Gölbaşı :
z     z
06 Ocak 2017, 10:51
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Hergün 80 cipli kimlik müracaatı alınıyor...

Hergün 80 cipli kimlik müracaatı alınıyor...

   Gölbaşı Nüfus Müdürlüğü’nde günde 80 kişiye cipli kimlik veriliyor.  Randevu alınarak verilen cipli kimlik için Biyometrik fotoğraf ile müracaat ediliyor.


      Kaymakam Şenol Esmer  İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde cipli kimliklerle ilgili müracatların alınacağı teknik altyapıyı yerinde inceledi...


     Nüfus müdürlüğüne başvurular sonucunda her iki elin parmak izi’de alındıktan sonra yapılan işlemlerden sonra hazırlanan cipli kimlikler PTT kargo aracılığı ile adrese gönderilecek…

        Cipli kimliklerin 3 yıl içerisinde verilmesi planlanıyor. Gölbaşı'nın nüfusu 130 bin civarında olduğu için hergün 80 kişiye verildiğinde,  3 yılda halkımızın tamamının kimliklerini değiştirmeye zamanın  yetmeyeceği öngörülüyor...Bir aksaklığa fırsat vermemek içinde kaymakamlık tarafından yeni tedbirlerin alınacağı öğrenildi.

 

    CİPLİ KİMLİKLER ALMAK İÇİN HANGİ SÜRECİ İZLEMEK LAZIM…

 

        2 Ocak’tan itibaren tüm yurtta başladı...16 TL karşılığında  3 yıl içinde değişmesi gereken yeni kart için nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da telefon ve internetten başvuru yapılabiliyor.


   Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

 

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.


İlçe nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınacak.


Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).


Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.


Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.