Gölbaşı :
z     z
04 Ekim 2016, 19:35
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Dünya Hayvanları Koruma Günü için mesajlar var...

Dünya Hayvanları Koruma Günü için mesajlar var...

 

Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Belediye Başkanı Fatih Duruay ve CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey birer mesaj  verdi.  

 

      Belediye Başkanı Fatih Duruay, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, sadece köpeğin, kedinin, kuşun, önemini anlamak için değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından önemlidir.” 

 

   CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey ise  yaptığı açıklama da, “     Bu sevimli dostlarımızın yaşam haklarını sağlıklı ve güvenli bir şekilde sürdürebilmelerini sağlamak, insanoğlu olarak bizlerin görevidir. Yeryüzündeki canlı çeşitliliği korunmalı, bu canlıların yaşam haklarına saygı gösterilmeli ve yeni nesillerin de bu canlıları görme, tanıma hakkını ellerinden alınmamalıdır.”dedi.

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü‘yle alakalı bir mesaj yayımladı.

 

 “Ülkemizde, 2004 yılında yürürlüğe giren ‘5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ ile hayvan hakları güvence altına alınmış, hayvanlara karşı her çeşit kötü muamele ve uygulamalar yasaklanmış ve kanuni müeyyidelere bağlanmıştır.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yabani ya da evcil ayrımı yapmaksızın bütün hayvanların yaşama haklarının korunması için çalışmalar yürütülmektedir. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, sadece köpeğin, kedinin, kuşun, önemini anlamak için değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından önemlidir.

 

 Bugün tüm hayvanlara dostça elimizi uzatalım. Çünkü onlar mahallemizin gözü, kulağı, kanatları, emniyetidir. Onlar bahçemizi, evimizi, ormanımızı, sokağımızı paylaştığımız dostlarımızdır. Aç kaldılar, ölüme terk edildiler, dövüldüler, vuruldular, zehirlendiler.

 

İstedikleri çoğu zaman bir kap su bir kap yiyecek, biraz da sevgi. Her canlının yaşamına saygı göstermek insanlık görevimiz olup konuşmayan sadece bakışlarıyla duygularını anlatan tüm hayvanların hak ettiği değeri göreceği günlerin gelmesi dileğiyle. Hayvanları Koruma Gününüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı. (www.selenhaber.com)

 

CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey’in mesajı;

 

YERYÜZÜNÜN TEK SAHİBİ BİZLER DEĞİLİZ...

 

     "4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü" dolayısıyla, yeryüzünü ve yaşamı paylaştığımız hayvan dostlarımızın sözde kabul gören haklarına birazcık olsun dikkat çekmek istiyoruz.

 

     Bundan 30-35 sene sonra yeryüzündeki insan nüfusunun yaklaşık 10 milyara yaklaşacağı öngörülürken, insan ırkı dışındaki canlı türleri için tablo tam tersi yönde ilerlemektedir.

 

     Dünya nüfusu ve bunu takiben yapılaşma hızla artarken doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık vb. olumsuz etkenler yaban hayatın dengesini bozmaktadır. Bu durum insan ırkı dışındaki canlıların yaşam hakkını elinden almakta, birçok türün azalmasına hatta gün geçtikçe yok olmasına neden olmaktadır.

 

     Artık farkına varmalıyız ki; yeryüzünün tek sahibi bizler değiliz...

 

     Bu sevimli dostlarımızın yaşam haklarını sağlıklı ve güvenli bir şekilde sürdürebilmelerini sağlamak, insanoğlu olarak bizlerin görevidir. Yeryüzündeki canlı çeşitliliği korunmalı, bu canlıların yaşam haklarına saygı gösterilmeli ve yeni nesillerin de bu canlıları görme, tanıma hakkını ellerinden alınmamalıdır.

 

     Bu bağlamda bizlerde üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz.

 

- Öncelikle yaşamını şehirlerde sürdüren bizlerin sıklıkla tanık olduğu hayvan hakları ihlallerinin önüne geçebilmek adına önce evlerimizde sonra okullarımızda çocuklarımıza hayvan sevgisinin aşılanması çok önemlidir.

 

- Bilmeliyiz ki, hayvan beslemek büyük sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Eğer dostlarımızın ömürleri boyunca bu sorumlulukları üstlenebileceğimizden emin değilsek hayvan sahiplenmemeliyiz.

 

- Özellikle evlerimizi paylaştığımız kõpek dostlarımızı evcil hayvan dükkanlarından almak yerine, barınaklardaki birbirinden şirin dostlarımızdan seçerek onlara bir yaşam hakkı vereceğimizi unutmamalıyız.

 

- Bir diğer önemli nokta ise, hayvanlar birer eşya ya da mal değildir. Dolayısıyla hayvan hakları ihlallerinin "Kabahatler Kanunu" kapsamından çıkarılıp "Suçlar" kapsamı altında değerlendirilmesi ve cezaların caydırıcı kılınması ihlallerinin önüne geçilmesi adına büyük önem arz etmektedir.

 

     Sevimli dostlarımıza en azından bu kadarını borçlu olduğumuzu düşünüyoruz. "dedi

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.