Gölbaşı :
z     z
31 Mart 2017, 01:42
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın en sosyal insanı Hulusi Gürpınar'ı tanıyormusunuz?

Gölbaşı'nın en sosyal insanı Hulusi Gürpınar'ı tanıyormusunuz?

  Söyleşi yapalı yaklaşık 1 hafta olmasına rağmen bunu nasıl toparlayacağımı, nasıl anlatacağımı bir türlü kurgulayamadım… Anlatacağım kişi o  kadar yetenekli, o kadar sosyal ve girişken ki nerden başlasamda, sıkıcı olmayan birşekilde okuyucu ya anlatsam diye düşünüyorum..

 

   Gölbaşı’nda 5 tane sosyal insan say deseler ilk başlarda ismini söyleyeceğimiz kişiler arasında yer alıyor. Sanırım birçok kişi bundan bile tahmin edebilir.

 

Evet…Gölbaşı Esnaflar Odası Eski Başkanı Hulusi Gürpınar’ı sizlere tanıtmaya çalışacağım.

 

  Hulusi Gürpınar 5 parmağında da marifeti olan kişiler arasında yer alıp, şu anda tam bir emeklilik hayatı yaşarken, bir taraftan da Gölbaşı’nın yakın tarihiyle de ilgileniyor…

 

   Kendisi,  Uluslar arası Milli Yüzme Hakemi,  1965 yılında Akdeniz Haber Ajansı Muhabiri,  THK Gölbaşı Şubesi Kurucu Üyesi, Kızılay Gölbaşı Şubesi Kurucu Üyesi,  Birçok okulda Dernek Kurucusu ancak buraya birkaçını yazacağım. Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi Derneği Başkanlığı,  Kız Meslek Lisesi Dernek Başkanlığı,  Halk Eğitim Merkezi Derneği Başkanlığı,  Çıkarklık ve Yaygın Eğitim Merkezi Derneği Başkanlığı,  Gölbaşı Halk Kütüphanesi Yaptırma ve Yaşatma Dernek Kurucu Üyeliği ve 1996 yılında seçilmiş olduğu Gölbaşı Esnaflar Odası Başkanlığı’nı 4 dönem yaptıktan sonra 2010 yılında bıraktı.

 

   Gölbaşı Dr.Şerafettin TombuloğluLisesi Derneği yöneticisiyken, Lisenin toplantı salonunun iç donanımının yapılmasında ABD’de yaşayan (şimdi rahmetli oldu mekanı cennet olsun) Dr.Şerafettin Tombuloğlu’ndan destek aldı, salonun içini yaptırdı, başka yardımlarla tamamlanmasını sağladı.

 

   Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı döneminde destekleriyle  Gölbaşı Sevgi Çiçeği’ne hikaye uyarlayan bir kitap yazdı ve adını “Mehmet ile Zeynep’in aşkı “ koyarak Endemik bitki olan Sevgi Çiçeği’ni anlattı.  Ayrıca, “Köyden Kente Gölbaşı” isimli bir kitap daha yazarak Gölbaşı Belediyesi kurucu başkanı Bekir Gönenç’in anılarıyla birlikte yakın tarih hakkında bilgiler verdi.  (Bekir Gönenç’in anıları konusunda gazetemizden yararlanmıştır.)

 

  Daha Berber’liğini bile henüz yazmaya başlayamadım. Dedim ya çok yetenekli 2010 yılında Başkanlığını İsa Ömercan’ın yaptığı GÖL-DER  tarafından Gölbaşı’nda En Çok Kitap Okuyanlar arasında birinci seçilip, Kütüphane yetkilileri tarafından ödüllerilen,  1990 yılında Berberlik yaparken Ali Kırca’nın meşhur proğramı “Siyaset Meydanı” proğramına katılarak ülke meselelerini tartışan,  2011 yılında yapılan Gölbaşı Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği kapsamında Mogan Gölü’nde profesyonel hakemler gözetiminde yüzme yarışmaları organize ederek  göl turizmine ve temizlenmeye dikkat çeken,  Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Ayşe Boşgelmiz’in endemik bitki olarak keşfedip, kitaplar yazıp, tanıtımı için çalışmalar yapılan Sevgi Çiçeği’ni ilk görüpte hocayı harekete geçiren ve son olarak  kaybolmakta olan Sevgi Çiçeği’ni bahçesine ektiği çiçeklerden elde ettiği tohumlarla Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın destekleriyle oluşturulan park içindeki alanda  yeniden çoğaltmaya çalışmasıyla biliniyor.

 

  Dedim ya boş durmuyor, çok aktif , çok konuşur, çokta gezer.

 

Kendi deyimiyle bugüne kadar 74 ayrı ülke gezdi ve  Nisan sonlarına doğru yine İngiltere, Galler, İskoçya gezileri eşi Selma hanımla birlikte yapacak.

 

Anlat anlat bilmez desem yeridir Hulusi Gürpınar,  ayrıntılara girsek birkitap çıkar. Esnaflar Odası Başkanlığı dönemin de de çok aktifti.  Gölbaşı’nda ilk defa tabliot boyutta uzun süre   Esnaf Gazetesi çıkardı.  Gölbaşı Esnaflar Odası’nın kendi yönetim binasını (arsalarını satıp ve üye aidatlarıyla) satın aldılar. Toplantı salonu yapılmasını sağladılar.

 

     Yine, Esnaflar Odası Başkanlığı döneminde Sevgi Çiçeği’ni markalaştırmak için  2 defa Milli Piyango Bileti üzerine baskısının yapılmasına,Fotoğraf Sergisi açılmasına,  Merkez Bankası Darphanesinde metal hatıra para çıkarılmasına,   PTT Hatıra Pulu basılmasında etkili oldu. Tabi, bunların gerçekleştirilmesinde Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez’in de emekleri vardır.

 

   Gölbaşı’nda bu kadar aktif, sosyal  olan Hulusi Gürpınar kim?  Gölbaşı’na ne zaman geldi, nerelerde eğitim gördü?  Merak etmemek elde değil.

 

   Kendisine sordum ve anlattığı ile bildiklerimi harmanlayıp sizlere sunuyorum.

 

   Ankara’nın yerlilerinden olan Gürpınar ailesi Mukaddem Mahallesi denilen şimdiki Hacettepe ile Denizciler arasındaki bölge de yaşıyor. Baba Halil, Polatlı’nın Ücret köyünden evlenir.  Dolayısıyla bu köyde de akrabaları olur.

 

     Babası Halil Gürpınar Ücret köyüne akrabalarını görmek için giderken  Gölbaşı merkezde minübüs bozulur ve o gün Gölbaşı’nı(Henüz belediyelik değildir) tanıma şansını bulur.  Baba Halil o gün Gölbaşı’nda iyice dolaşır, araştırır bakar ki burada mesleği olan berberliği yapabilecek potansiyel var.

1955 yılında Gölbaşı’na taşınıyor.

 

Zira, o dönem Tat Hakkı adlı berber esnafı  vardır. Daha sonra da Berber Suphi Dişa’nın berber dükkanı vardır.  Baba Halil Gürpınar “Özen Berber” adıyla ilçenin 3. Berber dükkanını  ilçe merkezinin en işlek yeri olan Örencikli Sabri Aslan’ın binasının altına açar.  (Bugün de aynı yerde Özen Berber adıyla devam ediyor.)

 

   Hulusi bey 1960 yılında Baldudak İlkokulu’na başlıyor ve İlkokulu bitirince babası berber çırağı olarak yanına alıyor.  Berber çırağı olan Hulusi Gürpınar okula gidemiyor. Berberlik mesleğini devam ettiriyor.  Daha sonra dan dışarıdan imtihanlara girerek Abidinpaşa Ortaokulu ve Çankaya Lisesi’ni bitiriyor. (Kendi deyimiyle,  Hukuk Fakültesi’ni de kazanıyor ancak siyasi karışıklıklardan dolayı kayıt yaptıramıyor/gidemiyor.)

 

   1972 yılında Selma hanımla evlenen Hulusi  Gürpınar’ın babası Halil Gürpınar 1977 yılında dükkanı tamamen oğluna bırakır. 1985 yılında dükkanını Gölbaşı Belediyesi Binası altındaki dükkana taşır. 20 yıla yakın burada faaliyet gösterip berberlik yapan Hulusi Gürpınar 2005 yılında yanında yetişen usta Yener Türkmen’e “Özen Berber” ismini yaşatmak koşuluyla dükkanını devreder ve kendini emekliye ayırır.

 

1996 yılında Gölbaşı Karma Esnaflar Odası Başkanlığı seçilen Hulusi Gürpınar 4 dönem yönetim kurulu üyeleri  olan Ekrem Alnıaçık, Yaşar Altun, Fikret Burcu, Mustafa Karadağ, Feridun Kurtbörü ile devam eder. 2010 yılında oda başkanlığını bırakır yerine zaten Yaşar Altun seçilir.

   Esnaflar Odası Başkanlığı döneminde en fazla dönemin Başbakanlarına, Bakanlarına esnaf ve ilçe sorunlarını bir mektupla anlatmakla biliniyor. Halen de bu özelliğini taşıyor ve birçok konu da Cumhurbaşkanından Başbakanlara, Bakanlara kadar mektup yazmasını seviyor.

 

GÖLBAŞI PARİS KADAR ŞENLİKLİ, KÖY KADAR BAKİR diyen Hulusi Gürpınar’ın birde Ankaracılık yönü var. Kendisi bugüne kadar siyasette aktif rol almadı ancak Ankaralı siyasi adayları destekledi.

 

Kendisine Ankaracılık konusunu sorduğum da, Kültürel olarak desteklediğini belirtip,  evrensel değerlere her zaman sahip çıktığını ve insan odaklı tüm değerleri önemsediğini söyledi. 

  Kaymakam Abdullah Durukan döneminde rotery kulübü ile de yakın ilişkiler içerisinde bulunan Hulusi Gürpınar bugün 64 yaşında olmasıyla birlikte en çok kitap okuyanlar arasında yer alıyor.  

 

  Kaymakam Abdullah Durukan dönemi dedim çünkü buradan kalan bende bir anısı var...

  Kendisi aynı zamanda çevrecidir. Okullarda da Dernek Başkanlığı yapmıştır. Bugün ki okullar bölgesinin  bahçesinde 1 yıl önce dikmiş oldukları çam fidanları sökülmeye başlar.  50 m2 lik alanda sökülen çam fidanları emrini Kaymakam Abdullah Durukan vermiş, burası okula otopark yeri olarak genişletilecektir. Hulusi bey bu fidan söküm işinden rahatsız oluyor. Sökülen çam fidanlarından birisini alıp gidiyor, Kaymakam Durukan'ın makamına koyuyor ve eleştiriyor. Bu durum gazeteci olarak bana yansıdı ancak kamuoyuna yansıttığımızı hatırlamıyorum. Daha sonra da Kaymakam Durukan'ı o zaman ilişkileri iyi olan Rotery Kulubü'nden bazı üyeler şikayet edeceğini de o kızgınlıkla söylemişti. Bu aklımda kaldı.

 

  Ben bu konu da ne yaptığını yıllar sonra sordum. Daha sonra Kaymakam Abdullah Durukan'la konuştuğunu ve aralarında bir anlaşmazlık kalmadığını, sorunun çözüldüğünü söylemişti.

 

Her çeşit kitabı okuduğunu belirten Hulusi Gürpınar, şu anda da Gölbaşı’nın yakın tarihini anlatan 3.kitabının hazırlıklarını yapıyor.  1970 /1980 döneminde Uluslar arası Milli Yüzme Hakemliği  nedeniyle çok şehirler gezdiğini belirten Hulusi Gürpınar,  bu konu da Gölbaşı’nda ikamet eden Yüzme de Ankara il Ajanı olan Artvinli  Elvettin Özkan’ın desteklerini de anmadan geçemiyor.

 

  Gölbaşı Gezginler Gurubu arasında yer alan, sık sık yurt içi ve yurt dışı geziler yapan  Hulusi Gürpınar  ilk gezisini 1974 yılında Sivas’a askerlik yapmaya giderken yapmış.   Kendisine unutamadığı anısı olup olmadığını soruyorum.  Şöyle diyor.

 

“ Gölbaşı Belediyesi  Kurucu Başkanı Bekir Gönenç ve ailesiyle de sürekli görüşürdük.  Bekir beyin askerdeyken harçlık gönderdiğini hiç unutamam. Ayrıca, Bayındırlık Bakanlığı yapan ailece tanışık olduğumuz Orhan Alp’in de askerdeyken harçlık göndermişti.” diyerek  unumadığı anıları arasında sayıyor.

 

   Emekliliğini tam olarak yaşayan Hulusi Gürpınar evinin bahçesini kendi zevkine göre bitkilerle yeşillendirirken,,  en çok üzerine titrediği bölüm ise Gölbaşı Sevgi Çiçeği’nin yetiştiği alan olup, buradan çıkan çiçeklerden her yıl aldığı tohumu  isteyen kişi ve kurumlara vererek çoğaltılmasını hedefliyor.

 

  Son olarak geçen yıl evinin yakınında bulunan parkın bir bölümünü Gölbaşı Belediyesi toprak ve gübreyle düzenledi. Buraya bahçesinde elde ettiği sevgi çiçeği tohumlarının ekilmesini sağladı.  Burada sevgi çiçeği yetişirse burası gen  merkezi olarak kullanılacak.

 

   Sevgi Çiçeği’nin keşfedilmesinde, akademik çalışmaların ve özgün kitapların yazılmasında da Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez’in emeğinin çok olduğunu belirten Hulusi Gürpınar, bu gen merkezi olarak düşündüğümüz parkın isminin Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez olarak verilmesini öneriyor.  (Bu öneriyi bizlerde destekliyoruz)

 

 Son olarak  Kütüphaneler Haftası’nda Gölbaşı Halk Kütüphanesi’nde öğrencilere hitaben söyleşi yapıp,  kitaplarını imzalayan Hulusi Gürpınar şu anda İsa Ömercan’ın temsilciliğini yaptığı Gölbaşı Gezginler Gurubu ile birlikte emekliliğin tadını çıkarıyor…

 

3 kız çocuğu babası olan Hulusi Gürpınar eşi Selma Gürpınar ile birlikte  yurt içi ve yurt dışı gezilerini eksik etmiyor.

 

Kendisine sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

31 Mart 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.