Gölbaşı :
z     z
26 Aralık 2017, 17:33
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ankara Valisi Topaca Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin önemini anlattı

Ankara Valisi Topaca Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin önemini anlattı

    Ankara Valisi Ercan Topaca, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 98.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Ercan Topaca mesajında, “Ankara halkı, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının yanında olarak kurtuluş mücadelesine verdiği desteği göstermiştir. Kurtuluştan sonra Ankaralıların Gazi Mustafa Kemal’e yaptığı hemşehrilik teklifini Mustafa Kemal memnuniyetle kabul etmiş, 5 Ekim 1922’den sonra Ankaralıların hemşehrisi olarak her dönem Ankara milletvekili seçilmiştir.” diyerek  Anadolu’da Ulusal Kurtuluş hareketinin başlama yıldönümü olarak niteledi…

 

Vali Ercan Topaca şu açıklamayı yaptı.

 

“Anadolu'da ulusal kurtuluş hareketini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Heyet-i Temsiliye ile 27 Aralık 1919’da Ankara'ya gelişinin 98. yıl dönümünü kutluyoruz.

 

Kongrelerde alınan kararlar doğrultusunda millet iradesine dayanan bir hükûmet kurulması için tüm illerden seçilen delegeler ve Gazi Mustafa Kemal, güvenli bir bölge olması, cephelere yakınlığı, İstanbul’la olan demiryolu bağlantısı sebebiyle tercih edilen Ankara’da halk tarafından coşkuyla karşılanmıştır. Ankara halkının Mustafa Kemal Paşa ve Heyet-i Temsiliye’ye maddi ve manevi bakımdan destek vermeye hazır ol¬ması da Ankara’nın Millî Mücadele’nin merkezi olarak seçilmesinde önemli bir paya sahip olmuştur.

 

Mustafa Kemal Paşa’nın karargâh olarak kullandığı, Kurtuluş Savaşı sürecinde birçok önemli kararın alındığı, Anadolu Ajansının faaliyete geçtiği ve bugün Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü olarak kullanılan Ziraat Mektebi binasındaki  “Atatürk Odası” 1952'den beri müzedir. Bu müzeyi her yıl yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ediyor olması, Ankaralıların bugün de Cumhuriyet değerlerine sahip çıktığının ve duyduğu saygının göstergesidir.

 

Ankara halkı, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının yanında olarak kurtuluş mücadelesine verdiği desteği göstermiştir. Kurtuluştan sonra Ankaralıların Gazi Mustafa Kemal’e yaptığı hemşehrilik teklifini Mustafa Kemal memnuniyetle kabul etmiş, 5 Ekim 1922’den sonra Ankaralıların hemşehrisi olarak her dönem Ankara milletvekili seçilmiştir.

 

Bir var oluş mücadelesinin kalbi ve bağımsızlık fikrinin simgesi olan Ankara’nın gerek sanayi gerek eğitim, kültür alanında modern bir başkent hâline gelmesiyle tüm Ankaralılar gurur duymaktadır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ankara’yı teşriflerinin 98. yılında şükran ve minnetle yâd ediyor, Ankaralıları saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.”dedi

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.