Gölbaşı :
z     z
21 Haziran 2017, 00:57
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

İlçemizde Hat Sanatçısı Muharrem Büyükkayıkçı'yı tanıyormusunuz?

İlçemizde Hat Sanatçısı Muharrem Büyükkayıkçı'yı tanıyormusunuz?

 

İLÇEMİZİN HAT SANATÇISI MUHARREM BÜYÜKKAYIKÇI’YI TANIYORMUSUNUZ?

 

       Gölbaşı’nda son yıllarda Hat Sanatı üzerine yaptığı çalışmalar ile ilçemiz gündemine gelen Muharrem Büyükkayıkçı geçen ay ilk sergisini de açmıştı.

 

Kendisini Gölbaşı’nda eğitimciliğiyle  tanımıştım,  ancak hat sanatı ile ilgilendiğini hiç bilmiyordum...

 

   Muharrrem Büyükkayıkçı aslında bir eğitimci ancak hobi olarak başlamış olduğu hat sanatını artık profesyonel olarak kendi küçük atölyesinde gerçekleştiriyor.

 

     Büyükkayıkçı,  ilçemizde en az nüfusa sahip olan Sinop’un  Boyabat ilçesinde doğdu.İlk ve orta öğretimini Boyabat’ta,liseyi Çanakkale Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1987 yılında girdiği KTÜ Giresun Eğitim Yüksek Okulu Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirerek 1991 yılında Ankara’da Sınıf Öğretmeni olarak göreve başladı .  1993 yılından bu yana ilçemizin çeşitli okullarda okul müdürlüğü ve sınıf öğretmenliği yaptı.

 

    Muharrem Büyükkayıkçı’ya  Nedir Hat Sanatı! diye sordum…Çok özlü ve kısa bir açıklama yaptı.‘’Hat bilmek had bilmektir. “ diyen Büyükkayıkçı ,hat sanatına yeni bir boyut kattığını ve bu sanatıda Hatigrafi Sanatı olarak adlandırdığını belirtti.

 

     kendine özgü ve güzel dünyasında  uzun süren kaligrafi ve hat sanatı çalışmalarını  sürdüren  Büyükkayıkçı,  çalışmalarını ‘geleneksel hat estetiğinde kaligrafi çalışmaları’ olarak yorumluyor.

 

   ilçemiz Eğitimci-Sanatçılarından Muharrem Büyükkayıkçı 1970 Hatigrafi yazı sanatı olarak adlandırıldığı çalışmalarını ; “Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kabul edilen Latin harfleri ve İslam kültüründen gelen Hüsnü Hat sanatını harmanlamasıyla oluşturduğu bir yazı sanatıdır.Temel olarak Latin harflerinin hat sanatı estetiğinde geleneksel çizgi ve istif anlayışı ile yazılmasıdır.”diyor.

 

Son çalışması ‘’ 1987 ‘den 2017 ‘ye yazı yolculuğunu ‘’ teması ile Hatigrafi Sergisidir.

 

  Eğitimci, Hat Sanatçısı  Muharrem Büyükkayıkçı,     değişik tanıtım alanları olan fuar, festival, şenlik ve sergilere katılarak yaptığı çalışmaları paylaşmakta, hat sanatına katkı sunarken öğrenmek isteyenlere de destek veriyor.

 

    Evli ve iki çocuk babası olan Büyükkayıkçı halen ilçemizde eğitim ve sanat çalışmalarına devam etmektedir…

 

     Kendisine hem eğitim alanında, hem de severek yaptığı sanatında başarılar dilerim.

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

21 Haziran 2016

 

NOT.: İlçemizde ikamet etmese de, İlçemizde Emniyet Müdürü olarak görev yapan Cafer Tozluoğlu emekli olduktan sonra kendini hat sanatı çalışmalarına verdi. Hatta, Ramazan ayı nedeniyle belediye tarafından Atatürk Sahil Parkı'nda açılan sergi alanlarında bir tanıtım bölümü istedi ancak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bir açıklama yapmadı ve yer alamadı... Emekli müdür Tozluoğlu sosyal medya da haklı olarak buna sitem etti. Cafer Tozluoğlu ile de en kısa zamanda görüşerek çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgi alacağız...

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.