Gölbaşı :
z     z
22 Kasım 2016, 15:30
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Karaoğlan 1908 yılında Ankara merkez'e bağlanmış!

Karaoğlan 1908 yılında Ankara merkez'e bağlanmış!

    
   “Karaoğlan köyü  Yörükan kazasına bağlı iken,Haymanateyn kaza olduktan sonra buraya bağlanmış.1908 yılında Ankara merkez nahiyesine bağlanmış.Çankaya kaza olduğunda bu ilçeye  bağlanmış.Daha sonra Gölbaşı ilçesine bağlanmıştır.”  Eski bir yerleşim alanıdır.

 

GÖLBAŞI KARAOĞLAN…

 

 Ankara çevresine yerleşen Oğuz Türkmen boylarından 'Karaoğlan' boyu ilk olarak bu köye yerleşmiştir. Karaoğlan boyu ise yörükan taifesindendir. Bu Karaoğlan boyu genellıkle Balıkesır,Edirne,Aydın,İzmir,Eskişehir,Bilecik ve Ankara civarına iskan etmiştir.

 

   Köy meydanında bulunan çeşmenin üzerinde üç kitabe bulunmaktadır. Daha önce iki çeşme halinde iken 1904 yılında yapılan tamirle birleştirilmiştir.

Tarih: 25/Za/1326 (Hicrî) (Miladi 1906)        Dosya No:3456          Gömlek No:259146    Fon Kodu: BEO

 

     Ankara dahilinde Bala kazasına tabi Odabaşı ve Karyeteyn ve Gotlar ve Kutludüğün ve Haymana kazasına tabi Karaoğlak karyelerinin Ankara'ya bağlanması hususunda Şura-yı Devlet kararının tebliği. (Harbiye, Maliye, Defter-i Hakani, Dahiliye)

 

     Karaoğlan köyü  Yörükan kazasına bağlı iken,Haymanateyn kaza olduktan sonra buraya bağlanmış.1908 yılında Ankara merkez nahiyesine bağlanmış.Çankaya kaza olduğunda bu ilçeye  bağlanmış.Daha sonra Gölbaşı ilçesine bağlanmıştır.


 (Kaynak:Devlet Arşivleri Resmi Gazete Arşivleri. Gölbası belediyesi tarih içinde gölbaşı.Kültür Bakanlığı 20.Araştırma sonuçları toplantı tutanağı

 

(http://golbasigazetesi.com/haber.php?hid=4934  )

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.