Gölbaşı :
z     z
31 Ocak 2017, 13:28
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Belediye İmar Müdürlüğü'nden bilgi alamıyoruz...

Belediye İmar Müdürlüğü'nden bilgi alamıyoruz...

 

 Gölbaşı Belediyesi İmar Müdürlüğü’nden bilgi almak ne kadar zormuş! Hiç bunların istatistik bilgileri, yıllık verileri, aylık verileri yokmudur? Bu serviste bir düzen yokmudur? Verilen ruhsatlardan tutunda, imar geçen alanlara kadar, plan değişikliği yapılan arazilere kadar hiç hesap kitap tutmazlar mı?
     Bu kadar başıboşluk varsa yazık!


Sadece ben yakınmıyorum bilgi alamamaktan, son dönemde MHP Belediye Meclis Üyeleri de verdi. Hatta, 2 defa meclise önerge sunup benim sorduğum konuları kısmi olarak sordular. Onlara da bir açıklama getirilmediğini öğrendim geçen hafta.


      Gölbaşı Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde ne oluyor bitiyor bu halkında bilmesi gereken çalışmalardan olup,  mutlaka aylık, yıllık her konuda istatistik bilgiler olması gerekiyor.  Yoksa böyle bir çalışma da biran önce bir BELEDİYE İSTATİSTİK SERVİSİ açılmalı ve her konunun çalışmaları veriler halinde burada toplanmalıdır.


       Belediye İmar Müdürlüğü’ne çok özel sorularda sormadım. Çok özel bilgilerde istemedim ancak nedense her yazışımda bilgi vermemek için bilmem neyin maddesi gereğince bilgi veremeyiz deyip işin içinden çıkıyorlar.


        Belediye İmar Müdürlüğü rantların var edildiği, rantların yok edildiği bir birim olup, en ufak bir plan değişikliğinde ya da imar geçişlerinde bir kalem oynatma bile bir insanın sülalesini zenginleştirecek boyutta olduğu gibi,  arazi rantı zengini iken de fakirleştirebilirde…


      Yani, burada o kadar büyük bir vebal var ki, hani diyoruz ya biz hep İLLE DE ADALET, İLLE DE ADALET… işte belediyelerde burası içinde olmazsa olmaz. Yetim hakları, kimsesizlerin hakları, yaşlıların hakları…yani garibanların haklarının korunduğu ve korunacağı yerin şeffaf olması gerekir. Biz belediyenin adaletsiz imar işleri yaptığını da iddia etmiyoruz ancak şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz...


      Biz de, Gölbaşı Belediyesi İmar Müdürlüğü yetkililerini şeffaf olmaya davet ediyor, Bilgi İsteme Sisteminden istemiş olduğumuz bilgilerin hiçbir maddeye takılmadan görev bilinciyle  verilmesini buradan da talep ediyoruz…

 

   BU KONU DA İSTEMİŞ OLDUĞUMUZ BİLGİLER VE ALDIĞIMIZ CEVAPLAR AŞAĞIDADIR…

 

   Sayın yetkili,

 

Gölbaşı'nda bir yerel gazeteci olarak hem yapmış olduğum araştırmalar için, hem de kamuoyunu bilgilendirmek açısından doğru bilgilere ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. İstediğim bilgiler şunlardır:

 

Bu bilgilerin zaten yıllık istatistik ve uygulama bilgileri belediye mevcut olması gerektiği için, kamu yararı gereği tarafımıza gönderilmesini arz ederim.

 

1- Ankara Gölbaşı Belediyesi tarafından 1999 yılından beri Belediye Encümeni tarafından kaçak yapı olarak tespit edilip, yıkım ve para cezası alan kaç konut, işyeri vb. kaçak yapı bulunmaktadır?

 

2- 2014 Mart ayı tarihinden beri Gölbaşı İlçe sınırlarındaki mevcut imar planlarında varolan yeşil alanlardan, kamu yararına veya başka nedenlerle yapılan imar değişikliği, plan değişikliği vs. ile yeşil alanlarda azalma olmuşmudur? Olduysa hangi mahalle de ne amaçla olmuştur?

 

3- 2014 Mart ayından itibaren hangi mahallelerde imar planı yapılmıştır? Hangi mahallelerde hangi ada/parsel üzerinde imar planı değişikliği/tadilatı yapılmıştır? Ayrıca, Sadece parsel bazında yükseklik serbest olup,inşaat yoğunluğunun artırıldığı konut veya işyeri alanı için imarda herhangi bir değişiklik yapılmışmıdır? Yapıldıysa hangi mahallelerde ve hangi ada parsellerdedir.?

 

İlginize teşekkür eder, saygılar sunarım.

 

     GÖLBAŞI BELEDİYESİ İMAR MÜDÜRLÜĞÜ CEVABI..


   söz konusu konuyla ilgili gerekli istenilen bilgilere ait işlemlerin bilgi edinme kanunun 7. maddesine göre özel bir çalışma yapılarak arşiv taraması gerktirdiğinden bilgi verilememektedir.  bilgilerinize arzederim

 

YENİDEN BİLGİ İSTEDİM…YİNE AYNI CEVABI ALDIM…


 
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1600077591 sayılı başvurunuz 03.11.2016 tarihinde GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır: denilerek tarafıma böyle bir açıklama gönderilmiştir. Ancak şu ana kadar tarafıma gönderilen bir açıklama olmamıştır...Tarafıma gönderildiği belirtilen açılamanın tekrar gönderilmesini talep ediyorum.

 

Cevap: GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANLIĞI (26.01.2017 11:31)


Sadettin Saraçbaşı
İmar ve Şehircilik Müdürü


YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE
İlgi 16.11.2016 tarih 1155 sayılı yazınıza istinaden yapılan incelemede Bayrm TÜRKMEZ'e ait 1600077591 sayılı başvuruya müdürlüğümüz tarafından daha öncede 02.11.2016 tarihinde cevap verilmiştir. İlgi yazımızdada belirtildiği üzere Bilgi Edinme Kanunun 7. Maddesi gereği talebiniz  uygun görülmemektedir.


T.C.
GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANLIĞI
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü
Kaçak Yapılar Şefliği
Sayı :94221923-522-E.10553 29.11.2016
Konu :Bilgi Edinme
Gazi Osman Paşa Mahallesi Sahil Caddesi No: 3 PK:06869
0312 485 5555
Bilgi için:Serdar ERMİŞ
Memur
Not: 5070 sayılı elektronik imza kanunu gereği bu belge elektronik imza ile imzalanmıştır.

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.