Gölbaşı :
z     z
19 Mart 2017, 12:48
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nda kimin eli kimin cebinde belli değil!

Gölbaşı'nda kimin eli kimin cebinde belli değil!

Kaymakam Şenol Esmer’in güzel bir lafı var…”Herkes işini düzgün yapacak!”

 

Ben bu lafı tuttum…Durumdan kendime pay çıkardığım gibi, birçok konu da yazmak içinde bana fırsatlar veriyor, cesaretlendiriyor…

 

   Keşke, bu sözü birde siyasilerin, meclis üyelerinin ve diğer yerel yöneticilerin ağzından da duysak…Bizleri daha da cesaretli yazılar yazmamıza neden olur…

 

Ancak çok zor görünüyor…

 

Siyaset kurumu bu ülkenin, bu ilçenin geleceğine yön veren merkezlerdir.  Onun içinde bu kurumun içinde yöneticilik yapan veyahut ta bir tarafında etki yapan kim varsa da önemlidir.

 

Bu insanlar geçmişimizden de, geleceğimizden de sorumlu insanlar olup, tüm vebal bu insanların omuzlarındadır…Çünkü,  karar veren ve uygulayanlar bu insanlardır.

 

Yoksa, bizim gibi gazeteciler ancak fikir vermekten öte bir şey yapmıyor tabi varsa bir fikrimiz.

 

Onun içinde dua da ediyorsanız siyasetçilere edin, beddua da ediyorsanız siyasetçilere edin…Ancak benim önerim hep güzel düşünün ve pozitif yansıyın birde kaymakamın dediği gibi” herkesin görevini yapmasına davet edin, tabi görevini yapmayanlar var ise…

 

Bana sorarsanız görevini yapmayan siyasiler var…

 

Mesela,

 

- İlçemizde muhalefet partiler görevini tam yapmıyor..

 

-Belediye meclis üyeleri aldıkları kararların ardında tam durmuyor…

 

-İktidar yöneticileri kendi arasında birlik ve dirlik sağlayamıyor bundan da ilçe hizmet almada sıkıntı çekiyor…

 

   Şimdi hepsini örnekliyorum..

 

   MHP’nin önceki İlçe Başkanı Mahmut Aksoy ve Yönetimi’nin muhalefet adına etkili olmadığını gördük,  tam olarak muhalefet duruşu olmadı genelde sessiz kaldı. Şimdiki  İlçe Başkanı Ersin Pehlivan yeni olduğu için ileride göreceğiz. Şu anda bir yorum yapamıyorum ancak geçen gün basınla bir toplantısı vardı ben de katıldım biraz sohbet ettik umut veren bir duruşu var…

 

   CHP’nin önceki İlçe Başkanı Nuriye Atabey ve Yönetimi muhalefet adına etkili olmadığını gördük, yaşadık hatta yazdıkta. Tabi, Nuriye Atabey, kendi içindeki muhalefetle uğraşmaktan dış muhalefete fırsat bulamadığını söylemişti.  Sonucunda asli görevi olan muhalefette sessiz kalmışlardı.  

 

Yeni seçilen İlçe başkanı aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi olan Bülent Elikesik ise henüz başkanlık koltuğuna yeni yeni ısınıyor.  Hem meclis üyesi hem de ilçe başkanı olması açısından yükünü ikiye katladı 10 saat çalışıyorsa 20 saat çalışmak zorunda kalacak ki ancak toparlayabilsin. Hem de iki kere muhalefet etmek zorunda da kalacak.

 

  Ancak, şu ana kadar muhalefet görevi konusunda kamuoyunu bilgilendiren, kamuoyu oluşturan bir çaba sarfettiğini göremedik.  

 

    Demek ki belediyede de her şey yolunda…Herşey partisinin ilkelerine uygun şekilde devam ediyor…

 

    Pardon,  dün  bir yerel gazetenin internet sayfasında okumuştum…http://golbasikirmizicizgi.com/haber/113/ilk-kez-bu-kadar-ofkeliydi.html  AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’ı “Şehitler üzerinden sömürü yapıyorsun” diye eleştirmiş.   

 

  Acaba yanlış mı okuyorum dedim yoksa bilmediğim bişey mi oldu…

 

  Evet evet..gerçekten bir eleştirisi var.  Bu eleştirisi bana önceki ilçe başkanı Nuriye Atabey’i de hatırlattı. Nuriye hanımda belediye yerine  AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’ı hedefine alıp, eleştirirdi. Hatırladığım bir eleştirisi de, Adliye önünde bir etkinlik yapan AK Partililerin,  parti sloganıyla birlikte adliye girişine asılan pankartla, adliyenin tarafsızlığına gölge düşürdüklerine dairdi…

 

   Biz burada TBMM’de gurubu olan muhalefeti ele alıyoruz.  Zaten, diğer muhalefet parti teşkilatları da var mı, yok mu belli değil.  

 

      Neyise, konuyu dağıtmayayım…Ana muhalefet partisinin İlçe Teşkilat Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi’nden halkın beklentileri yüksek…

 

  Çünkü, hem ilçe başkanı, hem de meclis üyesi… MHP Teşkilatından ve meclis üyelerinden bile muhalefet olmasına rağmen beklentinin az olduğunu bu referandum sürecinde çok bariz görüyoruz…

 

   Onun için CHP muhalefeti önemli…

 

Bu muhalefet; Anayasa Paketi değişikliği konusunda değil, aksine bu konu da CHP’liler  bu süreci kendilerine mal etmezlerse o kadar fazla Hayır oyu gelecektir.

 

CHP’nin muhalefeti yerel yöneticiler, yerel projeler ve Gölbaşı’nın geleceğiyle ilgili olmalılar…

 

Mesela,  AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan’ın sahibi olduğu okul yöneticilerinin imkanlarıyla ve çabalarıyla  bazı kurumlarında desteğiyle  yapılan, 1 hafta herkese açık olan Çanakkale Savaş Alanı’nın bazı görsellerinin sergilenmesini, “Hiç kimse şehitler üzerinden reklam yapmasın.” diyerek kendine göre muhalefet görevini ifa etmiş…

 

Bunun tartışmaya açık olduğunu belirteyim, Gölbaşı’na kazandırılmış bir emek, bir çaba da yok sayılamaz.  Bu tür eleştirileri yaparken de kendimize de söz hakkı doğurmamamız gerekir…

 

  Mesela; şimdi ben çıkıp desem ki sayın Başkan, sayın meclis üyesi, Gölbaşı Belediyesi Meclisi’nde 15 Temmuz hain saldırı kınandı ve ardında meclis bir karar aldı.

 

   Dedi ki;  TEK Yolu üzerindeki Şelale Parkı’na şehitler anıtı yapılacak ve bu parkın adı da Şehitler Parkı olacak.” Ne oldu bugüne kadar halen bir çalışma göremedik. Bunu da sormak lazım..

 

 Mesela;  Ben birkaç defa yazdım söyledim ve önceki ilçe başkanlarınında, meclis üyelerininde duymamazlıktan geldiği, Gölbaşı Belediyesi tarafından yıkılan “Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ve Pazar Yeri” yerine yapılan inşaatın adı nedir? Bu inşaat çevresindeki ve gazete, internet veya alan afişlerinde yazılan tüm yazılarda Atatürk’ün annesinin adı olan “Zübeyde Hanım” ismi kaldırılıp, sadece Seğmenler Pazar Yeri ve Kültür Merkezi” olarak geçiyor.

 

   Bu sizi rahatsız etmiyor mu? Rahatsız etmiyorsa elinize neden Nutuk’u alıpta size inanan insanlarımıza Nutuk’lu mesaj veriyorsunuz?

 

    Şimdi, söylenecek çokşey var ancak hepten CHP İlçe Başkanına, aynı zamanda Meclis Üyesi Bülent Elikesik ve yönetimi için söylersek bende adaletli davranmış olmam. 

 

   Bu gelecekler tüm muhalefet parti teşkilat ve meclis üyelerinedir…

 

-Son zamanda sık sık konuşulan Belediye’nin ertelenen,  hatta şartnamesinin bile birkaç kez değiştiği öne sürülen Temizlik ihalesi işi nedir?  Bu konu da araştırılmış bir açıklama ihtiyacı var.

 

-Gölbaşı Kent Konseyi çalışmaları ne durumda, neler yapıldı ve neler yapılacak? Bugüne kadar neden pasif durumda bırakılıyor…

 

-Mogan Gölü’nün temizlenmesi için bir tekne geldi. Belediye Başkanı Duruay Kapı kapı dolaştı bu göle temizleme çalışmalarının başlatılması için ,  sonunda geldi ancak bu tekne halen çalışmalara başlamadı. Bu göl temizliği ile ilgili ihale şartnamesinde kaç ayda bitirileceği de yazılı iken, bu şartlarda neden halen başlanılmadı ve diğer temizleme teknesi neden halen getirilmedi? 

 

    Herşeyi Belediye Başkanımı takip edecek, meclis üyeleri, parti teşkilatları ve diğer dinamikler de gücünü ortaya koyarak etki yapması lazım…değil mi?

 

-İmar Müdürlüğü’nde gündeme gelen bazı iddilar/konular hakkında, istenilen bilgilerin verilmemesi  hakkında meclis üyeleri neden takip edipte “Bu nedir”? diyen kamuoyunu bilgilendirmiyor…

 

-Gölbaşı İlçesi Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği’nin neden iptal edildiği ya da yapılmadığı kamuoyuna anlatılmıyor?

 

-Bundan  10 ay önce satılan Belediye arsasından gelen  41 Milyon Lira nerelere, hangi yatırımlara, hangi keşif bedelleriyle harcanıyor? Kamuyonu bilgilendirin…

 

-Konya Yolu altgeçit çalışmaları ne aşamada? Ne zaman başlayacak, bitecek?

 

-Meclise vermiş olduğunuz önergelerden hangilerine açıklama alamadınız? Bunlar neydi, kamuoyu ile paylaşınız? Vs.vs.

 

    Ben muhalefet parti veya meclis üyesi değilim ancak beklentiler var.  Bir vatandaş olarakta herkesin işini yapmasını bekliyoruz.

 

      İlçemizin sorunu aynı zamanda ülkemizin sorunu ben hiç farklı görmüyorum.

 

Birileri siyasi tezgahı kurmuş şimdiden 2019 yılının hesabını yapıyor.  Bu hesabı en fazla bozabilecek kim varsa da onlar hedef alınmış durumda…Öncelikli hedefleri Başkan Fatih'in başarısını engellemek,  parti yöneticileri ile aralarında ikilik çıkarmak!..Kısmen başarılı oluyorlar da!

 

   Hep söylüyorum ve yazıyorum.  Ülkemizde olduğu gibi, ilçemizde de siyasete etki yapan, DİNSEL, ETNİK, HEMŞEHRİCİLİK ve son zamanda AKRABACILIK etkilerini ortadan kaldırmak lazım.

 

     İşte,  Gölbaşılılar olarak, ister siyasetçi olsun, ister siyaset dışında olsun bu konuya odaklanmalıyız ve siyasete etki yaparak bölen, ayrıştıran, adaletsizliği yaşatan… bu nifak tohumlarını ortadan kaldırıp,  herkesi işini düzgün yapmaya davet etmeliyiz…

    Bu arada bu yazdıklarımdan vazife çıkarıpta Başkan Fatih Duruay’ın görevini yapmadığından bahsetmeyin, bahsedecekseniz yardımcılarından, müdürlerinden de ve arkalarındaki eski/yeni siyasilerden de... bahsedin.

 

     Ve birde birbirimizi cesaretlendirecek, bazen de düşündürüp adalet duygumuzu harekete geçirecek sözlerden de mahrum bırakmayalım…

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

19 Mart 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.