Gölbaşı :
z     z
17 Kasım 2016, 22:59
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Bağiçi mahallesini biliyormusunuz?

Bağiçi mahallesini biliyormusunuz?

BAĞİÇİ KÖYÜ KALINTILARI: BAĞİÇİ BİLGİLERİ:

 

Köyün eski adı  Zirve ’dir. Köyde bulunan Seyyid Yusuf Dede’nin kurmuş olduğu zaviyeden dolayı Zivra adını aldığını düşünmekteyiz. Bir adı da Zirve olarak geçmektedir. Zivra: Türkçe Ağızları Sözlüğüne göre “Ağı geniş, paçaları dar bir tür şalvar”a verilen addır. Köy için dağınık olarak Roma Döneminden kalmış olan sütun başlıkları ve  parçaları, mimari parçalar görülmektedir.

 

 BAĞİÇİ KALE HÖYÜK:

 

Bağiçi Kale Höyük, Bağiçi (Köyü) Mahallesinin 1,5km batısında doğal bir tepenin üzerindedir.

 

 Bağiçi Köyü Yazıt Bağiçi Köylülerinin Gavurkalesi olarak andığı höyüğün ziyaretini 1993 yılında İç Anadolu Yüzey Araştırmaları Projesi kapsamında bölgeye gelen Sachihiro Omura tarafından yapılmıştır. Höyük üzerinde mimari bloklar ve taş bloklar görülmektedir. Höyük 11x85m  boyutunda 4m yüksekliğindedir. Höyük üzerinde toplanan seramik kırıntılarına göre Demir, Bizans ve İslam Dönemlerinde iskân gören bir höyüktür.

 

SEYDİ YUSUF DEDE TÜRBESİ:

 

 Seydi Yusuf Dede Türbesi, Bağiçi Mahallesi (Köyü) içindedir. Seydi Yusuf Dede veya  Seyyid Yusufi Dede  bölgeye Horasan’dan gelip burada zaviyesini kurmuş Alperen’dir. Bağiçi yani Zirve Köyü aşeviyle fakirlere yemek veren, aynı zamanda tasavvuf eğitimi veren askeri bir karakoldur.

 

Onlarca kaynaktan yararlanarak hazırlanan  Gölbaşı’nın  Tarihi ve Arkeolojisi hakkında bilgi veren araştırmacı Taylan Köken’e teşekkür ederiz.

 

   Gölbaşı’nı tanıtmak amacıyla gündeme taşıdığımız bu araştırma yazısını yaklaşık 20 ayrı yazı dizisi halinde sunacağız.  Yazı dizisi sonunda Taylan Köken’in yararlandığı tüm kaynakları da sonunda yazacağız.

 

Taylan Köken ;  Bu dosya 2014-2015 yıllarında www.arkeodenemeler.blogspot.com.tr  ve www.sosyodenemeler.blogspot.com.tr  adresinde yayınlamış olduğumuz maddelerin düzenlenmiş toplamıdır.

 

       Devamı gelecek…

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.