Gölbaşı :
z     z
10 Mart 2017, 00:20
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın emektar ustalarından Terzi Yılmaz'la sohbet...

Gölbaşı'nın emektar  ustalarından Terzi Yılmaz'la sohbet...

   İlçemizde tükenen zanaatlardan birisi olan terzilik konusunda 50 yılını mesleğine vermiş olan Terzi Yılmaz’ı (Atılan)  anlatırken,  bu mesleğin son 10 yılda artık hazır giyim piyasasıyla birlikte nasıl yok olmaya yüz tuttuğundan da bahsedeceğiz…

 

   Gölbaşı’nda Terzi Yılmaz’ı tanımıyan yoktur.  Gölbaşı Ticaret Merkezi içerisindeki terzihanesinde mesleğinde 50. Yılını yaşıyor.

 

   1956 yılı Malatya/Darende doğumlu olan Terzi Yılmaz Atılan ustası Mehmet Değirmenci ile birlikte 1969 yılında Gölbaşı’na geldi.  Henüz 13 yaşında olan Yılmaz Atılan Malatya’da başladığı terziliğe Gölbaşı’nda  hemşehrisinin yanında devam etti.

 

    Gölbaşı’nda o dönem terzihanesi olan esnaflardan Mehmet Değirmenci’nin yanı sıra,  Bugünkü S.S. Esnaf Kredi Kooperatif Başkanı Mirza Albayrak,  İsmet Aldemir, Adil Emen, Kemal Günaydın,  Hamdi Mamur’da bu  mesleği icra edenler arasında yer alıyor. Bugün bu eski terzi esnaflarının hepsi emekli…

 

     1970 yıllarda terzilere gelenler ya takım elbise, ya pantolon ve yahut yelek diktiriyor.  Kumaşı  beğenirse terzihane den, beğenmezse kendisi kumaşçıdan alıp getiriyor.

 

     O dönemler hazır giyim hem kültürel anlamda, hem de fabrikasyon anlamında bu kadar yoğun değildi.  Takım elbiseler, ütülü pantolanlar  giyme kültürü vardı.

 

      Terzi Yılmaz’da kendi dükkanını 1974 yılında açtı.  Bağımsız çalışmaya başladığı  o yıl ilk takım elbiseyi o dönem pastacılık yapan Kayserili Mustafa Demirkazık’a dikti.  Üstelik kumaşı dışarıdan getiren Mustafa Demirkazık sadece dikiş parası için 200 lira ödedi.

 

    200 lira o dönem için iyi para olup,  günümüzde Gölbaşı piyasasına baktığımızda takım elbise kumaş ve dikiş ücreti olarak en az 600 lira’ya maloluyor, tabi birde diken terzi bulunursa.  Bu fiyat Çankaya’da, Ulus’ta…vb. farklılık gösterebiliyor.

 

      Ancak,   tek tük takım elbise ya da pantolan diktirmek isteyen çıksa bile,  Gölbaşı’nda bunları diken usta bulmakta zor.  Terzi Yılmaz bile 2007 yılından beri takım elbise veya pantolon dikmeyi bırakmış. Sadece konfeksiyona çalışıyor.

 

     Kendisine bugün hangi işleri yaptığını soruyorum.  Yılmaz Usta, “Genel olarak pantolon paçası, diğer giysilerle birlikte kısaltma, daraltma, uzatma, genişletme işleri yapıyoruz.” diyor.

 

   Terzilik mesleğinin bugünkü durumuna gelmesinin en önemli etkisinin hazır giyim firmaları olduğunun altını çizen Terzi Yılmaz Atılan ayrıca çırak bulamadıklarından şikayet oluyor.

 

     Terzilik mesleğini nasıl anlatabilirsin? Diye sorduğum da,  zanaat sahibi olmanın önemine değiniyor.  “Her türlü zanaat kişinin altın bileziğidir. Zanaat sahibi önemlidir, özgüven sahibidir.  Bir insanın elinden parası kaybolabilir, malını kaybedebilir ya da ekonomik olarak  her şeyini alabilirler ancak zanaatını alamazlar. Nereye giderse gitsin  zanaatı geçerlidir. Öz sermayesidir.”diyerek  mesleğin önemine dikkat çekiyor.

     Eleman sıkıntısı ve hazır giyim piyasasının terzilik mesleğinin içeriğini değiştirdiğini belirten Yılmaz Usta, “ Gölbaşı’nda kumaştan takım elbise ya da pantolon diken terzilerin kalmadı, genel olarak hazır giyim sektörüne hizmet ediyoruz. Yani tadilat yapıyoruz. Aynı zamanda kurutemizleme hizmeti de veriyoruz  ”dedi.

    

     1969 yılında  Malatya’dan Gölbaşı’na gelen Terzi Yılmaz Atılan 1974 yılında  Gölbaşı’nda bağımsız olarak terzilik yapmaya başladı 1981 yılında Hacılar köyünden Huriye hanım ile evlendi ve 2 çocuk babasıdır.

       

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

09 Mart 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.