Gölbaşı :
z     z
30 Ekim 2016, 12:29
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Gölü'nün bütçesi hazır bekliyor...

Mogan Gölü'nün bütçesi hazır bekliyor...

Mogan için 39.9 milyon TL’lik ödenek

Mogan 480 günde temizlenebilecek


CHP’li Yılmaz’ın soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mogan Gölü’nün dip çamurunun temizliği için gereken sürenin 480 gün olduğunu, bu amaçla 2016 yılı için 32 milyon lira, 2017 yılı için de 38.9 milyon lira ödenek aktarıldığını söyledi.

 

Gölbaşı ve Ankara’nın dört gözle beklediği ve yıllardır kangren haline gelen Mogan Gölü’nün temizliğiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yanıt geldi. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz’ın Mogan Gölü’nün temizliğiyle ilgili soru önergesine yanıt veren Bakan Mehmet Özhaseki, Mogan’ın temizliği için gereken sürenin 480 gün olduğunu bildirdi. Özhaseki, bu amaçla 2016 yılı için 32 milyon lira, 2017 yılı için de 38.9 milyon lira ödenek aktarıldığını söyledi.

 

TEMİZLİK İHALESİ NİYE YAPILMADI?

 

 CHP’li Yılmaz, Mogan Gölü’nü TBMM gündemine taşımış, Mogan’ın temizlenmesi ve ıslahı için Eylül 2014’te imzalanan protokol çerçevesinde temizlik ihalesinin dahi yapılamadığına değinmişti. Projenin neden geciktiğini ve ne zaman bitirilmesinin amaçlandığını soran Yılmaz, “Gölün temizliğiyle ilgili iki ihalenin iptal edilmesinin gerekçesi nedir? Temizlik ihalesinin ne zaman yapılması planlanmaktadır?” sorularını yöneltmişti.

 

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

 

 Bakan Özhaseki, Mogan Gölü Batimetrik Harita Alımı ve Dip Çamuru Temizlenmesi Projesi fizibilite çalışmalarının 2015 yılında tamamlandığını belirterek, 5 Nisan 2016’da yapılan ihalenin, projenin idari ve teknik şartnamesinde benzer iş tanımını sağlayan ihale teklif dosyayı bulunmaması ve bütün tekliflerin yaklaşık maliyetin ve proje bütçesinin üzerinde olması nedeniyle iptal edildiğini vurguladı. Projenin Haziran 2016 itibariyle benzer iş tanımı genişletilerek yeniden ihale edildiğini belirten Özhaseki, şöyle devam etti:

 

 “Ancak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan 1.7.2016 tarihli ve 49085 sayılı yazıda; başmühendislikleri envanterinde bulunan gemi, römorkör, duba ve deniz araçları ile ülkemiz deniz alanları ve iç sularındaki dip tarama faaliyetleri performans sistemine dayalı, verimlilik odaklı ve sürdürebilir tarama yönetimi sistemi kullanılarak, bu kapsamdaki her türlü faaliyetin daha hızlı, güvenli ve ekonomik bir hizmet sağlayarak yürütülebileceğinin bildirilmesi üzerine, Bakanlığımız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında kamu kaynaklarından tasarruf edilerek, kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması için kamu yararı gözetilerek, Haziran 2016 tarihinde yapılan ihalede iptal edilmiş olup, 15.07.2016 tarihinde ‘Mogan Gölü Dip Çamuru Temizlenmesi İşi İşbirliği Protokolü’ imzalanmıştır.”

 

TEMİZLİK İÇİN 480 GÜN GEREKLİ

 

 Mogan Gölü’nün dip çamurunun temizliği için Bakanlık tarafından 2016 için 32 milyon lira, 2017 için 38 milyon 884 bin lira ödenek aktarıldığını vurgulayan Özhaseki, “Gölün dip çamurunun temizliği için gereken süre 480 gündür. Sözü edilen çalışma; koruma statüsüne sahip, doğal bir alanda yapılacak ilk çalışma örneğidir. Bu nedenle, Mogan Gölü gibi zengin biyolojik çeşitlilik ve hassas ekosistemleri içeren doğal bir gölün temizlenmesi için çevreye ve doğal ortamın hassasiyetine duyarlı teknik ve teknolojik bir uygulamayı gerektirdiğinden, titizlikle ele alınan bu çalışmadan dolayı işin süresi uzamaktadır” diye konuştu.

 

 SEVGİ ÇİÇEĞİ İÇİN 500 BİN LİRA HARCANDI…

 

 Özhaseki, Mogan Gölü ve gölü besleyen derelerin su kalitesini sürekli izleme çalışmalarına aylık periyotlar halinde devam edildiğini vurgulayarak, 2017 yılı için Gölbaşı ÖÇKB için endemik bitki türü olan sevgi çiçeği koruma ve izleme projesinin başlatıldığını, bunun için yaklaşık 500 bin lira harcama yapıldığını bildirdi. Bakan Özhaseki, “İhaleye katılan yüklenicilerin teknik ve teknolojik açıdan temizleme çalışmasını yerine getirebilecek yeterliliğe sahip görülmemesi nedeniyle, projenin hayata geçirilmesinde gecikme meydana gelmiştir” diye konuştu.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.