Gölbaşı :
z     z
28 Nisan 2017, 09:34
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Biz adam olacakmıyız?

Biz adam olacakmıyız?

BİZ ADAM OLACAK MIYIZ?

 

Zeki Sarıhan

 

Avrupa Birliği, Türkiye’deki gelişmeler üzerine üyelik sürecini denetim altına almış.

 

Hükümet bundan memnun. “Sen kim oluyorsun ya! Vatandaşlarımı ister asarım, ister keserim, senden akıl mı alacağım?” yollu tepkiler vermeye devam ediyor.

 

Bu kararı alan kuruldaki CHP temsilcileri de AKP ve MHP temsilcileriyle birlikte karara ret oyu vermişler. İktidar çevrelerinin sözde vatanseverliğinden geri kalmak istememişler. CHP, sınır ötesi harekâta, dokunulmazlıkların kaldırılmasına onay vererek başka zoraki sürüklenişlere katılmıştı. Parti kurmayları, sarı öküzü feda ederek iktidarın hedefi olmaktan kurtulacağını sanıyorsa büyük yanlış içindedir. İktidar, demokrasi güçlerini birbirinden ayırarak onları teker yeme politikası güdüyor.

 

CHP’nin bu son tavrı, İkinci Abdülhamit’in istibdadı üzerine Avrupa’ya kaçmak zorunda kalan Namık Kemal’in, Avrupa kamuoyu Abdülhamit’e itidal tavsiye ederken “Hayır, Abdülhamit haklıdır” demesi gibi bir şey!

 

Türkiye uzun yıllardır, Avrupa Birliğine üye olmak için uğraşıp duruyor.  Bu birliğe üye olabilirse bundan ekonomik kazançlar umuyor(du).  Biz solcular ise “Onlar ortak biz Pazar” diye bu katılıma karşı çıkıyorduk. Ayrıca Türkiye’nin ABD’nin dümen suyuna girmesinden canımız yandığı için bu ittifakın bağımsızlığımızı zedeleyeceğini söyleyip durduk.

 

Biz ülkemizde işbirlikçi kapitalistleri başımızdan atarak tam bağımsız bir ülke olmayı hedeflemiştik.  Avrupa sermayedarlarının oluşturduğu bir birlik bizim halkçı yürüyüşümüzün önünü kesebilirdi.

 

Fakat son gelişmelerle işin rengi nerdeyse tersine döndü.

 

Şöyle ki: Biz bir yandan bağımsızlığı savunurken öte yandan çağdaş, laik bir ülke olmak için de mücadele ediyorduk. İnsan hak ve özgürlüklerinin yerleşmesini, kişi güvenliğini, ülkemizdeki etnik, din ve mezhep ayrımına son verilerek özgürlük ve demokrasi içinde birliği savunuyorduk.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen bir ucube yönetim, şimdi tam da bizim bu özlemlerimizin aleyhine kararlar alıyor.  Bu konulara dikkat çeken Avrupa’ya posta koyuyor. Uygarlığa sırtını dönmüş durumda. Bir Ortaçağ devleti olmaya doğru gidiyor. Radikal İslam örgütlerinden canı yanmış olan Avrupa kamuoyu ve hükümetleri, Türkiye’nin nereye doğru gittiğini görüyor.  “Bu halinle seni birliğimize alamayız” derken haklıdırlar.

 

Avrupa Birliğindeki gelişmeler, bu birliğin öyle pek de sıkı bağlarla bağlanmış olmadığını, isteyen ülkelerin ondan ayrılabileceğini, Yunanistan örneğinde olduğu gibi solcuların seçim de kazanabileceğini de gösterdi.  

 

Eğer Türkiye çağdaş bir ülke olmak isterse, bunun için Avrupa Birliği’ne üye olması da şart değil. Avrupa’da ve Avrupa dışında Birliğe üye olmayan çağdaş ülkeler var.

 

Avrupa ile tek adam rejimine geçen Türkiye arasında bugünkü gerginlik,  insan haklarına dayanan bir hukuk devleti olup olmamakla ilgilidir. Birlik organlarının Türkiye’de akademik özgürlük, basın özgürlüğü, demokrasi talepleri Türkiye halkının yararınadır. Yapılacak olan, Avrupalılara “Sen karışma” demek değil, iyice kısıtlanan demokratik hakları geri almak ve daha da genişletmek için mücadele etmektir. “Sen karışma” demek ayrıca mantıksızdır, çünkü onun karışma hakkını zaten baştan kabul etmişsin.

 

Türkiye Avrupa Birliğine girsin mi, girmesin mi? sorusunun yerini şimdi şu soru almıştır: Biz adam olacak mıyız, olmayacak mıyız? Bu soruya yanıt verdikten sonra gerisi kolay. (27 Nisan 2017)

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.