Gölbaşı :
z     z
07 Nisan 2017, 13:59
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

GÖLBAŞI'NIN ÇÖMLEKÇİLERİNİ TANIYORMUSUNUZ-2.BÖLÜM

GÖLBAŞI'NIN ÇÖMLEKÇİLERİNİ TANIYORMUSUNUZ-2.BÖLÜM

   1. BÖLÜMDEN DEVAM...

 

  1993 yılına kadar Haymana Yolu Doktorlar Sitesi’nin olduğu bölge de çömlekçilik faaliyetlerini yürüten İbrahim, Ahmet ve Mustafa Önen kardeşler bu bölge de imarın geçmesiyle birlikte kendilerine yeni yer olarak Velihimmetli köyünü seçerler. Buradaki yerlerini arazi niyetine satarak, Velihimmetli den yer alarak burada çömlekçilik faaliyetlerine halen devam etmektedirler.  Yani, 21 yıldan beri Velihimmetli’de çömlekçilik yaparak yaşamlarını sürdürüyor.

 

  Birbirinden hiç kopmayan İbrahim, Ahmet ve Mustafa kardeşler Gölbaşı’nda da aynı apartmanda ikamet etmekte olup, bugün Bağ-Kur emeklilileri olarak halen bu mesleği yaşatmaya çalışmaktadırlar.

 

    Çömlekçiliğin hammaddesi olan Balçık toprağı konusunda sıkıntılar yaşayan Konyalı çömlekçi kardeşler “Mogan Çömlekçilik” adıyla faaliyet göstermekte olup,  ürettiklerini Ankara, Eskişehir ve ilçelerine genelde toptan olarak göndermektedirler.

 

     Zaten, Ankara’da bile hiç çömlekçi yok.  Ankara’nın da tek çömlekçisi olan İbrahim, Ahmet ve Mustafa kardeşler çırak yetiştirememekten ve de hammadde olan balçık ile kırmızı toprak alamamaktan şikayetçiler.

 

    “Bulamamak” demiyorum, “Alamamak” diyorum. Çünkü, toprağı buluyorlar ancak bürokratik engeller nedeniyle bir türlü alıp, ocaklarına getiremiyorlar. Onun içinde son yıllarda Ankara dışından toprak getirerek zorlu bir üretime devam ediyorlar.

       Bu konu ile ilgili bir anıları da var.

   Biliyorsunuz 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Gölbaşı’nda ikamet ediyor.  2007 yılında ilçemize taşındı.  Eşi Semra Sezer o dönemler ilçemizde de Eğitim ile de yakından ilgileniyor. Bazı eğitim kampanyalarını ilçemizden başlatıyordu.

 

    Köylerde üretilenleri-el emeklerini Halk Eğitim yetkililerine soruyor. Çömlekçi kardeşler Semra hanıma anlatılıyor. Çömlekçi kardeşlerin toprak bulma sorunu da gündeme geliyor. Semra Sezer aracılığı ile  Ankara Valiliği’ne yazı yazılarak yok olmaya yüz tutmuş bu mesleğin yaşatılması için toprak bulunmasında yardımcı olunmasını belirtiyor. Yazı, Valilik kanalıyla Gölbaşı Kaymakamlığına geliyor.    Hakkı Uzun yeni kaymakam olarak göreve başlıyor. Kaymakam Hakkı Uzun,  Çömlekçi kardeşlere diyor ki, “Ankara’nın neresinde bu toprağı bulursanız haber verin oradan alınmasını gerçekleştirelim.” diyor ve bu arada Avanos’tan da 1 kamyon toprak getirtiyor.

 

   Daha sonra Moganpark çalışmaları sırasında Büyükşehir Belediyesi’nin göl kıyısındaki çalışmaları sırasında balçık toprağının çıktığını öğrenen çömlekçi kardeşler bu toprağın işlerine yarayacağını belirtiyorlar. Ancak, dönemin ÖÇKK bürokrasisi karşısında bu toprağı alamıyorlar.  Bu kazılan toprak başka alanlara dökülüyor ve dökülen yerde başka topraklarla karışıyor ve çok azı kullanılabiliyor.

 

    Bu konuyu çömlekçi kardeşler hiç unutamıyor. Ve bürokrasiden yakınarak “Bu ciddi sorunumuz çözülmezse birkaç ay daha zor gideriz, bu mesleği yapamayız.”diyorlar.

 

    Balçık toprağının yanı sıra, çömleğe renk veren kırmızı toprağı da bulmak güç, bulunca da almanın güçlüğünden bahseden çömlekçi kardeşler, bu konu da da yerel yöneticilerden destek istiyor.  Gölbaşı dışında bazı bölgelerde kırmızı toprak bulduklarını 1-2 kamyon alabilmek için bürokrasiye takılmadan yani yasakların kaldırılarak rahat rahat almak istiyorlar.  Bu konu da gerekirse mevzuat değişikliği yapılması gerektiğini yoksa bu mesleğin göz göre göre yok edileceğinin de mesajını veriyorlar.

 

    Kendilerine bugüne kadar hiç çırak gelmedi mi, hiç çırak yetiştirmediniz mi? diye soruyorum.  “En büyük sorunumuz çırak bulmak olup,  tercih etmiyorlar.  Bugüne kadar 1 çırağımız oldu.   Ömer Güner isimli çırağımız hem üniversite tezini yazdı, hem de stajını burada yaptı. Bir onu yetiştirdik.  Ankara merkezden hergün buraya erinmeden geldi. 2 yıldan fazla burada öğrendi. Sonra Yozgat’ta Halk Eğitim Müdürlüğü’nde seramik hocalığı yapmaya başladı.  Zaten,  azimli olunursa 2-3 yıl içerisinde çömlekçi ustası olunur.”dedi.

 

     Ayrıca,  çömlekleri pişirmek için altı sille taşından oluşturulan ocakları yakmak için kullanılan çam odunu bulmakta zorlandıklarını belirtiyorlar. Çünkü, çam odunun kalınlığı en fazla soba borusu kadar olacak olup, bu kalınlıkta sürekli ağaç bulmanın zorluğunu yaşıyorlar.

 

      Bugüne kadar hangi tür çömlekleri ürettiklerini ve  çömleklerde Sır’lamanın halen yapılıp yapılmadığını soruyorum. “ daha önceleri Turşu ve Su küpü, peynir Çömleği,, Su Künkü, Baca Künkü, Yoğurtluk, Saksı, Güveç, Su destisi…çok yapılırdı. Küpler ve çömleklerin içi sırlanırdı. Çünkü, sırlı çömlekler içine konulan ürünün suyunun çabuk çekilmesini önler. Yiyecekleri daha uzun süre koruyor”

 

   "Süreyan" denilen kurşun tozundan yapılan sırlama artık yapılmıyor.

 

Çünkü,  küp ve diğer çömlekler yerine bugün en fazla Güveç kapağı, Su desdisi, Saksı, Akvaryumluk süs çömleği, vazolar, çiçeklik… yapılıyor, ayrıca talebe göre de üretim yapılabiliyor. Çömlekten yapılan darbukaları gösterip,  “Bu çömlek darbukalar sesleri daha iyi veriyor ve bunlardan da özel sipariş alıp yapıyoruz.”diyorlar.

 

       Konya’da ki dedelerinin topraklarından ismini alan Sille Taşı yoğun ateşte erime ve çatlama yapmadığı için ocakların zemininde bu taş kullanılıyor ve altına çam odunlarından yanan ateşle fırındaki çömlekler 3-4 gün hafif ateşte, son gün ise yoğun ateşte pişirilerek pazarlanacak hale getiriliyor...

 

    Tabi, çömlekçiliği öyle basitçe anlatıp geçmek kolay,  önce balçık toprağını bulacaksın, ocağın bulunduğu alana getireceksin. Havuzlarda bu toprağı karacaksın. Dinlendirdikten sonra içeride yeniden makinayla ve de çiğneyerek  havasını alacaksın ondan sonra da tezgaha getireceksin. Sanatsal ellerin dokunuşuyla istenilen şekili vereceksin…

 

     Bu emekte en büyük malzemeleri "Sahtiyan" denilen şekil vermek için kullanılan  küçük el aleti ve kesmek için kullanılan tel ile hünerli eller…

 

    Ortaya çıkan ürün daha sonra kurumaya bırakılıyor.  Kuruduktan sonra dış yüzeylerindeki kalan tortu filan var ise yeniden çamurla sıvanarak ...yardımıyla  temizleniyor. Ondan sonra tekrar kurumaya bırakılıyor ve son olarak pişirmek için fırınlanıyor…

 

    Yok olmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan Çömlekçilik konusunda Turizm Bakanlığı’da ilgisiz kalmış olup,  Ankara’da tek olan  çömlekçi kardeşlerin sorunlarına çözüm üretememiş, hatta teşvik edici hiçbir çaba sarfetmemişlerdir.

 

      Bazı televizyon kanallarında programlara konu olmuşlar ancak yetkililere yine seslerini duymamıştır. İkbal Gürpınar’ın diyar diyar programında,  Kanal A da Gafur Uzuner’in Gezelim tozalım proğramında,  TV360’da Lokman Bizimle programında yerinde çekimlerle kamuoyuna tanıtılmıştır.

 

   Ayrıca,  Gölbaşı Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği’nde 2009-2014 yılları arasında yer alarak ilçenin değerleri arasında tanıtılmış ,  3 yıldır şenlik yapılmadığı için sadece Velihimmetli’deki  Atölye  ve ocakta kendi hallerinde yaşamaya bırakılmıştır.

 

   Ancak, her yıl kutlanan Ahilik Haftası gibi etkinliklerde hatırlanarak gerek Esnaflar Odası Başkanlığı, gerek, Hükümet yetkilileri ve  Belediye yetkilileri tarafından verilen plaketle ödüllendirilen çömlekçi kardeşler sorunlarının halen çözülmediğini belirtiyor.

 

    Hatta, şu anda Başbakan Yardımcısı olan Nurettin Canikli milletvekili iken ziyaret eder.  Hatta,  çeşitli çömlek siparişleri de verir. Çömlekçi kardeşlerin sorunlarını dinler ve çözümü için yasal mevzuat çıkarılması için uğraşacağını da söyler.

 

     Ancak, bir türlü yasal düzenleme yapılamaz.  Nurettin Canikli sipariş ettiği birçok desti ve diğer çömleklerin ücretini ödemek ister ancak gönlü gibi eli de cömert olan Konyalı çömlekçi kardeşler kabul etmez, “hediyemiz olarak kabul edin”derler.

 

     Kimbilir,  unutulmaya ve yok olmaya yüz tutmuş bu mesleğin aynı zamanda sağlıklı ve  doğal yaşamın da bir parçası olması açısından ister yerelde, ister genel de bir yetkili bu çığlığı duyarda harekete geçer diye halen umutlarımız var.

     

    Ve bugün çömlekçi kardeşler İbrahim, Ahmet ve Mustafa evli barklı hepsi çoluk çocuk sahibi. Biz okuyamadık ancak çocuklarımız okusun demiş ve üniversitelere göndermiş okutmuşlar.  2’si biyoloğ, Kamu yönetimi, Tarih… üzerine ancak çoğu işsiz. Bilgisayar üzerine mezun olan özel şirkette çalışıyor. Kamu da çalışanları hiç yok. 

 

                Anlatılacak daha başka konularda var ancak  hikayeyi burada bitirmek istiyorum...

 

Uzun bir yazı olduğunun farkındayım ancak yavaş yavaş okuma alışkanlığını da kazanmak ve kazandırmak durumundayız ki hikayelerimiz hep yaşasın, öykülerimiz hep var olsun ki geleceğimize ışık saçsın…

 

   Gölbaşı’nın katma değeri olan çömlekçi kardeşlere sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

07 Nisan 2017

 

Açıklama:

 

1-1919 yılı Kurtuluş savaşı zamanı Haymana Kaymakamı Ali Cemal Bardakçı ile Gölbaşı'nda desdi ocaklarından sonra Çift Horoz Tuğla ve Kiremit Fabrikası'nı kuran Recep ve Mustafa Bardakçı kardeşlerin akrabalığı konusunda bir belge elimizde yok ancak bugüne kadar akraba oldukları söylendiği için yazdık.

 

2- Tuğla ve kiremit fabrikasından dolayı "Fabrika Caddesi" isminin verildiği cadde, DR.Cevdet Kara belediye başkanlığı döneminde meclis üyelerinin oybirliği ile o dönem Diyarbakır'da şehit edilen Şehit Ali Gaffar Okkan Caddesi" olarak değiştirilmiştir. 

 

   Bu caddenin bir bölümü yine Fabrika Caddesi olarak yaşatılabilir ve Gölbaşı tarihi birikiminden koparılmaması gerekirdi...

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.