Gölbaşı :
z     z
02 Aralık 2016, 00:37
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Yönetmeliği nasıl paçavraya çevirdik?

Yönetmeliği nasıl paçavraya çevirdik?

Hayatı Hakikiye Sahneleri-34

 

YÖNETMELİĞİ NASIL PAÇAVRAYA ÇEVİRDİK?

 

Zeki Sarıhan

 

Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Öğretmen Dünyası yöneticilerini makamından kovarken meğer haklıymış.  Bu ziyaretten bir ay önce 8 Kasım 1982’de Milli Eğitim Bakanlığı İç Hizmetler Yönetmeliğini Tebliğler dergisinde yayımlatarak buna ilişkin kuralları yürürlüğe koymuş. Bir dilekte bulunmak üzere iki öğretmenin değil bakanın makamına,  müdür odasına birlikte girmesi bile cezayı gerektiriyormuş. Eğitim hayatı demir bir disiplin altına alınmış..

 

Biz o günlerde böyle bir yönetmelik çıktığını kısa bir habere konu etmiştik ama üzerinde durmamıştık. Okullarda eğitim hayatının dibe vurduğunu görüyorduk ama bunun genel bir siyasi anlayıştan kaynaklandığını sanıyorduk. Meğer okulların, müdürlerin, öğretmenlerin, Öğrencilerin uyacakları kurallar, en ayrıntısına varıncaya kadar bu yönetmelikte belirtiliyormuş.

 

1989 yılı başlarında elimize Askeri İç Hizmetler Yönetmeliği geçince, Milli Eğitim İç Hizmetler Yönetmeliğinin bu yönetmelikten kopya edildiğini anladık. Bazı maddeler, kelime kelimesine aynıydı. Yalnız, komutan yerine müdür, er yerine öğretmen, kışla yerine okul kavramları konulmuştu. Milli Eğitim İç Hizmetleri Yönetmeliği’ne Subay, astsubay, silah, tank, at, parola, palaska, postal, nallama, devriye, garnizon, tımar, harp esiri gibi kavramlara yer verilmemişti…

 

1980 darbesinden sonraki yıllarda öğretmen ve öğrencilik yapanlar bilmem hatırlarlar mı? Bazı liselerde okul müdürleri, sınıflara yerleştirilen cihazlarla hangi öğretmenin o sırada sınıfta ne anlattığını izlerdi! İç Hizmetler Yönetmeliğini tam da bu zihniyetle hazırlanmış.

 

Binlerce öğretmen meslekten atılmıştı, bir kısmı hızla çoğalan dersanelere kapağı atmıştı ama kalanlara da güvenilemezdi! Öğretmenliğe giriş yemini bu dönemde icat edildi ve mesleğe daha önce girmiş öğretmenler de bu yemini ederek iman tazeledik.

 

O tarihe kadar öğretmenler orta dereceli okullarda yıllık, ilkokullarda ayrıca ünite planları yaparlardı. Yönetmelik artık ders planı yapmayı da zorunlu hale getiriyordu. Bu planlarda neredeyse öğrenciye sorulacak sorular bile yazılacak ve planlar derse girmeden müdüre onaylattırılacaktı…

 

Sınıf başkanlarını artık öğrenciler seçemeyecekti! Bunlar okul müdürü ve ilkokullarda sınıf öğretmeni tarafından atanacaktı…

 

1961 tarihinde çıkmış Askeri İç Hizmetler Yönetmeliği ile 224 maddelik, büyük boy bir kitapta 84 sayfa tutan Milli Eğitim İç Hizmetler Yönetmeliği’ni önümüze alarak madde madde karşılaştırdık. Bu ne biçim bir kafa idi? Okullar, kışla mantığı ile yönetilebilir miydi? Öğretmenler, Tebliğler Dergisinde yayımlanmış dernek ve kulüplerden başkasına üye olamazlar, bunların yönetiminde de görev alamazlardı. Böyle bir derneğe üye olurlarsa bir hafta içinde haber vereceklerdi! Öğretmen sınıfa, Tebliğler Dergisinde tavsiye edilmemiş herhangi bir ders materyali ile giremezdi. Okullara gazete sokmanın yasaklandığı bir devirdi!

 

Böyle bir yönetmenliğin hazırlanmasını Kenan Evren’in emrettiğini, Bakan Hasan Sağlam’ın yönetmenliği hazırlattığını, bunun usulen Talim ve Terbiye Kurulundan da geçirttiğini öğrendik.

 

Bakanlık yetkililerine, okul müdürlerine, hatta öğretmenlere bu yönetmenliği nasıl karşıladıklarını sorduk.  Sorumlu olanlar “Ben yapmadım o yaptı” demeye getirdiler. Okul müdürlerinin çoğu yönetmeliği okumamışlardı, okuyanların ağzını da bıçak açmıyordu. “Konuşmamız yasak” diyorlardı. İhsan Öğüş, Ferhan Oğuzkan, İ. Ethem Başaran, Murat Özmen gibi eğitimciler ise yönetmeliği eleştirdiler.

 

Derginin Şubat 1989 tarihli sayısında kapak konusu yaptığımız yönetmelikle ilgi yayınımız 24 sayfa tuttu. Onu paçavraya çevirdik!

 

13 Nisan 1989’da Bakan Akyol’a verdiğimiz istekler listesinde bu yönetmeliğin iptali de vardı. 7 Aralık 1989’da Akyol içeriğinden söz ettiğimiz yönetmeliği hayretle karşıladı ve “Öğretmenler bunu uygulamazlar” dedi. Gerçekten de sınıf başkanları eskiden olduğu gibi öğrenciler tarafından seçiliyordu.


 
Daha sonra Bakan olan Hasan Celal Güzel’e yönetmeliği değiştirme konusunda bir çalışmaları bulunup bulunmadığını sorduk. “Hayır. Yönetmeliği okumadım” dedi. İçeriğinden söz edip 1982’de çıkarılmış olduğunu söylediğimizde de “Siz yayın yapın, biz ondan sonra bakalım. Yayınınızı da dikkate alalım” dedi.

 

2 Ocak 1991’de Resmi Gazetede yayımlanan üç maddelik bir karar ile Milli Eğitim İç Hizmetler Yönetmeliğinin tarihe karıştığı ilan edildi… (30 Kasım 2016)

 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.