Gölbaşı :
z     z
13 Mart 2017, 18:55
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Hürriyet Ergezer diyor ki; Hiçbir başarı tesadüf değildir...

Hürriyet Ergezer diyor ki; Hiçbir başarı tesadüf değildir...

Hiçbir başarı tesadüf değildir!

 

  Bu sözü söyleyenlerden birisi de son yıllarda ilçemizin inşaat sektöründeki girişimciliği ile gündeme gelen,  eski siyasetçi ve sosyal insanlardan Hürriyet Ergezer olup,  bugün kendisinin bu girişimciliğini nasıl kazandığını anlatmaya çalışacağım.

 

   Kendisinin siyasi yönü de var, sosyal hayatı da var.   Ancak,  risk alarak yaptığı inşaat yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

 

     Bu genç girişimci ilçemizin diğer siyasileri ve yatırımcıları arasında gıpta ile de bakılanlardan...

 

     İyi de neler oldu da, bugünkü duruma nasıl geldi? 

 

    Hürriyet Ergezer Gölbaşı’nın yerlilerinden olup, Örencik köy/mahallesi doğumlu olup  İlkokul’u İnönü İlkokulu’nda, Ortaokul ve Lise’yi de Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi’nde bitirdi. 

 

A.Ü. Dil-Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nü 1988 yılında bitirdi. Askerliğini yedek subay olarak Gaziantep’te tamamladı.

 

      Askerlik hizmetinden sonra  ilk serbest işi Okul kantin işletmeciliğiydi.  Dikmen bölgesinde bazı okullarda kantin işletmeciliği yaptı.

 

   1991-1993 yılları arasında  Belediye Eski Başkanı Mümtaz Sarıtaş’ın sahibi olduğu Ada Restoran’da diğer işlerle birlikte, işletme müdürlüğü yaptı.

 

      1999 yılında serbest müteahhitlik hizmetlerine başladı.  Öncelikle emlak  alım satım işleri ve akrabalarının arsalarına apartman yapmakla devam etti.

 

    Okul zamanından gelen sol görüşlülüğü kısa bir süre 2000 yılı öncesi DSP İlçe Başkanlığı yapmasıyla kendini gösterdi.  Zaten 2004-2009 yılları arasında da AK Parti Gölbaşı Belediyesi Meclis Üyesi olarak listenin 3. Sırasından seçildi.

 

     Gölbaşı’nda o dönemden bugünlere kadar başta eski belediye başkanları Mümtaz Sarıtaş ve Erdal Eren olmak üzere bir çok siyasetçinin durmadan parti değiştirmesini Hürriyet Ergezer’de takip etmişti. AK Partiden Belediye Başkanı seçilen Abdulnasır Haşlak’ın ekibinde yer alarak 5 yıl meclis üyeliğini yaptı.

 

    O dönemler Belediye Eski Başkanı Mümtaz Sarıtaş’a da yakınlığının siyasette yer almasında etkili olduğu konuşuluyordu.  Son yıllarda bağımsız hareket ettiği ancak hiçbir siyasi partiye üye olmadığını da öğreniyoruz.

    Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi  Yakup Kurtoğlu ile birlikte Haşlak'ın beyin takımı arasında yer alan  Hürriyet Ergezer aktif siyasi hayatını 2009 yılından sonra askıya alıyordu. 

 

   2008 yılında kendisiyle de bir anı yaşamıştım. Belediye Meclis Üyeliği döneminde Başkan Haşlak, Meclis Üyeleri yerel gazetecilerden de Adnan ve ben KKTC’ye geziye gittik. 

 

   Girne Belediyesi’nin tahsis etmiş olduğu bir münibüsle KKTC’nin tarihsel, kültürel değerli yerlerini gezerken (2008 olması lazım) yeni kurulan birsiyasi partinin genel merkezini ziyaret ettik/ettirildik.  Parti’nin genel başkanı geldi kendini ve partisini tanıttı.Bizlerde kendimizi ve Türkiye’yi Gölbaşı’nı anlattık.  Böyle biraz milliyetçilik duygularımızda kabartıldı yani…Parti Genel Merkezi’nden çıkarken Hürriyet Ergezer genel başkanı dedi ki, “Genel merkezinizde neden hiç Atatürk resmi yok, göremedik.”dedi. Benim de dikkatimi çekmemişti ancak onun dikkatini çekmiş. Parti Genel Başkanı partinin yeni kurulduğunu ve Atatürk’ün posterinin konulacağını söylese de bu geçiştirmeden başka bir şey de değildi…

 

   Orada AK Partili Hürriyet Ergezer beni etkilemişti. Çünkü,  ben Atatürk Milliyetçiliği üzerine hassasım.  Başka yerleri de ziyaret ettik ancak buraya hepsini yazarsam çok uzun olacak…

 

    Hürriyet Ergezer’in  girişimciliğinin altyapısı  Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak döneminde gerçekleşti. 

 

  Örencikli olan Ergezer değişen imar planlarıyla ortaya çıkan belediye arazilerinin satışlarını takip etti.  Ankara ve Gazi Üniversiteleri kampüsünün olduğu bölgeden kendi adına olmasa da yakınlarının adına ihale ile satılan arsalardan aldı.  

 

   Bu bölge de inşaat yapımına başladı.  Yapılan inşaat projelerinin altları/zeminleri geniş dükkan yerleri, üstler ise daire şeklinde başladı.  Otobüs ve dolmuşların geçtiği bu cadde üzerine 3 ayrı bina yaptı. Bu binaların giriş katları büyük işyerlerine uygun şekilde planladı. 500-700 m2 alana sahip işyerlere ancak marka firmaların gücü yeterdi ve nitekim de öyle oldu.

 

   Gölbaşı’nda o bölge de büyük alışveriş marketi, öğrencilerin  oturup konuşabileceği ferah alanlar ya da yemek yiyebilecekleri yerler böylelikte ortaya çıkmış oluyordu…

 

  Tabi, yaptığı binaların dükkan ve dairelerini de bir taraftan satıyordu…Ve kazandığı paralarla da yine rantabıl arazi satın alıp yatırım yapıyordu.  En karlı yatırımlarından birisi de TOKİ yoluna çıkarken sağdaki arsası oldu. (Bu bölge önceden yeşil alandı Haşlak döneminde Örencik deresinin ıslahı ile dere boyu yeşil alan yapıldı ve üst taraflar konut olarak kaydırıldı.)

 

   Yine, Gölbaşı’nın iyi müteahhitleri arasında anılan Bayburtlu Hasan Kaymak o bölge de daire yapıp satıyordu.  Bundan 7 yıl önce o bölge de daireler 200-300 bin lira arası satılıyordu.  Gölbaşı merkezde daireler 100-150 bin lira ederken bu bölge de daireler ikiye katlıyordu.

 

   Ergezer, buradaki arsasını kat karşılığı Hasan Kaymak’a vererek buradan 24 daire aldı.   Buradaki dairelerde manzaralı filan olunca fiyatları 400-500 bin lira arasında satılmaya başlandı.

 

Ve böylelikle İncek bölgesinden sonra Gölbaşı merkezinde dairelerin en fazla para ettiği bir yer haline geldi bu bölge…Bu fiyat artışlarında dairelerin manzarasının yanı sıra asansörlü, geniş ve sosyal donatıları,  işyerleri içinde geniş alanlar vardı.  Bu paralara dairelerin satıldığını gören Gölbaşılı müteahhitler o bölgeye akın etti.

 

    Hürriyet Ergezer’de bu bölgenin önemine bilerek geçen yıl burada Hürriyet Sitesi adıyla 8 kat 2 bloktan oluşan 50 daire 12 dükkanlık bir site inşaatına başladı.   Bu yıl inşaatı bitireceğini söyleyen Ergezer günümüzde inşaat sektörü yavaşlamış iken risk aldığının farkında olup,  “Hiç bir başarı tesadüf değildir.” diyerek yaşamın hiçbir alanında  risk almadan başarılı olamayacağını belirtiyor.

 

   Şu anda bu inşaatta daireler 550-650 bin lira arası, dükkanların m2 si de 12-15 bin lira arasında satışa sunulmuş durumda olup, bunlarla ilgili kataloğ bile oluşturmuş.  Bu fiyatlar Gölbaşı merkezindeki dairelerin fiyatlarında artmasına neden olmaktadır.

 

   Tabi, bu arada geçen yıl inşaatını bitirip, faaliyete başlattığı Hürriyet Kız Öğrenci Yurdu’da var.  Gazi ve Ankara Üniversitesi yakınında bulunan Hürriyet Kız Öğrenci Yurdu’nda teknolojinin son sistemini kullanan Ergezer, Özel kız öğrenci yurdu olarak Ankara’nın Gölbaşı’nın en büyük öğrenci yurdunu yaptığını belirtiyor. 450 yataklı olan öğrenci yurdun da spor salonu, mescidi, kafesi..gbi sosyal ve sportif alanları da bulunuyor.

 

    Öğrenci yurdunun ilk yıl olmasına rağmen yüzde 60 kapasitesinin dolu olduğunu belirten Hürriyet Ergezer’in TOKİ ve Örencik içerisinde  başka inşaat projeleri de var.

 

   Sosyal yönü olduğunu bildiğim Hürriyet Ergezer, Örencikli olunca aynı zamanda Ankara’lı da oluyor.  Dolayısıyla Ankaralı siyasetçilerle birlikte hareket ettiği olduğu gibi, bir dönem Ankaralılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı.

 

2004-2008 yılları arasında meclis üyesi iken, aynı zamanda Gölbaşı Belediyesi Spor Kulübü Başkanlığı yaptı.  Sporla da böylelikle yakından ilgilenen Ergezer,  2014-2016 yılı arasında Gölbaşı Spor Kulüp Başkanlığı yaptı ve daha sonra bu kulübü diğer yöneticiler ile birlikte sattılar. Satılan bu spor kulübü şimdi başka bir isim altında faaliyetini sürdürüyor.

 

    Yine, sosyal yönü olarak Gölbaşı Müteahhitler Birliği Derneği’nin kurucu üyeliğini ve başkan yardımcılığını yaptı.

 

     Gölbaşı’nda bu yaşlarda girişimcilik yönünden birden bire yıldızı parlayan Hürriyet Ergezer göze batmaya başlayınca yardım isteyenlerde kapısını çalmaya başladı. Gölbaşı Devlet Hastanesi’nin bazı ünitelerinin donatıları, inşaatına demir yardımı, köyünün camisinin tadilatına yardım gibi destekleri de oldu.

 

      Hürriyet Ergezer’e bu ekonoomik başarıyı nasıl yakaladığını sordum ve şöyle dedi. “Gölbaşı’nda uygun yere, uygun proje yapıldığı zaman alıcısı da çıkıyor.  Bizim firma olarak sıkıntımız yok. “

 

    Gölbaşı’nda yatırımcıların teşvik edilmesi gerektiğini belirten Ergezer, “İlçemiz Konya Yolu’nun uzun bir bölümü sanayi bölgesi olup, buraya çekilen sanayi yatırımcılarıyla ilçemize hem ekonomik, hem istihdam konusunda katkısı sağlanabilir. 

 

   Ayrıca, genel olarak turizm bölgesiyiz.  İlçemizin turizm alanında anlatılabilecek çok değerleri var.  Başta göllerimiz gibi olmak üzere, tarihsel, kültürel,doğa…anlamda bu değerlerin daha da öne çıkarılmasını sağlamalıyız.”dedi.

 

     Firmasıyla ilgili 5 yıllık yatırım planlarının hazır olduğunu belirten Ergezer, “İnşaat sektörü üzerine faaliyetlerimiz devam edecek.”diyor. 

 

   Siyasetle ilgili beklentilerinin olup olmadığını soruyorum ve şöyle diyor. “ Siyaseti çok keyif alarak yaptım ancak bazı şeyleri zamanında bırakmak lazım…”

 

    “İnsanların hayalleri olmalı,  Hiçbir başarı tesadüf olmaz, tesadüfü başarı da kalıcı olmaz” diyen 2 çocuk babası olan Hürriyet Ergezer’in en büyük yardımcısı oğlu  İnanç Barış olup,  Başkent Üniversitesi  İşletme Bölümü mezunu olup.  Kızı Selin’de İngiltere’de Uluslar arası ilişkileri bitirip orada iş bulup çalışıyor.

 

      Evet…İlçemizin genç girişimcisine başarılar diliyorum.

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

13 Mart 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.