Gölbaşı :
z     z
17 Mart 2017, 01:17
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ankara'nın en çok Üniversitesi olan ilçesi Gölbaşı...

Ankara'nın en çok Üniversitesi olan ilçesi Gölbaşı...

  

BAYRAM TÜRKMEZ

 

 İlçemizde 4 ayrı üniversitenin değişik fakülteleri bulunuyor. 

 

   Bu üniversiteler; Ankara, Gazi, Atılım, Ufuk ayrıca Güvenlik Bilimleri ve Adli Bilimler Enstitüleri var...

 

     Yeni bir üniversite daha Gölbaşı ile bağ kuracak. Ahmet Yesevi Üniversitesi  Mütevelli Heyet Başkanlığı yapılacak.

 

     Bu konu hakkında Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ı ziyaret eden  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın bilgi verdi.

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Yıldız, İncek’te Milli Eğitim Bakanlığı’nın tahsis ettiği yere Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı’nın yapılacağını belirtti.

 

Ankara'da 10 vakıf üniversitesi, 8 devlet üniversitesi olmak üzere 18 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 4 üniversitenin Gölbaşı ile bağı var. 

 

İLÇEMİZDE BU KADAR ÜNİVERSİTE OLMASINA RAĞMEN GÖLBAŞI’NA YÖNELİK PROJE ÜRETMİYOR,  İLÇEMİZE FAYDALARI OLMUYOR…

 

   Gölbaşı’nda bu kadar Üniversite olmasına rağmen buradaki fakültelerin hiçbirisi Gölbaşı üzerine alanında gelişmeye katkı sunacak  bir proje üretmiyor.

    Oysa, bazı üniversiteler Çankaya Belediyesi ile ortak proje yapabiliyor.

 

Bu konu daki eksikliğin Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü başta olmak üzere diğer ilgili ve yetkililerden kaynaklı olduğunu, üniversitelerle ilgili belediye de herhangi bir servis/büro  bulunmuyor ve konular takip edilmiyor...

 

    Ankara’nın en çok üniversitesi olan ilçemizde binlerce öğrenci olmasına rağmen bu öğrencilerin Ankara merkeze gitmesini engelleyecek sosyal ve kültürel mekanların yeterli olmadığı ve yeterince yapılamadığı, Göl kıyısındaki veya merkezdeki iş alanlarından yeterince yararlanamadıkları da görülüyor.

 

    Gölbaşı’nın değişik konularında öğrencilerin inceleme, araştırma ve yarışma gibi teşvik edici ya da yönlendirici hiçbir çalışma yapılmaması da bir eksiklik olarak görülüyor.

  

   

GÖLBAŞI’NDAKİ ÜNİVERSİTELER VE FAKÜLTELERİ…

 

 Gazi Üniversitesi

 

Akademik Birimler- Fakülteler  Sanat ve Tasarım Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Turizm Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu,Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Bölümü, Teknokent

 

Ankara Üniversitesi

 

Yabancı diller yüksekokulu, Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüleri, Ziraat Fakültesi Uygulama Alanları

 

Atılım Üniversitesi

Fakülteler ; Fen-Edebiyat Fakültesi,Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi,Hukuk Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi   Enstitüler Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksekokullar ; Sivil Havacılık Yüksekokulu (4 Yıllık), Yabancı Diller Yüksekokulu….Ayrıca, Uzaktan Eğitim Programları da bulunuyor.

 

Ufuk Üniversitesi

 (İİBF, Fen-Edebiyat Fak., Eğitim Fakültesi,

Meslek Yüksek Okulu, Adalet MYO, Hazırlık Sınıfları Koordinatörlüğü)

 

Polis Akademisi Başkanlığı

Güvenlik Bilimleri Enstitüsü

Adli Bilimler Enstitüsü

 

ODTÜ'nün ilçemizle bağı da Göl ve Orman alanıyla var olup, Gölbaşı'na bu yönüyle değer katmaktadır...

 

İLÇEMİZDEKİ ÖZEL OKULLAR…

 

Bunlar arasında TED Koleji,  Nesibe Aydın ilkokul ve Ortaokul,  Darişşifa Eğitim Kurumları, AnkaraÜniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Anadolu Lisesi,  Vecihi Hürkuş Sivil Havacılık Koleji,  Özgün Sistem Çankaya Koleji,  Özel Maya Koleji ilkokul ve Ortaokul, Özel Darüşşifa Gölbaşı Mesleki ve Teknik Annadolu Lisesi, Özel Sevgi Koleji,  Özel Charles De  Gaulle Fransız Lisesi, Özel Amerikan Kültür Koleji İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi, gibi özel okullar ve kolejler bulunmaktadır.

 

Bayram Türkmez

17 Mart 2017

 

Not: Eksik ya da yanlış yazılan veya yazılmayan üniversite, fakülte var ise yorumlarınızı bekleriz...Selam ve saygılarımla

  

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.