Gölbaşı :
z     z
30 Aralık 2016, 00:18
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Dev-Yol Militanı Mevlüt...

Dev-Yol Militanı Mevlüt...

 

Hayatı Hakikiye Sahneleri-45

 

DEV-YOL MİLİTANI MEVLÜT

 

Zeki Sarıhan

 

17 Mart 1986 günü Efirli Cezaevinin siyasiler koğuşuna yeni birini getirdiler.  Nüfusunda 1945 doğumlu görünüyorsa da kendisi daha yaşlı olduğunu söylüyor. Doğruysa 1944 doğumlu olan benim koğuşun en yaşlı kişisi olma unvanımı elimden almış olacak.

 

Mevlü’tün suçu şu: Fatsa Dev-Yol Davasından Erzincan’da yargılanmakta olan ağabeyi, içeri düşmeden önce Mevlüt’ten tüfeğini tarif ettiği bir yere gömmesini istemiş. Mevlüt ağabeyine “Beni böyle pis işlere karıştırma” dediyse de “N’olacak canım?” ısrarı üzerine istenileni yapmış.

 

Bu yakınlarda imeci ile tarlayı kazarken tüfek kazmaya gelmesin mi! Mevlüt tüfeği muhtara haber vermiş. Muhtar da Çatak Karakolu’na söylemiş. “İyi bir şeyse al getir, kötü bir şeyse kaldır at” demişler. Muhtar “Ne olur ne olmaz!” diye tüfeği gene de bir tutanakla teslim etmiş.

 

Aslında silahları teslim edenlere af çıkmışmış ama bu teslim işi verilen sürenin bitmesinden üç gün sonra olmuş.

 

Durum bu vaziyetteyken Erzincan’da tutuklu itirafçı bir sanığın ifadeleri üzerinde durulurken Mevlüt’ü içeri almışlar. İtirafçı, bu tüfeğin Mevlüt’ten ve ağabeyinden sorulmasını istiyormuş. Sormuşlar ve bunun birkaç gün önce muhtar tarafından karakola teslim edilen tüfek olduğu anlaşılmış. Mevlüt’ü “örgüt silahını saklamak”tan tutuklamışlar.

 

19 Mart günü, koğuşa alınan gazetelerden Cumhuriyet ve Tecüman’da Ordu Valisinin Anadolu Ajansı aracılığı ile yaptığı bir açıklama var: Fatsa’da bir Dev-Yol militanı yakalanmış. Adı Yassıbahçe köyünden Mevlüt Duman. Bu bizim Mevlüt… Yasadışı örgüte üye olmak, silahlı nöbet tutmak, izinsiz mitinge katılmak gibi eylemlerle suçlanıyor. Bir itirafçının ifadesi üzerine “tüfeği ile birlikte ele geçirilmiş!” Herhalde ancak ilkokul mezunu olan, koğuşta beş vakit namaz kılan bu kara kuru köylü, polis açıklamasında “Dev-Yol militanı” oluvermiş!  İçeri aldıkları herkesle ilgili böyle abartılı, hatta ilgisiz haberler yazdırıyorlar ve bunları yalanlamak ve düzeltmek mümkün olmuyordu. Valilik bizim için de böyle açıklamalar yapmıştı. Kamuoyunu da buna göre oluşturuyorlardı.

 

Olaydan birkaç gün önce caza evi arabasıyla Ordu’ya ellerim kelepçeli olarak doktora götürülürken yanımda bana muhafızlık yapan jandarmalar, acıyan gözlerle baktılar ve suçumun ne olduğunu sordular. Öğretmen olduğumu, halen yayıcılık yaptığımı söyledim. Bir örgütle bağımın olup olmadığını sordular. O tarihlerde “örgüt” lanetli bir sözcüktü. “Örgüt” dedin mi akarsular dururdu… Ben de sohbet babında geçmişte TÖB-DER şube yönetim kurulunda görev aldığımı söyledim.

 

Jandarmalardan biri “Hımmm” der gibi yüz iadesiyle arkadaşına döndü:

 

“Yönetim kurulundaymış!” dedi.

 

Rejim, düşmansız yapamıyor. Ayakta kalabilmek ve polis ordusunu besleyebilmek için sürekli düşman arıyor. Bulamazsa yaratıyor. Zavallı Mevlüt’ten de bir militan yaratılmış.

 

MEVLÜT’ÜN HOŞUNA GİDEN

 

Mevlüt, gazetelerdeki haberde kendisinin ne ile suçlandığından çok, adının yazılmasıyla ilgiliydi ve bu durum bayağı hoşuna gitmişti. Köyünde herkes gibi, kimsenin dikkatini çekmeden yaşayıp giderken onu önemli bir adam saymışlardı. Adı ilk defa bir gazetede yer alıyordu. Hatta önceki akşam geldiğinde emniyette fotoğrafını çektiklerini, belki akşam veya yarın televizyonda bile gösterebileceklerini söylemişti. Gazetelerde bu fotoğrafı aradı.

 

“Bugün koğuşa Milliyet alınmamış, belki onda fotoğrafınız vardır” diyerek teselli ettim…

 

“O gazetede belki daha büyük yazmışlardır!” dedi. İki gazetelerdeki kendisiyle ilgili haberi saklamak üzere kesip aldı.

 

Mevlüt ceza aldı mı? Aldıysa kaç yıl yattı? Bunu öğrenemedim çünkü Kemal Tahir’in romanlarında çok kullandığı bir ifadeyle “ipten adam alan” Avukat M. Emin Değer, Fatsa’nın ünlü ve kadim dava vekili Lütfi Sarıhan, gözaltına alınışımızdan 33 gün sonra bizi cezaevinden çekip aldılar. Uyduruk dava da Ünye Ağır Ceza’da 20 Haziran 1986’da düşürüldü.

 

Benim son mahpusluğum budur. O yıl üzerimdeki 1402’lik hükmü de kalktı ve mahkeme kararıyla mesleğime geri döndüm. Bütün sürgün, meslekten atılma, hapislik gibi muamelelere rağmen bütün davaları kazandım. Sicilim tertemizdir!

 

Gel gör ki şimdi hepimiz bir büyük hapishanede sayılırız…
(29 Aralık 2016)
 

 

Kitap: Anlattığım dönemlere bir yazar olarak tanıklık yapanlardan Öner Yağcı’nın özgeçmişinden güçlü çizgiler taşıyan romanları Kardelen 21, Kaptan ise 5. baskısını yaptı. (Akılçelen Kitaplar)

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.