Gölbaşı :
z     z
03 Mart 2017, 01:10
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

İlçemizin sosyal insanı Faruk Koçgazi'yi tanımak lazım

İlçemizin sosyal insanı Faruk Koçgazi'yi tanımak lazım

    

   İlçemizin sosyal insanlarından Faruk Koçgazi’ye çarşı da rastladım.

 

      Kendisi ilçemizde istihdama da büyük katkıları olan Prekons A.Ş. Fabrikasının yöneticisi olup, aynı zamanda 11 yıl Gölbaşı Emniyet Müdürlüğü Geliştirme ve Destekleme Dernek Başkanlığı yaptı. 

 

     İlçemizde prefabrik 2 okul ve çeşitli derslikler yapılmasında ön aldı.  Emniyet Müdürlüğü dernek başkanlığı sırasında da polis karakoluna  6 adet araç ile müdürlük binasının iç ve dış tadilatının yapılmasında aracılık yaptı.

 

      Yani, ilçemizde emniyet hizmetleri Derneği ile eğitim alanında katkısı olan, Prekons isimli prefabrik bina yapan fabrikanında yöneticisi olarak istihdam konusunda da katkıları olmuştur.

 

     Kendisi  reklamı sevmiyor, onun içinde yerel basında pek gündeme gelmek istemedi.  Ancak yine de aklıma takılan bazı konuları sordum.

 

    Yaklaşık 20 yıldan beri tanıyordum.  Kendisinin sosyal yönü, benim gazetecilik yönüm yollarımızı keşiştirmişti.

 

     Elazığ’lı olan Faruk Koçgazi  62 yaşında olup 1987 yılında Gölbaşı’na geldi.  O dönem EKO isimli firma da, daha sonra  1990 yılında Konya Yolu  10. Km. de  bulunan 35 dönümlük araziye Prekons üretimyeri’nin  birincisini,  yine aynı bölgede 280 dönüm arazi üzerine Prekons’un  ikinci üretimyeri olan fabrikasının kurulmasında yöneticilik yaptı.

 

    Prefabrik bina üreten fabrikada ilk başta 70 personel çalışırken 2000’li yıllarda 950 personel çalışmaya başladı. Yurt içi ve yurt dışı işler yapan prekonsta yöneticilik yapan Faruk Koçgazi’nin katkılarından birisi de  ilçemizden işsizlere de istihdam sağlamada yardımcı olmasıdır.

 

    Prekons üretimyeri sahibinin tam olarak yetkilendirdiği Faruk Koçgazi  ilçemize firma adına Oğulbey Mahallesi’nde  İhsan Köksal İlkokul  ve  Örencik’te Ayşe Özbağ İlkokul prefabrik okulunu yaptırarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hibe edildi.

 

    Prekons’un son 10 yıla kadar işleri çok iyiydi. Ancak,  yurtdışı işlerinin bitmesi başta olmak üzere, ülke ekonomisininde sıkıntı süreçten geçmesi  bugünki iflasının başlangıcı oldu.

 

    İş kapasitesinin düşmesi sonucu prekons son birkaç yıldır sıkıntılı süreç yaşıyordu ve 2017 yılı itibarıyla da tüm faaliyetlerini durdurdu.  Böylelikle,  Temelinden, iflasına kadar her kademesinde görev yapan Faruk Koçgazi’de çocuğu gibi büyüttüğü fabrikadan ayrı düştü…

 

  Şimdi tam emekli oldu diyebilirim.

 

   Ancak, kendisinin Emniyet Müdürlüğü Geliştirme ve Destekleme Hizmetleri Derneği Başkanlığı döneminden de bahsetmezsem bu hikaye eksik kalır.

 

   Bu derneği önceden Kebabistan’ın ortağı olan Şakir Deniz  kurucu başkanlığını yapmış ve devam ediyordu. 1994 yılında Emniyet Müdürü  olan Adnan Açıkbaş bir gün Dernek yönetim kurulu üyelerini toplantı salonunda bir araya getiriyor.  Daha sonra Faruk Koçgazi’yi de bu toplantıya çağırıyorlar.

 

Ve Emniyet Müdürü Adnan Açıkbaş yönetim kurulu üyelerine hitaben “Dernek başkanlığına benim adayım Faruk Koçgazi’dir” diyor.  Eh emniyet müdürü böyle söyleyince dernek yöneticilerinin ne yapacak, ,ne de söyleyecek bir şeyleri oluyor.  Faruk Koçgazi bu şaşkınlığını bugün bile unutamıyor.

 

Yapılan kongre ile Dernek Başkanlığına Faruk Koçgazi seçiliyor.  Yönetim aynı yönetim şeklinde devam ediyor.  Faruk Koçgazi değişik zamanlarda  değişik işadamları ve kuruluşlardan  ilçe emniyet müdürlüğüne 6 binek otomobil hibe edilmesini sağlıyor.

 

  Dönemin İlçe Emniyet Müdürü  Turgay Karabuluk'ın girişimleri,  Emniyet Müdürlüğü binası komple dış ve iç dekorasyonları dahil büyük bir tadilatı gerçekleştiriliyor. Bu tadilatlar hep Emniyet Hizmetleri derneği Başkanı Koçgazi'nin takibi  aracılığı ile gerçekleşiyor.

 

    Faruk Koçgazi sadece Emniyet  Hizmetleri Destekleme Derneği ile sosyal hayata yansımıyor, bir memleket sevdalısı.  Kaymakamlık, Adliye  görevlileriyle de dostluklar içerisinde bulunuyor,  Gölbaşı ilçesindeki sanayi alanında faaliyet gösteren fabrika türü üretimhanelerini de  tanıyordu.

 

   Gölbaşına ve Gölbaşılılara birçok faydası olan Faruk Koçgazi  evli ve 2 çocuk babası olup,  artık emekli olunca bağ bahçe işlerine kendini verecek gibi…Ancak siyasi olarakta değerlendirilmesi gereken sosyal bir insan olduğunu hep düşünmüşümdür.

 

    Bize düşen ise, sağlıklı ve huzurlu biryaşam dilemek olup, bugüne kadar Gölbaşı’na ve Gölbaşılılara yaptıkları katkılar için teşekkür etmek düşüyor…

   Teşekkürler Faruk Koçgazi…

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

03 Mart 2017

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.