Gölbaşı :
z     z
11 Eylül 2018, 11:46
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü'nün eski fotoğraflarını çekeni bulduk!

Mogan Gölü'nün eski fotoğraflarını çekeni bulduk!

 

  Gölbaşı’nda bazı kurum ve kuruluşlarda duvarında asılı bulunan, ne zaman ve kimin çektiği belli olmayan Mogan Gölü’nün eski bir fotoğrafının izini süren gazetemiz fotoğrafın kesin tarihi ile fotoğrafı kimin çektiğini öğrendi.

 

    Gölbaşı Mogan Gölü kıyısında bulunan Ankara Üniversitesi Su Sporları Tesisleri bölgesinde gölde yüzmeye çalışanlar, yelkenle gezinti yapıp, kumsalında güneşlenenlerin görüntülendiği fotoğraf  kartpostal için çekildi.

 

       Türkiye’nin ilk renkli kartpolsalı arasında yerini de alan Mogan Gölü Fotoğrafı  Çetin Gökçeatam tarafından 1955 yılında çeklidi. Çetin Gökçeatam, Ankara’nın ve Türkiye’nin  turistik yerlerini kartpostal haline getirip turizme katkı sağlıyordu. Bu tür çalışmaları 1970 yılına kadar devam etti.

 

       Gazete temsilcimiz Bayram Türkmez şu an 90 yaşında olan, Gebze'de tarım aletleri üzerine bir firmanın sahibi olan Çetin Gökçeatam’a ulaşarak bu fotoğrafın hikayesini dinledi.

 

       Çetin Gökçeatam gazetemize yaptığı açıklama da şöyle dedi. “Bu fotoğrafı 1955 yılında çektim. O zamanlar Ankara’nın da olmak üzere turistik yerlerini tanıtmak amaçlı çekimler yaptım. Gölbaşı Mogan Gölü’de böyle güzeldi. Bu görüntüyü tanıtmak ve yaşatmak için kartpostal olarak bastırdım.

   Türkiye’de, bayramlar ve özel günlerde herkesin birbirine kartpostal gönderdiği, renkli kartpostalların olmadığı yıllarda gönüllü olarak ülkemin tanıtımına katkı yapmak istedim. 1955 yılında Amerika İktisadi Yardım Grubu’nda görevliyken Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerinin fotoğraflarını çekip kartpostal olarak bastırdım. ABD’de okurken Türkiye’den siyah-beyaz kötü çekilmiş kartpostallar geliyordu. Onları arkadaşlarıma utanarak gösteriyordum. Neden bizim de ABD’deki gibi renkli kartpostallarımız yok diye iç geçiriyordum. Türkiye’ye döndükten sonra bu işle uğraşmaya karar verdim. Ankara’da Türkiye’nin ilk modern renkli fotoğraf stüdyosunu açtım. Ardından Nikon firmasının temsilciliğini  alarak Türkiye’ye ilk kez bu fotoğraf makinelerini getirdim. Bir dönemin çok moda makinası Polaroid Makinasını Türkiye’ye yine ben getirdim. Uzun zaman ülkemin her yöresinin resimlerini çektim ve renkli kartpostal olarak basılmasını sağladım.”dedi.

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.