Gölbaşı :
z     z
09 Aralık 2016, 23:15
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Vali Topaca, İnsan hakları günü mesajı verdi...

Vali Topaca, İnsan hakları günü mesajı verdi...

 

Ankara Valisi Ercan Topaca İnsan Hakları günü dolayısıyla bir mesaj verdi. Mesajında insan haklarının önemine ve valilik olarak yaptıklarına değinen Vali Topaca şunları söyledi.

 

“İnsan hakları, bütün insanların, sırf insan olmalarından dolayı sahip oldukları haklardır. Başka bir deyişle, insan hakları; cinsiyet, etnik köken, dini inanç, gibi özelliklere bakılmaksızın herkesin sahip olduğu haklar bütününü ifade eder. Bu kapsayıcılığı, insan haklarının evrensel nitelikli olmasıyla yakından ilgilidir. İnsan hakları, evrensel nitelikte olmalarının yanı sıra diğer bütün haklardan ve doğrudan insan haklarını konu almayan hukuk kurallarına nazaran üstün ve öncelikli haklardır. İnsan hakları bu üstün konumunu, insan onurunu zedeleyen adaletsizlik ve haksızlık uygulamalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan özelliğinden almaktadır.


Ülkemizde de bu anlayış, “Hukuk Devleti” olma ilkesi içerisinde hayata geçirilmiştir. Bu çerçevede her türlü ayrımcılığı, anayasal ve hukuksal düzenlemelerle yasaklayarak, her bir ferdini bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı kabul etmiş ve insan hakları normlarını sağlama sürecini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.
İlimizde de ‘İl İnsan Hakları Kurulu’ tarafından konu ile ilgili bilinçlendirme ve varsa şikâyetleri değerlendirme çalışmaları titizlikle yürütülmektedir.
 Bu çerçevede kuruluşundan bugüne kadar İl İnsan Hakları Kurulu’na, insan hakları ihlalleri ile ilgili olarak farklı iletişim kanalları yoluyla toplam 949 başvuru yapılmıştır. Konu ile ilgili 152 toplantı gerçekleştirilerek 1.418 karar alınmıştır.


Bu vesile ile insan hak ve özgürlüklerinin tüm insanlar için eşit ve adil bir biçimde yaşanabildiği, adil ve özgür bir dünyaya ulaşılması temennisiyle “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarım.”

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.