Gölbaşı :
z     z
04 Nisan 2017, 22:37
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

MOGAN GÖLÜ’NÜN TEMİZLENMESİ AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İŞİ…

MOGAN GÖLÜ’NÜN TEMİZLENMESİ AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İŞİ…

MOGAN GÖLÜ’NÜN TEMİZLENMESİ AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İŞİ…

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Mehmet Özhaseki 63 Milyon Lira ihale bedeli olan Mogan Gölü Dip Çamuru Temizleme Projesi'ni yerinde inceledi. Bakan  Mehmet Özhaseki  ile birlikte Milletvekili Ertan Aydın, Gölbaşı Kaymakamı  Şenol Esmer, Belediye Başkanı Fatih Duruay, AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan,  Muhtarlar, STK temsilcileri de Mogan Gölü’nü temizleyecek olan tekneleri yerinde gördü.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Mogan Gölü Dip Çamuru Temizlemesi Projesi’sine ilişkin olarak, “Burada yapacağımız iş bu büyüklükte, yapılan tek iş. Avrupa’nın en büyük işi. Dünyanın da ikinci büyük işi” dedi. 

 

Bakan Özhaseki şöyle devam etti.

 

Mogan Gölü Dip Çamuru Temizlemesi Projesi’nin büyüklüğüne dikkat çeken Bakan Özhaseki "Mogan Gölü, Gölbaşı için büyük bir nimet bugün. 30 yılın getirdiği kirlilik bir sıkıntıya dönüşmüş. Şimdi onları temizliyoruz. 15 Temmuz’da Mogan için ‘Mavi Adım’ protokolü imzaladık. Ulaştırma bakanlığımız ile bir sözleşme imzaladık. Çünkü en büyük gemi filosu Ulaştırma Bakanlığımızda ve bu işleri yapabilecek de müthiş bir kabiliyetleri var. Burada yapacağımız iş bu büyüklükte, yapılan tek iş. Avrupa’nın en büyük işi. Dünyanın da ikinci büyük işi olarak önümüzde duruyor” diye konuştu.

 

İhale bedelinin 63 milyon lira olduğunu kaydeden Özhaseki, “Gölün yüzeyi 6 kilometrekare, yüzde 60’ı kirli olarak görünüyor. 3,7 kilometrelik bir alanda kirlilik var. Tabanda. 50 santimetre yüksekliğinde de bir çamur oluşmuş. Kirliliği gölün tabanından sıyırıp ekipmanlarla 2 kilometre kadar taşımamız söz konusu. Taşıdığımız bu çamurları belirli kumaşların içerisinde tutarak süzülmesini sağlıyoruz. Artan o çamurlu birikimi de toprakla karıştırıp daha sonra bitkisel toprak olarak kullanıyoruz. Görsel kirlilik olmadığı gibi, dışarıya da salgılanacak bir kirlilik bulunmamaktadır. Sazlık alanı olduğu gibi koruyoruz. Flöre ve faunasını da muhafaza ediyoruz. İhale bedeli 63 milyon lira. İhaleyi alan kurumumuz bakanlığımız. 4 gemi ile işe başlanıyor. 1 yıl sonra inşallah buradaki çalışmalar bitmiş olacak” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de 16 adet özel çevre koruma bölgesi olduğunu söyleyen Özhaseki, “Akdeniz kıyılarında deniz kaplumbağaları, Egeye doğru Akdeniz fokları var, karetta karettelar, Tuz Gölünde flamingolarımız, Gölbaşı’nda ise sevgi çiçeği var. Özel olarak korunması gereken alanlar. Buraları biz koruyoruz. Çevre alanında yapmaya çalıştığımız şey korumacılıktır. Çevreyi bir emanet olarak görüyoruz. Emaneti ne kadar korursak o kadar mutlu yaşarız. Mogan Gölü de Gölbaşı için önemli. Yaz aylarında burası serinlik veriyor. Aşırı bir kış da yaşanmıyor. Burayı koruduğumuz zaman Ankara’nın bu zenginliği devam etmiş olacak” açıklamasında bulundu.

 

3 MİLYON METREKÜP DİP ÇAMURU

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mogan Gölü’nün temizliği ile ilgili çalışmaların ihale kısmında yer alıyor. Yıllardır kirliliğiyle gündeme gelen ve kirlilik yüzünden balık ölümlerinin de sık sık yaşandığı Mogan Gölü’nde temizlik çalışmaları ise mayıs ayında başlayacak. Gölün dip çamurunun temizliği yaklaşık bir sene sürecek. Gölden çıkarılacak olan yaklaşık 3 milyon metreküp dip çamuru da gölün Haymana Yolu tarafında kurutulduktan sonra zemine serilerek yeşillendirme çalışmasında kullanılacak.

 

SÖZLEŞME 2014’TE İMZALANDI

 

Mogan Gölü dip çamurunun temizliği, gölü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevre düzenlemesi işlerinin yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Gölbaşı Belediye Başkanlığı’nın katılımıyla 30 Eylül’de 2014’te Gölbaşı Belediye Başkanlığı’nda bir işbirliği sözleşme imzalanmıştı.

 

Ayrıca 15 Temmuz 2016’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da imzalarının bulunduğu ‘Mogan Gölü Dip Çamuru Temizlenmesi İşi İşbirliği sözleşme  hayata geçirilmişti.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.