Gölbaşı :
z     z
07 Nisan 2017, 12:37
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

GÖLBAŞI'NIN SON ÇÖMLEKÇİLERİ -1 BÖLÜM

GÖLBAŞI'NIN SON ÇÖMLEKÇİLERİ -1 BÖLÜM

Artık Ankara’da çömlekçi kalmadı.

 

  Var olanlar ise sadece Gölbaşı’nda çamuru sanata dönüştürüyor.  Dedelerinden gelen bu mesleği torunları devam ettirirken, çırak yetiştiremeyince kaybolmakta olan meslekler arasında yerini alıyor Çömlekçilik…

 

    Burada antacağımız sadece Çömlekçiliğin ilçemizde nasıl bugünlere geldiği değil,  İbrahim, Ahmet ve Mustafa kardeşlerin yaşam öyküsü, Gölbaşı’nda ilk tuğla sanayi kuruluşunun ekonomiye ve istihdama nasıl katkısı olduğu ve ismini caddeye vererek Gölbaşı’yla nasıl bütünleştiğini de göreceğiz…

 

    Yazdığımız tüm hikayeleri belki bir daha okumakta yarar var.

 

   Son yazmış olduğum Abdullah Ayan, Hulusi Gürpınar… hikayelerinde de bir derinlik var. Yerel ve Genel de Sosyal, Kültürel ve Tarihsel bazı konulara ışık tutar niteliktedir.

 

     Şimdi;  1945 yılında Konya/Sille’den Gölbaşı’na çalışmaya gelen (anne tarafından dedeleri) Ahmet Özyiğit’in torunları olan İbrahim (61), Ahmet (58) ve Mustafa Önen (54) kardeşlerin öyküleridir.

 

    Evet…Bu çömlekçi kardeşleri anlatmak için Gölbaşı’nın henüz isminin bile verilmeidiği, belediyelik bile olmadığı, hatta o dönemler Mogan Gölü kuruduğu için tam orta yerinden at arabalarıyla köylere gitmek için yolun olduğu bir zaman. 

 

Tarih 1945 yılı.  İbrahim, Ahmet ve Mustafa’nın dedeleri  memleketleri Konya’da çömlekçi ustasıdır.  Gölbaşı ilçesinin kurulmadığı zamanlarda Gölhanı olarak geçen yerleşim yerinde Kurtuluş  Savaşı döneminde Haymana’ya kaymakam olarak atanan ve büyük yararlılıklar gösteren  Ali Cemal Bardakçı’nın akrabaları! (aynı zamanda gazeteci Murat Bardakçı’nın dedesi) olan  Recep, Mustafa, yiğen Kemal…Bardakçı kardeşler/yiğenler  bugünkü Karşıyaka Mahallesi Halk Pazarı ile Baldudak İlkokulu arasında bulunan bölge de çömlekçi ocakları kurarlar. En büyük ağabeyleri olan Recep Bardakçı’da çömlekçi mesleğinden gelir. Bu bölgeye 10 dan fazla ocak açarlar ve çömlekçiliğe başlar.

 

  1943 yılında  Konya Sille’den gelen dede Ahmet Özyiğit’te Bardakçıların çömlekçi ocaklarında usta olarak işe başlar.  Birkaç yıl Yazın çalışır, kışın memleketindeki köyüne döndü  ancak birkaç yıl sonra (1945) göçünü Gölbaşı’na getirerek yerleşir.

    Dede; Bardakçı’nın desdi ocaklarında üretilen küp, desdi ve diğer çömlek ürünlerini at arabalarıyla bugün suyla dolu olan Mogan Gölü’nün tam orta yerinden köylere giden yol üzerinden satmaya götürürdü.

 

Çömlekçi kardeşlerin dedeleri Ahmet Özyiğit Gölbaşı ile böyle bağlantı kurar iken, babaları Abdulkadir Önen ise  öğrendiği çömlekçiliği Konya/Sille’de yapar iken  o da Gölbaşı’na geliyor ve Bardakçıların desdi ocaklarında sezonluk işe başlıyor. 

 

   1959 yılında da Konya’da ki ailesiyle birlikte göçü yüklüyor ve Gölbaşı’na yerleşiyor. Konyalı Türkmen ailesin Gölbaşı hikayesi de böyle başlıyor...

 

    Böylelikle 3 çömlekçi kardeşin hikayesi başlıyor. 3 kardeşte Gölbaşı’nda doğumlu olup ilkokulu da Baldudak ilkokulunda bitiriyorlar. Baba mesleğini de yavaş yavaş öğrenmeye başlıyorlar.

 

   Bizim yaş gurubu olanlar, bu desdi ocaklarını iyi hatırlar. 1970 yıllarında bu desdi ocakları faaliyetlerini durdurdu. (Buralarda küçük iken  saklambaç ve değişik oyunlar oynardık.)

 

   Bardakçı kardeşlerin arazileri  öyle büyüktü ki  Haymana yoluna bitişikti. Karşıyaka Mahallesi’nde bugün kü liselerin olduğu bölge de onlarındı. Burada  Çift Horoz Tuğla ve Kiremet Fabrikası’nı kurarak üretime başladılar. (1958!)

 

    Burada kurulan tuğla ve kiremit fabrikası Gölbaşı’nda istihdam sağladığı gibi, nüfusun artmasına ve ekonomik katkısına neden oldu.  Hatta. Gölbaşı Belediyesi’nin kurucu başkanı Bekir Gönenç bu fabrika nedeniyle de;  buradaki cadde ye meclis kararı ile “Fabrika Caddesi” ismini verecekti.

 

    Recep ve Mustafa Bardakçı kardeşler Gölbaşı’nda önemli bir yatırım yapmışlardı. Çevre illerden ve köylerden gelenler burada çalışıyor ekmek parası kazanıyordu.  Bu durum ilçemize göçlerinde başlangıcı oluyordu.  Zaten, Mustafa Bardakçı  Belediye Meclis Üyesi seçilip, hatta Başkan vekilliği bile yapacaktı. 

 

  Zira, Bekir Gönenç hatıratında, Gölbaşı’na elektrik getirilmesinde Bardakçıların ekonomik katkılarından bahseder.

 

     Neyise, bu apayrı anlatılacak birkonu olup, biz yine Konyalı Çömlekçi kardeşlere  dönelim.

 

Bardakçı’lar desdi ocaklarını kapatıp,  Tuğla ve Kiremit Fabrikası açınca  çömlekçi kardeşlerin babası Abdulkadir Önen ile yine amcaoğlu  Konyalı Mezin lakaplı Mehmet Önen ile ortak bugün kü mezarlığın alt tarafında kendi ocaklarını açıp, bağımsız olarak çömlekçiliğe başlar.

 

     Bu dönem Gölbaşı’nın desdi ocaklarının yanı sıra, Ateş tuğlası ocakları ve delikli tuğla ve kiremit fabrikasıyla birlikte Orta Anadolu insanlarınında burada çalışmak için göç ettiği yerdir.

 

    Bizler hatırlıyoruz aynı zamanda ateş tuğlası ocaklarında okul tatillerinde marka dağıtarak, kafes örerek… çalışmışlığımızda var.

 

 Kırşehirli farklı 8-10 ailenin ateş tuğlası ocakları vardı. 

 

 Kırşehirli Kürt Maho, Kırşehirli Kör Mustafa lakaplı Mustafa Şahin , Kırşehirli İzzet Atsız, Kırşehirli Raşit Çoşkun, Dağıstan Çoşkun kardeşler, Kırşehirli  Ferhat Adıgüzel, Kırşehirli Nurettin Deli,  Kırşehirli Şıko Bayındır, Yozgatlı Seyfi Güneş, Konyalı Mezin lakaplı Mehmet Önen… gibi girişimcilerin ateş tuğlası ocakları vardı.

   Bu ateş tuğla ocakları bugün kü Sanayi Sitesi’nin bulunduğu alanın alt bölgesi (4 parsel) ile bugün kü Doktorlar Sitesi’nin bulunduğu alanın alt bölgesinde 2ayrı bölge de  faaliyet gösteriyorlardı.

    O dönem Gölbaşı ateş tuğla ocakları, tuğla-kiremit fabrikası ve desdi ocaklarıyla Başkentin önemli bir ekonomik yatırım ve istihdam alanıydı. Bu işyerleri sayesinde Gölbaşı Orta Anadolu bölgesinden çok göç almıştır.

 

    Dedik ya,  Çömlekçi kardeşlerin babası da 1958 yılında kendi desdi ocaklarını açarak serbest çömlekçiliğe başlar.

 

   1958-1977 yılları arasında amcaları olan Konyalı Mezin lakaplı Mehmet Önen ile ortak olarak desti ocağını çalıştırırlar.  Şu andaki Gölbaşı Mezarlığı’nın altında faaliyet gösteren desti ocağında çömlekleri pişirmek için oluşturulan ocaklarda yakılan otomobil lastikleri çevre kirliliğine de neden olunca ilçe merkezinde yasaklanır ve 1979 yılında bugün kü Doktorlar Sitesi’nin olduğu bölge ye taşındı. 

 

   Burada 1993 yılına kadar faaliyet gösteren İbrahim, Ahmet ve Mustafa kardeşlerin babaları Abdulkadir Önen’i 1988 yılında vefat eder.  Amcaları  (Konyalı Mezin) Mehmet Önen’de 1989 yılında vefat eder, oğlu İbrahim Önen 1-2 yıl daha çömlekçilik  yaptıktan sonra bırakır. 3 kardeş olan İbrahim, Ahmet ve Mustafa çömlekçiliğe devam eder.

 

   Burada bir anımı sizlerle paylaşmak isterim.

 

  “Ben Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi 2. Sınıftayım.( dönem 1978-1979) Bugün kü Belediye Başkanı Fatih Duruay ile aynı sınıfta, hatta aynı sırayı paylaşıyoruz.  

 

    O dönem ben geneli devamsızlıktan 8 dersten bütünlemeye kalmışım. Fatih’de heralde 6 dersten filan kalmıştır.  Ben o dönem siyasi kaoslardan filan okula ara verdim ancak sıra arkadaşım Fatih bütünleme de dersleri kurtarmıştı sanırım. Okulu da gitmeyince aynı mahalle de oturan (Konyalı Mezin’e) Mehmet Önen’e çoban durdum. Ortağı Hacılarlı Numan vardı. O da rahmetli oldu. Onunla birlikte Konyalı Mezin’in koyunlarını güderdim. 3-4 ay güttüm. Hem, Sanayi Sitesi’nin altındaki bölge de ağıl vardı, sonradan da Doktorlar sitesinin alt bölgesinde ağıl vardı. İşte orada bizim Konyalı kardeşlerde çömlekçilik yapıyordu.  Bu kardeşlerle birlikte atölye de yatmışlığımız,  ekmeklerini yiyip, sularını içmişliğimiz var. 

 

  O dönemler yine okuldan arkadaşım Rıza Çelebi’de Koca Halil lakaplı Halil Ünal’ın koyunlarını güdüyor. O fazla gütmedi bıraktı. Bir dönem Belediye Meclis üyesi, hatta Başkan vekilliği bile yapan Koca Halil’in camuzları da var. O camızları da o dönem öğretmenlikten siyasi nedenlerle okulunu yarıda bırakmak zorunda kalan bugün Uluslararası ilişkilerde uzman olan  Prof. Dr. Hasan Ünal olan oğlu güdüyor.

 

   Hasan Ünal camuzları güdüyor, ben de koyunları güdüyorum. Bazen geceleri Hasan Ünal’la yazıda odun ateşinde çay yapıp içerdik, hatta bir gece bardak bulamayınca bizim çömlekçilerin deposunun kilidini açıp bardağa benzer küçük vazoları alarak çay bardağı niyetine kullanmıştık..

 

   Ben  Eve gitmezdim. Orada kurdun gezdiği kuşun uçtuğu zamanlar da ağılın yanında bulunan derme çatma  bir yerde yatıp kalkardım. Buralarda anılarımız çok ancak şimdi konuyu dağıtmamak için yazmayacağım.”

Devamı 2. bölümde

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

07 Nisan 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.