “Akbaslarda kangal ile aynı doğa ortamına sahip olup sürü korumada kangal dan daha da cesurdur." dedi

 

   Türkiye’nin her bölgesine yavru satışları yaptığını belirten Gökhan Çelik, “nakliye araçlarıyla yavru gönderimini sağlıyoruz. Bu zamana kadar da hiçbir sorunla karşılaşmadık. Oyaca’daki yetiştirme çiftliğimizde dost güven, düşmana korku veren bu ırkların çoğalmasını sağlamak için gayret gösteriyoruz.  Aynı zamanda, güzel Oyacamızı olduğu gibi Gölbaşı’nın da bu alanda özelliğinin istiyorum. “dedi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.