Gölbaşı :
z     z
21 Mart 2017, 00:52
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda Dede'den, Toruna geçen Fotoğrafçılık mesleği...

Gölbaşı'nda Dede'den, Toruna geçen Fotoğrafçılık mesleği...

    Yerel gazeteler olarak Gölbaşı’nın geçmişini günümüze taşımaya devam ediyoruz.  Bilemiyorum bir katkısı olurmu okuyucularımıza ancak görebilen için bir kültürel ve ekonomik değişimin günümüze kadar nasıl ulaştığını görmek açısından genel bir fikir verebilir.

 

   Ayrıca,  Gölbaşı’nın kendine özgün yerel bir tarihi ve bu tarihin içinde var olmuş değerlerinde tanıtılması toplumsal bir özgüveni de kendiliğinden ortaya koyacaktır diye düşünüyorum…

 

  Günümüz gençlerinin çok ilgili olduğunu sanmıyorum ancak, ilçeye emeği geçenleri yok sayamayacağımızında göstergesi olarak  gelecek kuşaklara örnek olması açısından önemlidir.

 

   Gölbaşı’nın nüfusu yaklaşık 2 bin civarında iken  çeşit çeşit esnafı görmek çok zor,  hele ki bir fotoğrafçı ile karşılaşmakta bir nimet gibi…

 

    İşte hikayemizde, ilçemizin ilk fotoğrafçı esnafı olan Derman ailesiyle başlayıp, günümüze kadar nasıl geldiğini okuyacaksınız.

 

     Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’nin Fotoğraf Bölümü’nde,  Fotoğrafçılık yapan Mustafa Derman 1962 yılında  Ankara/Beypazarı’ndan Gölbaşı’na taşınır ve Hükümet Caddesi üzerinde kiraladığı dükkanda  fotoğrafçılık yapmaya başlar.

 

    Milli Kütüphane’deki fotoğrafçılık işinden de istifa ederek, kendini tamamen Gölbaşı’na verir.

 

   Tabi, o dönem bugün kü gibi dijital bir ortam yok. Siyah beyaz filimler, banyo, arap, karanlık oda…günlerce 1 fotoğraf çıkarmak için uğraşırlardı.

 

    1980 yılında  fotoğrafçı dükkanı Ankara Caddesi üzerindeki altgeçit karşısı olan  bugünkü kendi yerine taşınacaktı… 

 

   Gölbaşı bile 1965 yılında belediyelik olmuştu ki,  ilk fotoğraf stüdyosu 1962 yılında açılmıştı.

 

Mustafa Derman bey’in oğlu Seyfettin’te Baldudak ilkokulundan sonra Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ortaokul bölümünü bitirdi. O dönem Lise bölümü henüz açılmamıştı.  Okuldan mezun olduktan sonra o dönem Ankara  Anafartalar Caddesi’nde bulunan meşhur Foto Yener’de 2 yıl çalışarak çıraklıktan yetişti… Ankara’nın ne kadar ünlüsü var ise bu fotoğrafçıya uğrar resim çektirirdi.

 

   Burada ustalığı öğrenen Oğlu Seyfettin Derman babasının dükkanında yardım etmeye başlar. 1974-1978 arasında babasının dükkanında fotoğrafçılığı geliştirdi.  Bu arada askerlik hizmeti  için ayrıldı.

 

    Yalnız kalan baba Mustafa Derman yanına Kırşehirli Fotoğrafçı Recep Önal’ı alır.  Askerden gelen oğlu Seyfettin’den babsının yanında işe başlayınca  Recep Önal yanından ayrılarak Foto Çilem ismiyle kendi fotoğrafçılık dükkanını açar.

 

     Böylelikle Gölbaşı’nda 2 fotoğrafçı esnafı olur.

 

  Zaten, birkaç yıl esnaflık yapan Foto Çilem’in sahibi olan Recep Önal’dan da dükkanı bugün Alper Color adıyla fotoğrafçılık esnaflığı yapan Süleyman Çelik satın alır. Alper isimli oğlunun adını verir. Foto Çilem'de Bala'ya taşınır...Ve Bala'nın ilk fotoğrafçısı olur.

 

    Kırşehirli olan Süleyman Çelik  daha sonra teknoloji den uzak durmadı.  Dükkanını genişletti ve çocuklarıyla birlikte fotoğrafçılık mesleğinin yanı sıra video çekimleri gibi sektörde etkili oldu.

 

  Zaten bundan sonra da Gölbaşı’nda fotoğrafçılık mantar gibi çoğaldı. Halen de devam ediyor.

 

   Neyise,   1999 yılında Foto Esen’i kuran Mustafa Derman vefat edince işlerin tamamını oğlu Seyfettin Derman yürüttü.  O gün bu günden beri Seyfettin Derman  mesleğine devam ediyor.

 

Foto Esen adıyla esnaflığına devam eden yaklaşık 45 yıldan beri fotoğrafçılık mesleğinin içerisinde olan Seyfettin Derman’da şimdi yerini oğlu Çağrı’ya bırakmaya hazırlanıyor.

 

  Eski fotoğrafçılıkla şu andaki fotoğrafçılık arasındaki farkı soruyorum Seyfettin Derman’a şöyle diyor. “ Şimdi herkes fotoğrafçı oldu, manevi olarakta ekonomik olarakta değeri azaldı. Eskiden filimli makinelerle karanlık odalarda tab edeceğiz diye çıkamazdık.  Günlerce sürerdi.  Şimdi,  elinde dijital telefonu olan bile fotoğraf çekiyor. Tabi, Fotoğraf çekimi bir sanattır. “dedi.

 

   Son dönemde nüfus cüzdanları için istenen biyometrik fotoğrafların ticari olarak hareketlilik kazandırdığını belirten Seyfettin Derman,  düğün, nişan, toplantı vb. etkinliklere de giderek fotoğraf çekimleri yapıyoruz.”dedi.

 

   Gölbaşı’nın ilk fotoğrafçı dükkanını açan babasından sonra bugünlere kadar getiren  oğlu Seyfettin Derman şimdi kendi oğlu olan Çağrı’ya  3. Kuşak olarak bu esnaflığın devam ettirilmesini sağlıyor.

 

    Kendisine bol kazançlar dileriz…

 

21 Mart 2017

Bayram Türkmez

Selam ve Saygılarımla

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.