Gölbaşı :
z     z
01 Şubat 2017, 23:11
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

BİR ELİN NESİ VAR, İKİ ELİN SESİ VAR...

BİR ELİN NESİ VAR, İKİ ELİN SESİ VAR...

 

   Gölbaşı’nın yanıbaşında bulunan Örencik Mahalle Muhtarı İbrahim Karagöz feryat edip duruyor… Mahallemiz neden hizmet alamıyor?  diye hem Gölbaşı Belediyesi’ne, hem de Büyükşehir Belediyesi’ne  veryansın edip, açıklamalar yaptı.

 

    Sosyal medya sayfasında yapmış olduğu açıklama da,  Örencik’te bulunan Kültür Merkezi’nde bazı hizmetlerin eksik olduğunundan bahsetti.  Yolların halen genişletilemediğinden dert yandı.  Kültür Merkezi ile ilgili sorunlar Gölbaşı Belediyesi’ni bağlarken,  Yolun genişletilmesi, çizilmesi, altyapı hizmetlerinin getirilmesi Büyükşehir Belediyesi’nin asli görevidir.

 

    Yani, burada esas işi yapması gereken Büyükşehir Belediyesi olup,  Örencik Mahalle muhtarı ne kadar da feryat etse haklıdır.  Gölbaşı yok iken Virancık yani Örencik vardı ve ilçe bu Virancık –Örencik sayesinde var oldu.  Gölbaşı’na  5 km. belki daha yakın uzaklıkta olan bu mahalle de doğalgaz yok, doğru dürüst yolu yok,  halen foseptik çukurları var yani altyapı hizmetleri yok.  

   Oysa ki, Gölbaşı’na 15-30 km. uzaklıktan olan birçok mahalle de doğalgaz bile var. Altyapı çalışmaları var.

 

Büyükşehir Belediyesi bu hizmetleri neden bugüne kadar getirmedi? Örenciklilerden o kadar  siyasetçi de çıktı ancak bir türlü çözüme ulaştırılamadılar neden?  Örenciklilere haksızlık ediliyor,  son olarak imar planlarıyla ilgili sorunlar yaşıyordu…

 

   Muhtar İbrahim Karagöz feryat ediyor başka da konuşan yok.  Zaten, Muhtar İbrahim Karagöz’de bir konuşuyor, pir konuşuyor, konuştuğu orada kalıyor... Örenciklilerin birde derneği var. Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı da aynı zamanda muhtar olan İbrahim Karagöz...

 

    Örencikliler adına konuşan hem muhtarı hem de STK temsilcisi İbrahim Karagöz o kadar büyük bir sorumluluk almışki,  feryadını iki kere daha fazla çıkarması gerekiyor.  Yani,  hem muhtar olarak, hem de STK temsilcisi olarak şikayetlerini tek kalemde anlatıyor.

 

 Oysa ki, atasözümüz var. Ne güzeldir Türk özlü sözleri , “BİR ELİN NESİ VAR, İKİ ELİN SESİ VAR”

 

   Keşke, muhtar ya da STK temsilcileri ayrı ayrı sesler olsaydı, ayrı kişiler olsaydı farklı sesler çıksaydı her biri ayrı ayrı konuşup dertlerini anlatsalar daha ciddi yansıyacağı muhakkak. 

   Ancak,  hizmet aşkımı desem yoksa hırslı yönetim isteği mi desem bilemiyorum  tüm güçler tek kişi elinde toplanması güç katmaz, aksine gücü zayıflatır.

 

      Yani,  Muhtar zaten mahalle sorunlarını dile getirmek, sorunları çözmek için ve çözdürmek için görev almıştır.  Mahallenin STK’sı da yine sorunları gündeme taşımak , etkili ve yetkilileri harekete geçirmek için vardır. Yani, amaçları aynıdır. Örencik mahalle sakinlerinin yüksek sesleridir.

 

    Ancak bu güçler tek elde toplanırsa yüksek sesler yerini tek bir cılız ses alır…

 

Bir mahallenin, bir ilçenin ya da bir yerleşim alanınında ne kadar çok ses olursa, yöneticilerin dikkati de o denli o konulara çekilme fırsatı bulur.

 

     Bu durum sadece aynı kişinin hem muhtar hem de STK temsilcisi olmasıyla sadece ilgili değildir,  aynı zamanda meclis üyesi olupta ilçe başkanı olması da aynı konumdadır…

 

      Sorumlulukları birer kat daha artmıştır,  peşinden sürükledikleri kitlelerin umutları olan bu tür temsilcilerin yükleri de o kadar artmıştır…Veballeri de bir o kadar artmıştır ki hesabını yapmak zor.  

      Umut ediyoruz ki bu yük ve sorumluluklarını yerine getirebilecek gücün sahibi olsunlar... Ve bu konu da temsil ettiği kitlelere zorda olsa umut olsunlar...

 

      BİR ELİN NESİ VAR, İKİ ELİN SESİ VAR… atalarımız boşuna söylememiş…

 

       Ve atalarımızın bu özlü sözleri Türk kültüründe her zaman yol gösteren birer rehber olmuşlardır ve olmaya da devam etmesi dileklerimizle…

 

  Sevgi ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

01 Şubat 2016

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.