Gölbaşı :
z     z
25 Eylül 2016, 12:05
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

İLÇEMİZİN SORUNLARINI ÇÖZECEKLER BELLİ...

İLÇEMİZİN SORUNLARINI ÇÖZECEKLER BELLİ...

  Bu sıralar yine birçok konu da yazmak istiyorum ancak sorunları ve sorunların nasıl çözüleceği yönünde biraz fikirde yürütmek istiyorum okuyucularımızla birlikte, çünkü memleketimizde olduğu gibi, ilçemizde de sorunlar aynı.

 

Ancak, herkes  kendi kapısının önünü temizlese memlekette sorun kalmayacak! İnanışı beni yönlendiriyor.

 

Son 3 yazımda ilçemizin temel sorunlarının kaynaklarını anlatmaya çalıştım.

 

Sırasıyla, Yerel Basından kaynaklı sorunlar,  Siyasi Parti Teşkilat Yöneticileri ve teşkilatlarda etkili olan siyasetçilerden kaynaklı sorunlar bir de Sivil Toplum Örgüt Yöneticilerinden kaynaklı sorunlar olarak yazmıştım.  Bu sorunların hepsi birleşince memleket meselesi oluyor.

 

Çünkü, buralarda oluşan sorunlar ilçemizde hizmet almayı yavaşlatıyor,    Sosyal adaletsizlikler oluyor,  sosyal insanlar yok oluyor, yerel basın görevini tam yapamaz hale geliyor, haksız rekabet sonucu kazançlar elde ediliyor,  kamu yönetimine olan inançların zayıflamasına neden oluyor, belli bir zümre, siyasi nüfus doğuruyor ve siyaset hep bu insanlar üzerinden yürütülüyor,…vs. vs.

 

 İyi de bunların sorumluları kimler? diye sorsam acaba sizler ne dersiniz?  Bu konularda yorumlarınızı beklerim. Ben burada  bu sorunları çözebileceklerden bahsetmek istiyorum. Yoksa, bizim burada yazdığımızla kalacaktır.

 

  Evet, bu sorunlar çözülebilir….

 

Öncelikle; Gölbaşı’nda Belediye Başkanlığı yapanlar  bunu bir sorun gibi görüp,   adalet duygularıyla hareket edecek ve bu sorunları masaya yatıracaklar.  Çünkü, hepsinin etkilediği kitleler var ve bunlar halen siyasette çok etkili, belediye yönetiminde çok etkili olup kesinlikle biçare olacaklardır.

 

Zaten, sorumlulukları da olduğunu düşünüyorum.  Yani, Belediye Başkanlığı yapıpta bir kenarda oturmaları da bana göre yanlış.  Her daim, ilçenin sorunlarıyla yakından ilgilenmeleri gerekiyor. Zira,  Bu halkı/ilçeyi  yönetmişlerdir ve bu halk üzerinde veballeri vardır.

 

Bir atasözümüz var. “Ne ekersen, onu biçersin” diye…

 

Yani, ekilen siyaset, ekilen hizmet, ekilen sosyal yaşam, ekilen demokrasi, ekilen… ne varsa ilçemizde Belediye Başkanlığı ile Meclis üyeliği görevi yapanları başta olmak üzere,  Teşkilat ilçe başkanlığı yapanlarındır.

 

Hiç kimse kusura bakmasın, bu gerçeği saklamak, sorunlarını sümenaltına atmaktır.

 

Onun içinde diyorum ki, oluşan bu sorunların çözümünde, hizmetlerin daha hızlı getirilmesinde, demokrasinin işlemesinde, insan haklarının yaşatılmasında  ve diğer tüm olumlu çalışmalarda etkili olacak olan en başta eski belediye başkanlarıdır.

 

Çok fazla birşey yapmalarına da gerek yok.  Bu halkla düşüncelerini paylaşsınlar, memleket meseleleri hakkındaki görüşlerini belirterek etkiledikleri insanları yönlendirsinler,  Belediye yi yönettiler eksikliklerini, hizmetlerin nerde aksadığını bilirler bu konularda  yardımcı olsunlar,  Sosyal insanların oluşmasına destek versinler, yerel basının güçlenmesine, cesaretlenmesini sağlasınlar, siyasette etnik, dinsel gibi oluşumlara ya da hemşehricilik üzerinden  adaletsizlik yapanları  deşifre etsinler ve bu yönde yapılanlara da izin vermesinler…

 

Bunları yapabilirler ve yapmalılar.  Bu gemide herkes varsa,  enbaşta taşın altına eline koyacak olanlarda  bu yöneticilerdir. Ben yaptım, ettim, bitti! deyip, seçimden seçime ortaya çıkmaktadırlar...

 

Gölbaşı Belediyesi’nin uhdesinde olan kent konseyi neden etkili olamıyor!

 

Kent Konseyi oluşturulduğu dönem Abdulnasır Haşlak Belediye Başkanıydı. Taki o dönemden bugüne kadar  ilçemizdeki kent konseyi bir türlü çalıştırılamadı/çalışmadı.

 

Sorun neydi bilemiyorum ancak etkisini bir göremedik. Bu kirli siyasetin etkilerinden kaynaklı mı yoksa başka bir sorun mu var bilmiyorum . 

 

Gölbaşı’nda ne kadar Belediye Başkanlığı, Meclis Üyeliği ve İlçe Başkanlığı yapan var ise bu Kent Konseyi’nde görev almalı ve sorunları takip etmelidir. Özellikle Belediye Başkanlığı yapanlar öncelikle görev yapmalıdır.  Bunun için bir yönetmelik vs. eksikliği mi var, bunlar düzeltilebilir, değiştirilebilir. Kimse mevcut durumdan vazife çıkartmasın.

 

Yeter ki sorunların takibi ve çözümü için adalet duygusunu kaybetmeden çaba sarfedilsin.

 

 Bizler bugüne kadar kendi imkanlarımızla bu kadarını yapabildik.  Emekli oldum diye bir köşede oturmuyorum, yine takip ediyorum, yine görüşmeler ve  ziyaretler yapıyorum, yine yazıyorum ve yazmaya devam edeceğim...

 

Selam ve Saygılarımla

25 Eylül 2016

Bayram Türkmez

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.