Gölbaşı :
z     z
17 Kasım 2016, 23:07
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Bezirhane'nin tarihi

Bezirhane'nin tarihi

3.bölümden devam

 

BEZİRHANE KÖYÜ KALINTILARI:


 BEZİRHANE BİLGİLERİ:

 

Bezirhane Mahallesi adını köyde bulunan ve kayıtlarda adı geçen Bezir Hanından almıştır. Başka bir rivayete göre, Osmanlı’da kullanılan lambaların yakıtı olan bezir yağının imalatının yapıldığı yerlerden biri bu köyde olduğu için bu adı almıştır.

 

Bezirhane Cami BEZİRHANE CAMİ:

 

Bezirhane Cami, Bezirhane (Köyü) Mahallesinin içindedir.

 

Bezirhane Cami, Geç Osmanlı Döneminden kalma yapım tarihi belli olmayan bir camimizdir. Yığma ve kesme taştan inşa edilmiştir. Eğimli kırma çatı, kiremitle örtülüdür. Dikdörtgen plana sahip caminin ahşap tavanı ve süslemeleri ilgi çekicidir. Bezirhane Cami Koruma Kurulu kararıyla 2002 yılında 1. Derece Anıt Eser olarak tescillenmiştir.

 

BEZİRHANE HÖYÜK:

 

Bezirhane Höyük, Bezirhane (Köyü) Mahallesinin 2,5 km güneydoğusunda, Ankara-Konya Karayolunun 1km doğusundadır. Höyük D.French tarafından keşfedilmiştir. Höyük üzeri seramiklerine göre İlk Tunç Çağında iskân gören bir höyüktür. Bu höyüğümüzde tarım ve kaçak kazı çukurlarıyla tahrip edilmektedir.

 

Bezirhane Höyük
KEPENEKÇİ HÖYÜK:

 

Kepenekçi  Höyük, Bezirhane (Köyü) Mahallesinin 1,5km güneybatısındadır.

 

 Kepenekçi Höyük

 

Kepenekçi Höyük doğal bir tepe üzerinde 125x150m. ölçülerinde 15m yüksekliğinde bir höyüktür. Höyük etekleri tarım faaliyetleriyle tahrip edilmektedir. Derin kaçak çukurlarıyla tahrip olmuş bir höyüğümüzdür. Höyük üzerinde silo olarak kullanıldığı düşünülen bir duvar kalıntısı dikkat çekicidir. Höyük üzerinden toplanan seramik kırıntılarına göre Frig ve Roma Döneminde iskân görmüş bir höyüktür. Kepenekçi Höyük 1995 yılında Koruma Kurulu kararıyla 1. Derece Arkeolojik SİT olarak tescillenmiştir.

 

GENCE HÖYÜK:

 

Gence Höyük, Bezirhane (Köyü) Mahallesinin 2km kuzeydoğusunda, Ankara -Adana Karayolunun 500m doğusundadır.

 

Gence Höyük tarım alanlarının arasında kaldığından zamanla yayvanlaşmış bir höyüğümüzdür. Höyük 1993 yılında Sachihiro Omura tarafından ziyaret edilmiştir. 107x117m ölçülerindeki höyüğün yüksekliği 10m olarak ölçülendirilmiştir. Höyük üzerinde toplanan çanak çömlek parçalarına göre İlk-Orta-Son Tunç Çağı ve Demir Çağında iskân görmüştür. Bu höyüğümüzde tarım ve kaçak kazı çukurlarıyla tahrip edilmektedir.

 

BEZİRHANE KALESİ:

 

Bezirhane Kalesi, Bezirhane (Köyü) Mahallesinin 1 km kuzeyinde  bir tepenin üzerindedir.

 

Bezirhane Kalesi etrafı kontrol eden bir konumdadır. Kale taşları tespit edilememiştir. Bunun sebebi kalenin bulunduğu tepe üzerinde dahi tarım faaliyetlerindendir. Yine iki parça halinde 20 m izlenen duvar kalıntısı ve 30 m. izlenen sur kalıntısı bulunmaktadır. Kayalık alanda ise kayalara oyulmuş mimari ayrıntılar bulunmaktadır. Kalenin Bizans Döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

 

KALETEPE TÜMÜLÜSÜ:

 

Kaletepe Tümülüsü, Bezirhane (Köyü) Mahallesinin 2,5km güneybatısındadır.

 

Kaletepe Tümülüsünün çevresi yerleşim yeridir. Tümülüs 22m yüksekliğindeki bir tepenin üzerindedir. Kaçak kazılara tümülüse büyük zarar vermiştir. Tümülüs eteğindeki düz yerleşim üzerinde toplanan seramik kırıntıları Roma Döneminden kalmıştır.

 

Devam edecek…

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.