Gölbaşı :
z     z
29 Eylül 2017, 20:54
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

CHP'Lİ GÖK, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİ SORDU...

CHP'Lİ GÖK, HASTANE RANDEVU SİSTEMİNİ SORDU...

CHP Grup Başkanvekili, Ankara Milletvekili Levent Gök  hastane randevu sistemini TBMM gündemine taşıdı. Levent Gök, gazetemize göndermiş olduğu TBMM gündemine taşıdığı önerge ile ilgili olarak şunları söyledi.

 

“2011 yılında hizmete giren “Merkezi Hastane Randevu Sistemi” etkin çalışmamaktadır. Vatandaşlarımız sistemden aylarca randevu alamamakta, randevu alsalar bile hastaneye gittiklerinde tekrar sıra numarası almak zorunda kalmaktadırlar.

 

 Bir yıl süresince hastanelerin çeşitli servislerinden randevu alamayan vatandaşlarımız aynı zamanda telefon operatörlerinin saygısızlıklarından da şikâyetçidirler. Randevu alan kişiler hastaneye gittiklerinde randevunun sisteme veya doktorun ekranına düşmemiş olması bahanesiyle geri gönderilmektedir. Hastalar fahiş ücretler talep edilerek özel muayeneye zorlanmaktadır.

Sağlık reformu ile övünen hükümetin sağlık sistemiyle hasta muayenesi bile gerçekleşememektedir.”diyerek  Konuya ilişkin verdiğim soru önergesi verdi.

 

     CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök vermiş olduğu önerge de şöyle dedi.

 

2011 yılında hizmete giren “Merkezi Hastane Randevu Sistemi” etkin çalışmamaktadır. Vatandaşlarımız sistemden aylarca randevu alamamakta, randevu alsalar bile hastaneye gittiklerinde tekrar sıra numarası almak zorunda kalmaktadırlar. Bir yıl süresince hastanelerin çeşitli servislerinden randevu alamayan vatandaşlarımız aynı zamanda telefon operatörlerinin saygısızlıklarından da şikâyetçidirler. Randevu alan kişiler hastaneye gittiklerinde randevunun sisteme veya doktorun ekranına düşmemiş olması bahanesiyle geri gönderilmektedir. Hastalar fahiş ücretler talep edilerek özel muayeneye zorlanmaktadır. Sağlık reformu ile övünen hükümetin sağlık sistemiyle hasta muayenesi bile gerçekleşememektedir.

 

Bu bilgiler ışığında:

 

1.           2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında merkezi hastane randevu sistemi aracılığıyla muayene olan vatandaşlarımızın sayısı nedir?

2.           2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında merkezi hastane randevu sistemi haricinde yollarla kaç vatandaşımız muayene randevusu almıştır?

3.           2011 - 2017 yılları arası merkezi hastane randevu sisteminde sıra beklerken kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir?

4.           2011 – 2017 yılları arasında merkezi hastane randevu sisteminde çalışan telefon operatörleri hakkında kaç adet şikâyet gelmiştir? Gelen şikâyetlerden kaçı hakkında soruşturma açılmıştır?

5.           Merkezi hastane randevu sistemini hangi birim denetlemektedir?

6.           Devlet ve üniversite hastanelerinde talep edilen en düşük ve en yüksek özel muayene ücretlerini açıklar mısınız?

7.           Vatandaşlarımızın muayene ve ultrason gibi temel sağlık hizmetleri için 1 yıl sıra beklemelerini doğru buluyor musunuz?

8.           Merkezi hastane randevu sistemini değiştirmek veya düzenlemek üzere herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.