Gölbaşı :
z     z
12 Ekim 2017, 15:14
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

CHP'li Gök, Kore ve KKTC gazi ve şehitleri içinde istihdam istedi...

CHP'li Gök, Kore ve KKTC gazi ve şehitleri içinde istihdam istedi...

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök TBMM' ye vermiş olduğu önerge ile  Kore ve Kıbrıs Barış Harekatında savaşmış gazi ve şehit yakınları içinde  devlette istihdam hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.

 

   Gök., ,gazetemize yapmış olduğu açıklama da, "2014 yılında yayınlanan bir yönetmelik ile şehitlik veya gazilik mertebesine erişen vatandaşlarımızın ailelerine kamu istihdamı sağlanmıştır. Söz konusu yönetmelik 2017 yılı itibariyle genişletilmesine karşın Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtında savaşmış gazilerimizi ve şehitlerimizi kapsamamaktadır. Ülkesi için canını hiçe saymış kahramanlarımızın aileleri kayıpları sebebiyle zorluklar içinde hayatlarını sürdürmektedir. Seslerinin duyulmasını isteyen şehit ve gazi aileleri adalet talep etmektedirler."diyerek şu önergeyi sundu...

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

                                                                            

      Levent GÖK

Ankara Milletvekili

CHP Grup Başkanvekili

 

         2014 yılında yayınlanan bir yönetmelik ile şehitlik veya gazilik mertebesine erişen vatandaşlarımızın ailelerine kamu istihdamı sağlanmıştır. Söz konusu yönetmelik 2017 yılı itibariyle genişletilmesine karşın Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtında savaşmış gazilerimizi ve şehitlerimizi kapsamamaktadır. Ülkesi için canını hiçe saymış kahramanlarımızın aileleri kayıpları sebebiyle zorluklar içinde hayatlarını sürdürmektedir. Seslerinin duyulmasını isteyen şehit ve gazi aileleri adalet talep etmektedirler.

 

Bu bilgiler ışığında:

 

1.    Sözü geçen yönetmeliğin sağladığı hakların bütün şehit ve gazi yakınlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi düşünülmekte midir?

 

2.    2014 – 2017 yılları arasında kadar kaç şehit ve gazi yakını istihdam edilmiştir?

3.    Söz konusu uygulama bütün şehit ve gazi aileleri için geçerli olacak olursa kaç vatandaşımız hak sahibi olacaktır? 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.