Gölbaşı :
z     z
20 Mayıs 2017, 12:58
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda milli bayram çoşkusu yaşandı...

Gölbaşı'nda milli bayram çoşkusu yaşandı...

     

GÖLBAŞI’NDA MİLLİ DURUŞUN SİMGESİ…

 

     19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Gölbaşı’nda bu yıl daha çoşkulu şekilde kutlandı.

 

Gölbaşı’nda bugüne kadar böyle yoğun bir etkinlik görmedim.  Ne CHP’li belediyeler de, Ne de MHP’li belediyeler böyle milli bayramlarımıza özgü etkinlikler yapmadı.  Niye yapmadı! Bilemem ya da yaptı da arada cılız kalıp kaybolup gitti mi onuda  bilemem ancak ben hatırlamıyorum.

 

   Bir defa ADD Gölbaşı Şubesi Başkanı Cemal Kaman iken caddelerde gece Fener Alayı düzenlenmişti. yaptığımız haberden dolayı birde o aklımda kalmış.

 

    Bu kutlamaların diğer milli bayramlarımız olan 30 Ağustos Zafer Bayramı,  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Eğemenlik ve Çocuk Bayramı’nda da daha da yoğun katılımla yaşanmasını dilerim.

 

    Bu milli bayramlar Türk milletinin birliğinin, dirliğinin harcıdır.  Ramazan, Kurban gibi dini bayramlar Türk Milletinin birliğinin dirliğinin harcıdır.  

 

     Gölbaşı halkının bu çoşkuyu yaşamasında kuşkusuz en büyük pay İlçe Kaymakamımız Şenol Esmer’in dir.  Kaymakam Şenol Esmer’e ne kadar teşekkür etsek azdır. Çünkü, bu kutlamaların yolunu açan,   görev dağılımını yapan, kurul oluşturarak ortak program oluşturan kendisidir.

 

     Gölbaşı'nda, milli bayramları son 2 yıldan beri ilçemizin merkez ve dış mahallelerinde kutlanmaya ya da anılmaya başlandı. Çünkü, 2 yıl önce Gölbaşı merkez ilçe konumunda değerlendirildiği için bu tür kutlamalar Ankara merkez kapsamında değerlendiriliyor ve Gölbaşı’nda bağımsız yapılmıyordu. (yaklaşık 8 yıldır) Kaymakam Şenol Esmer ilçemizde göreve başlar başlamaz  Ankara Valiliğinden talep ederek Gölbaşı’nın dış mahalle konumunda olduğu ve bu tür etkinliklerin ilçede bağımsız şekilde yapılmasını talep etti.  Atatürk sevdasını mesajlarına da hep yansıtan  Ankara Valimiz Ercan Topaca bu talebe olur verdi ve böylelikle Gölbaşı’nda son 2 yıldan beri merkez olmak üzere dış mahallelerde, okullarda etkinlikler topyekün yapılıyor.

 

   Bu konu da Kaymakam Şenol Esmer’e ne kadar teşekkür etsek azdır.  Belediye Başkanımız Fatih Duruay’ın da özellikle bu yıl milli bayram duyarlılığını gördük.  İçinde bir Atatürk sevgisi olduğunu bildiğim yaklaşık 40 yıldan beri tanıdığım Fatih Duruay’ın vatan ve millet sevgisini bakidir. Umut ediyorum ki diğer milli bayramlarda da daha çoşkulu ve katılımcı yaşanmasına etkili olur.

 

Zira, halkın sahiplenmesi, halkın katılımının sağlanması daha da bir önem taşıyor.  Belki bundan sonra belediye de bir gelenek başlarda  bu milli bayramlarda sadece direklere ya da binalara bayrak asmaktan öte çoşkulu etkinlikler yapılır.

 

   Bu etkinliklerin amacı; Türk milletinin birliği, dirliği, bütünlüğünün yanı sıra 7 düvele karşı dedeleri ve ninelerinin,  babaları ve annelerinin mücadele verdiği, kimisinin şehit, kimisinin gazi olduğu, açlıkla, yoklukla mücadele ederek işgal altındaki topraklarından düşmanı kovmanın haklı gururunu, övüncünü yaşatmaktır.

 

    Siyasi ilçe teşkilatları bile milli bayram etkinliklerinde sadece yönetim kurulu üyeleri olarak değil, tüm üyelerini örgütleyebilmeli, kendi içerisinde etkinliklere katılabilmeli yani teşkilatlar sahiplenmeli ki, milli ruh her kesimde heyecan yaratsın.  Bu da zaman içerisinde olur diye umut ediyorum.

 

Türk milletinin işgal edilmiş topraklarından düşmanı kovmasının temel nedeni bağımsızlık isteğindendir.  Silahla verilen mücadele  başta Mustafa Kemal Atatürk  olmak üzere,  silah arkadaşlarına inanan Türk Milleti kanıyla Misak-ı Milli sınırlarını çizmiştir.  Bize bu vatanı bırakan, bu yolda canını, malını hiçe sayarak Türk milletinin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ve mücadeleye katılan herkesi minnet ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.

 

 

İLÇEMİZDE  DE TÜRKÇE’YE SAHİP ÇIKALIM…

 

Mücadele sadece silahla olmuyor ki, ekonomik ve kültürel mücadele esas etkili olan…

 

   Geçen gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TÜSİAD toplantısında konuşuyor ve “kendi yerli otomobilimizi  üretemedik,  şu salonda bir babayiğit çıkıpta bu yerli otomobil konusunda çalışmalar yapamıyorsa, bırakın dükkana kilit vurun gidin!” diyerek yerli üretimi önemsediğini anlatıyordu.

 

Ekonomik mücadele böyle bir şey, üretim şart, bilgi çağındayız, bilişim çağındayız, üretimsiz olmuyor ve parayla ilgili bir durum olduğu için bizim alanımızda değil.

 

   Ancak, parası pulu olmayanlarında yapabileceği bişeyler var. Kültürel mücadele para pul istemiyor. Zaten, kamu bu yetkiyi de veriyor. 

 

    Ayrıca, bu yılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde Başbakan Binali Yıldırım’da 2017 yılını “Türk Dili Yılı-Dilimiz Kimliğimizdir” kampanyası başlatarak bir genelge yayımladı.

 

   Sanal alemde gördüğümüz bu kadar milliyetçi, ulusalcı, vatansever,milletperver insanlarımızın yükü ağır. En azından Türkçemize sahip çıkalıp, koruyalım, yok olmasını engelleyelim. Bunu yapmanız için para pul harcamanıza da gerek yok. 

 

    Yabancı kelimeleri cazibeli hale getirilmesini, yabancı kelime kullanılmasını özendirecek, destekleyecek, teşvik edecek söz ve eylemlerden kaçalım,  bilinçsizce yabancı kelime kullananan esnaflarımızı da uyaralım…

 

     Ve bu konu da herkeste bir farkındalık oluşturalım.

 

      Daha dün kutladık düşman işgalinden kurtadığımız toprakları vatan yapmanın mutluluğunu, gururunu…Bu gururu ve heyecanı ebediyen yaşamak için Türkçemizden de yabancı kelimeleri kovmamız gerekiyor. Türkçemizi yabancı kelimelere işgal ettirmenin,  memleketi işgal ettirmeyle eşdeğer olduğunun bilincini de oluşturacağız.

   Dün aynı zamanda Belediye Özel Kalem Müdürlüğü sosyal medyasından bir açılış fotoğrafları servis etti.  Girişinde  CAFE-BİSTRO yazan kapısının bir kıyısında da Kayı Cafe-Bistro yazan bir işyerinin açılışına Kaymakam Şenol Esmer ve Belediye Başkanı Fatih Duruay katıldı. İlçemize böyle işyerlerinin açılması da güzel, istihdam açısından,  başta öğrenciler olmak üzere insanlarımızın yararlanması açısında bir hizmet. Ancak, ger gör ki, Türkçe’yi katlediyor. Cafe’yi artık kabullendik gibi de, BİSTRO da yeni yeni girmeye başladı Türkçemize..

 

   Ben, bundan 6 ay önce Gölbaşı Belediyesi’nin Gölbaşı Esnaflar Odası’na aylık 600 lira’ya kiraladığı Alparslan Türkeş Parkı’ndaki çay bahçesinin kapalı alanına da CAFE-BİSTRO yazmasını eleştirmiş,  bunun en azından kamu da olmaması gerektiğini belirtmiştim. Birde Belediye Meclis kararı var “Türkçe tabelalar yazılacak ve kontrol edilecek” diye… Ancak, bunların hepsi yok sayıldı ve Esnaf Odası Başkanı İsa Albut’ta inatçı çıkınca CAFE-BİSTRO’ya kimse dokunamadı. Tabi, esnafın başı böyle yaparsa peşinden gelen esnaf ne yapsın. Dün açılan işletme de KAYI ismi ile gönülleri alırken, CAFE-BİSTRO diye işletmesini tanıtırkende Türkçe’yi katletmiş.

 

Burasının açılışına Kaymakam Şenol Esmer ve Belediye Başkanı Fatih Duruay katılmış.  Kaymakam Şenol Esmer ve Belediye Başkanı Fatih Duruay’ı o açılışa davet eden işletmeci de tanıtım için yapması gerekeni yapmış, ancak belediye yetkilileri üzerine düşeni yapmamış…

 

   Açılış olacak işletmenin isminin ne olduğunun,  Belediye Meclis Kararlarına uygun olup olmadığını araştırmamış,  Cumhurbaşkanı himayesindeki Başbakanlığın genelgesi olan “2017 yılı Türk Dili –Dilimiz Kimliğimizdir” kampanyasına uygun olup olmadığını araştırmamış. Uyarmamış ve yöneticilerde o telaşla biran da kendilerini açılışta bulmuşlar…

 

      Belediye Özel Kalem Müdürlüğüne,  Özel Kalem Müdürü yok ise Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne büyük görevler düşüyor.  Bu tür konular önceden araştırılıp,  bilgilendirilmelidir.

 

    Bu durum, dün yaşayan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çoşkusunu gölgelemez ve gölgelemesine de müsaade edemeyiz.  Bu çoşkuyu yaşatan başka Kaymakam Şenol Esmer olmak üzere, Belediye Başkanı Fatih Duruay’a ve katkısı olan tüm birim müdürlerine, etkili, yetkili herkese teşekkürler…Çok güzel organize edilmiş, halkımızın çoşkuyla kutladığı bir Milli Bayram’dı…

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

20 Mayıs 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.