Gölbaşı :
z     z
30 Mart 2017, 23:51
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın en çalışkan esnafı Mehmet Gencan...

Gölbaşı'nın en çalışkan esnafı Mehmet Gencan...

     Gölbaşı’nın eski esnaflarını say deseler  Örencikli Sabri Aslan’ın merkezdeki 3 katlı binasındaki esnafların yanı sıra, karşısındaki ve yanlarındaki dükkanlar ilk aklımıza gelir.

    Bugünkü Çarşı Zabıta Karakolu’nun olduğu yerdeki Aslan İşhanın sahibi Örencikli Sabri Aslan’dır.  1960 yılında da  burada   Kahvehane, Lokanta, Otel, Tuhafiye, Berber, Yüncü, Ayakkabıcı, Bakkal… aklınıza gelebilen birçok esnaf buradadır. 

 

    Bunlardan birisi de Trabzon Çaykara’dan  1962 yılında Gölbaşı’na geçen Laz Mehmet lakabıyla anılan Mehmet Gencan olup bugün halen esnaflık yapıyor.

 

    İlk esnaflığını tuhafiye-ayakkabı dükkanını açarak ticaret yapmaya başlar.  Sabri Aslan’ın binasında 25 yıla yakın bir süre tuhafiyeci, ayakkabıcı… dükkanını çalıştırır.

 

   Daha sonra köylerinden göçen  Beşkardeşler olarak anılan  akrabalarıyla ortak  Ankara Caddesi ile Hükümet Caddesi köşesinde bulunan altlar dükkan, üstler büro, ev  şeklinde apartman yaparlar. Burada ki dükkanlardan birinde 5 yıla yakın bakkallık yapar 8 yıla yakında sıfır ve 2. El eşya alım satım ticareti yapar.

 

   2005 yılından beri de emlak işiyle meşgul olur.

 

    85 yaşında olan Mehmet Gencan 1965 yılında kurucu başkan Bekir Gönenç döneminde MHP’den  Belediye Meclis Üyesi’de seçilir ancak 3 oturum üst üste izinsiz gitmeyince meclis üyeliği düşürülür.

 

O dönem Belediye yönetimi hakkında da bir  fikir veriyor bu durum bizlere,dükkandaki yoğun işlerden de dolayı meclis oturumlarına katılamayan Mehmet Gencan Gölbaşı'nda meclis üyeliğinden düşürülen ilk ve bildiğimiz kadarıyla son meclis üyesi oluyor...

 

  Ayrıca,  Gölbaşı'na ilk yerleşerek Haymana Yolu sapağında benzin istasyonu açan Osman Tan ve Askerliği dolayısıyla Gölbaşı Bayrak Garnizonu'nda asteğmen olarak görev yapmaya gelen Dr.Cevdet Kara'dan sonra ilçemizde en çok tanınan ilk küçük esnaflardan (Laz mehmet) Mehmet Gencan bulunuyor.

 

    Kendisi hakkında sosyal, siyasal vb. etkileri açısında söylenecek pek bir şey yok. Zira,  kendini işine ve evine adamış bir insan. 

 

  Gölbaşı’nın en çalışkan ve dürüst esnafları arasında yer alan  Mehmet Gencan  Ankara Caddesi üzerinde küçük dükkanında halen  emlak işiyle meşgul oluyor.   En büyük keyfi bisiklete binmek olup evine gidip gelirken de bisiklet sürer.

 

    Tembel insanlara örnek olacak bir insan Mehmet Gencan, kendisine sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

 

Selam ve saygılarımla

Bayram Türkmez

30 Mart 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.