Gölbaşı :
z     z
21 Kasım 2016, 21:55
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Kurtuluş savaşında Gölbaşı'nın yeri...

Kurtuluş savaşında Gölbaşı'nın yeri...

 

Milli Mücadele’de Gölbaşılılar neler yapıyordu!

 

Sakarya Meydan Savaşı’nın genel bir özetine değinecek olursak, hareketin şu evrelerden geçtiğini görürüz:

 

23 AGUSTOS: Bütün hazırlıklarını tamamlamış olan Yunan Ordusu, ileri  harekata başlayarak Türk ileri mevzilerine taarruz etti, akşam üstü Mangal Dağı bir Yunan Tümeni tarafından ele geçirildi.

 

 (İlgili kaynakta gün gün tüm kayıtlarda düşmanın nasıl ilerlediği, nasıl savunulduğu yazılmakta olup, biz burada şu anda Gölbaşı sınırlarında kalan köyleri aldık, daha sonra bu kaynaklarda yazılanları bir kitap halinde sunmayı hedefliyoruz.)

 

 13 Temmuz 1921 Kütahya Hastanesi Haymana’ya taşındı.

 

Düşman Haymana’ya da yaklaşınca, Haymana’ya yığılmış olan yaralılar geriye Haymana Hastanesi’nden Çayırlı Köyüne nakledildi…

 

1 EYLÜL: Yunanlılar, Türk Ordusu sağ kanadına ve merkezde Haymana ve Dikilitaşa kadar olan bölgede genel taarruz yaptılar.

 

Haymana’nın Halaşlı, Çayırlı köylerinde, Cephenin ekmek, ihtiyacı karşılamak için nokta fırınlan vardı. Halaşlı Mehmet Ağa ve Çayırlı İsmail Ağa Ekmek sevkiyatının yapılmasında ve pişirilmesinde büyük rol oynadılar. Haymana düşman işgaliyle karşı karşıya kalınca, Karagedikli Mustafa Bey Askerlik Şubesini Karagedik Köyündeki evine taşıtmış, camiyi yaralıların bakımı için kullandırmıştır.  Çevre köylerin halkı da düşmanı püskürtmek için mücadeleye katılmıştır...

 

Araştırmamızın temel kaynağını Haymana Nüfus Müdürlüğünde bulunan Veiayita Mahsus Vukuat Defterleri oluşturmaktadır.

 

Araştırmamız mekan olarak, Haymana ilçesi ve ilçeye bağlı bulunan yerleşim birimlerini kapsamaktadır. Vefiyata Mahsus Vukuat Defterlerinin düzenlendiği dönemde coğrafi olarak, Mogan Gölü’nü içine alan , Kulu’dan Bala’ya, Polatlı’dan Sivrihisar’a uzanan geniş toprakları ve 264 köye sahip olan Haymana 6,  Ankara iline bağlı olup günümüzde Merkezinde beş mahalle, 7 belediye ve 75 köye sahiptir. (Halit Bilici-2004)

 

Selam ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

 

YARARLANILAN KAYNAKLAR:

 

1- Balkan Savaşlarından, Milli Mücadelenin Sonuna Kadar Haymana Kazasından Şehid olanlar üzerine bir araştırma… Yüksek Lisans Tezi…Hazırlayan Halit Bilici, Danışman Prof. Dr. Köstüklü Konya-2004 (Onlarca kaynak araştırılarak hazırlanmıştır. Önemli)

 

2- Tarih İçinde Haymana – Halil İbrahim Uçak -1986

Rıza ÇELEBİ ~ 22 Kasım 2016, 11:32

Türk Milletinin ve Devletinin bekası için canı malı ve evladı iyalı ile mücadele ederek GAZİ ve ŞEHİT rütbelerine kavuşanları rahmetle hayırla yad ediyorum. Mekanları Cennet olsun. Milletimize ve Devletimize hain tuzaklar kurarak aldatanlarıda lanetliyorum. C. Allah Alemi İslamın ve mazlumların hamisi olan Milletimize Devletimize zeval vermesin. Amin.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.