Gölbaşı :
z     z
17 Aralık 2016, 11:40
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Başkan Duruay'ın işi zor...

Başkan Duruay'ın işi zor...

 

Gölbaşı Mogan Gölü ile ilgili çalışmalar gündemi epey meşgul edecek…

 

   Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın Gölün temizliği için söz verilen gemilerin gelmesinde çabalar sarfettiği de ortadadır.   Ancak, bu çalışmaların bu aşamaya kadar gelmesinde ve getirilmesinde tek başına değildi.

 

   30 yıllık bir mücadelenin sonunda  temizleme gemisi gelmiş ve henüz daha ne yapacağı da belli değil.  Belki de gölün temizliğini 2 yılda değil de, 5 yılda bitirecek.  Ancak, konumuz bu değil.

 

   Hemen hemen her gazeteci yazıyor bu gölün temizlenmesi için herkes mücadele etti ve bundan sonra da etmeye devam edecek.

 

    Ancak, “bu benim başarım” diye tek başına sahiplenmeye kalkılıp,   böyle davranılırsa bunun olumsuz sonuçları vardır.  Yaptığınız çabalarda fazlasıyla size zarar vererek döner.

 

     Mogan Gölü’ne İMBAT isimli temizleme gemisi getirildi.  Bu haber yerel gazetelerden kamuoyuna duyuruldu. Herkes sevindi,  Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın çabaları anlatıldı,  geçmişte kimler neler yaptı onlar konuşuldu.

 

       Lakin,  gemi Mogan Gölü kıyısına getirilip  montajı yapılmaya başladığı an Belediye Başkanı Fatih Duruay  tek başına giderek yerinde gördü.  Neler yapıldığını, geminin nasıl bir şey olduğunu görüp yetkili ve etkililerle görüştü.

 

   Bunun basına yansıması Fatih Duruay için iyi olmamıştır.

 

Zira,  Belediye basın bültenindeki açıklamaya göre de,  yapılan bu tek kişilik ziyarette geçmişte yapılan tüm emekleri, emek verenleri yok sayıyor gibi mesaj ortaya çıkıyordu...

 

  Çünkü, ortada bir başarı var ise bu tek başına Başkan Fatih Duruay’ın başarısı değildir.  Onun çabaları, uykusuz kalması, kapı kapı dolaşıp “hani gemilerimiz nerde, göl temizlenecekti” demesi  bu başarının sadece son halkasıdır.

 

  Zira, en basit anlamıyla “ üçlü olsun güçlü olsun” diye gölü temizleyeceğiz diye söz verip  oy  isteme aşamasına gelinceye kadar,  yani yaklaşık 30 yıldan beri de siyasilerin, bürokratların, özellikle STK temsilcilerin vd. bunda emeği çok olmuştur.

 

   Onun içinde Başkan Fatih Duruay oraya gider iken,  yanına Gölbaşı Kaymakamı Şenol Esmer’i,  kendi partisinin ilçe başkanı olan AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan ile birlikte diğer ilçe başkanlarını,  STK temsilcilerini,  vd etkili ve yetkililer  gibi dinamikleri de davet etmeli, hep birlikte el ele gönül gönüle bir görüntü vermesi başarıyı paylaştığınında göstergesi olacaktı. Ya da bu ziyaret basına yansıtmayacaktı.

 

   Bilemiyorum  kim böyle hatalar yaptırıyor Başkan Duruay’a ancak bunları kendisinin de düşünmesi lazım.

 

   Ya sessiz sedasız kamuoyuna açıklama yapmadan gidecek kendisi yerinde görecek ti, ya da kamuoyu ile paylaşıyorsan bunu ortak yansıtmak çok yerinde olacaktı. 

 

    Neyse, halen geç kalınmış değil yeniden bir organize yapılabilir.

 

Ancak, birilerini uyarmak gerekiyor belli ki, hele ki son zamanda BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ…diyerek her yerde, her alanda birlik beraberliğe çağrışlara da uyum sağlasın.

 

Zira sorun halen çözülmüş değil,  halen göl temizlenmeye başlanacak, bakalım oyalana oyalana mı bu iş çözülecek. Yoksa söyledikleri zamanda mı bitecek orası belli değil…

 

  İşte bunu takip edecek, konuyu gündeme taşıyacak STK olarak bir GÖL-DER vardı, onunda 2 yıldan beri kapısına kilit vuruldu.  Bu GÖL-DER’e belediye destek verecek, burada oluşacak içerisinde teknik bilgilere de sahip bir yönetim bu işi takip edecek.

 

    GÖL-DER yöneticilerinin bu gölün temizlenmesi için verilen mücadele de çok emekleri vardır.  Siyasetçiler ve Bürokratlar temizleme de kaynaklı sorunları gündeme zor taşırlar ancak bağımsız olan STK yöneticileri  her şeyi heryerde rahatça söyler…

 

        Ve ben artık iyice anlıyorum ki,  Başkan Fatih Duruay’ın başarılı olmaması için hem içeriden hem de dışarıdan birilerinin bir çabası var.  Bu önceki belediye başkanlarının çok işine yarıyor.

 

///                   ///                     ///

 

       Belediye deki yöneticilere ve personele baktığımız zaman eski belediye başkanları  Mümtaz Sarıtaş, Erdal Eren’in ekipleri halen azda olsa etkili,  ardından Abdulnasır Haşlak’ın ekibinden etkin kişiler var,  Yakup Odabaşı’nın ekibinden etkin kişiler var.

 

        Fatih Duruay’ın başarısızlığı sonucunda önceki belediye başkanlarıyla kıyaslanmasına neden oluyor... Yani, daha önceki başkanların varsa başarılı çalışmaları böylelikle ortada/gündemde olacaktır...

 

   Bu her daim, tüm siyasetçiler için geçerli bir yöntemdir.  Hem de etkilidir. Adaylık düşünen siyasilerin doğal gibi görünen, ancak doğal olmayan propagandalarından birisi bu yöntemdir. Ancak, bu yöntem Gölbaşı'na birçok hizmet getirilmesine de engel olmaktadır. Yani, zararlı bir yöntem.

 

         Şimdi, çıkın sokağa vatandaşlara sorun… Bugüne kadar belediye başkanlığı yapanlar arasında en başarılı kimdi? diye…

 

         Sizlere hafızalarında kalanları söyleceklerdir…

 

      Bizim toplumun hafızasını da düşünürsen en yakın zamanı anlatması çok normaldir.

 

       Onun için de Başkan Fatih Duruay’ın işi zor,   Bir de birileri tarafından yalnızlaştırılıyorsa daha da zor. Başkan Duruay, göz göre göre başarısızlık istemez sanırım...

 

      Ne diyelim, yine de sağlıklı ve başarılı çalışmalar dileyelim.

 

   Sonucunda her yapılan Gölbaşı’na yapılıyor ve burada kalacaksa bir eser olarak kalıyor.

 

     Kalacaksa diyorum çünkü gördük,  Başkan Haşlak  döneminde yapılan tüm kavşaklardaki  havuzlar yıkıldı yerine benzer/başka şeyler yapıldı.

 

Zaten bunlar kimin bütçesinden harcanıyor diye soran muhalefette   yok!

 

   Ya da Erdal Eren döneminde yapılan halk Pazar yeri,  yine Haşlak döneminde yapılan Zübeyde  Hanım  Aile Yaşam Merkezi yıkıldı yerine Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi diyemeyip,  Seğmenler Pazar Yeri diye reklamı yapılan  bir yer yapılıyor. (Meclis üyeleri bunu sormalıdır neden Zübeyde Hanım ismi kullanılmıyor? Bir olacağız, İri olacağız, Diri olacağız diyoruz ya yok ederek mi olacağız diye de sormaları lazım)

 

     Yani, yapılan bu yapılarda  kalmayabiliyor…

 

    Onun içinde eser olabilmesi için geleceğe de hitap edecek,  hatta her gelen yöneticinin yıkmak istemeyeceği  çalışmalar yapılabilmeli ki eser olabilsin…


///                           ///                        ///

 

Ve kirli siyaset Gölbaşının kaderi değil…

 

Siyasete eğemen olan  hemşehricilik başta olmak üzere  dinsel, etnik oluşumlarla son  10 yıldan beri göze çarpan akrabacılık bağlarının siyasetten uzaklaştırılarak belli çevrelerin siyaset yapması ve etkili olarak yön vermeleri  engellenmelidir.

 

   Bu şartlarda çok zor görünüyor ancak kanunlarla, yönetmeliklerle, parti içi uygulamalarla gerçekleşebilecek bir yaptırımdır.

 

   Bu gerçekleşmedikten sonra Gölbaşı siyasetinde değişen pek bir şey olmayacaktır.

 

  Belediye yönetimlerinde,  Parti teşkilatlarında, yöneticilerinde, meclis üyelerinde, aday adaylıklarında  vd. her alanda bu oluşumların etkileri görülüyor…

 

   Hazır anayasa değişikliği yapılıyorsa siyasette belli gurupların etkili olmasının önüne geçilmesi için de yasalar çıkarılıp, her vatandaşın siyaset yapma hakkının korunması ve güvence altına alınması gerekmektedir.

 

   Bu durum aynı zamanda  kocaman  bir memleket sorunu gibi karşımızda duruyor ve engellenemezse gelecekte de daha büyük sorunlar oluşturarak, birliğimize, dirliğimize de zarar vererek  yine karşımızda duracaktır...

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

17 Aralık 2016


NOT:


  Bugün yine canımız yandı. Kayseri'deki patlamayı son dakika haberleri olarak okudum. Bu hain terör örgütleriyle mücadele de başarılı olmamız ancak BİR OLMAKTAN, İRİ OLMAKTAN DİRİ OLMAKTAN geçiyor. Onun için  hiçbir kimsenin inancına, düşüncesine... bakmadan birliğimizi dirliğimizi sağlamak için çalışmalıyız...

 

    Bu hain terör örgütleri birer kukladır. Sömürge ülkelerinin kuklası olan bu içimizdeki dinsel ve etnik hainlere karşı millet olarak birbirimize ayrım gayrım yapmadan sarılmak, yöneticilerinde ayrım gayrım yapmadan hizmetlerini verecektir...Birliğimizi, dirliğimizi sağlayamayan her kişi ve kurum yöneticisi de bu hain odaklara dolaylı/dolaysız olarak hizmet etmektedir...Bunun  da bilinmesinde fayda var.

 

   Kayseri'de meydana gelen hain saldırı da şehit olan asker ve sivil vatandaşlarımızın  ailelerine başsağlığı diliyorum.

 

   Şehitlerimiz ruhunuz şad olsun. Yaralı olanlara da acil şifalar dilerim.

 

                                           Bayram Türkmez

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.