Gölbaşı :
z     z
16 Eylül 2016, 14:01
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı siyasetinde neler oluyor!-2

Gölbaşı siyasetinde neler oluyor!-2

 

    Gölbaşı’ndaki siyasetin belli insanlar üzerinde yürütülmesi, siyasi tabuların yıkılamaması,  hemşehri başta olmak üzere belli gurupların hakimiyetinden kaynaklanıyor siyasi sorunların çoğu...

 

  İlçenin genel siyasetine baktığımızda  muhalefet partileri  olarak zaten Belediye Meclisinde de temsilcileri olan  MHP ve CHP teşkilatları var.

 

 İki teşkilat hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

 Bu teşkilat yöneticileri kendi partilerinin iç sorunları yüzünden,  enerjilerini kendi içine harcamaktan, dışarıya harcayacak enerjileri kalmıyor.

 

Ve bu yüzden de muhalefette bir sessizlik oluşuyor…

 

  Yerel de CHP içinde bir sıkıntı olduğu gözüküyor,

 

  MHP’de ise;   15 Temmuz öncesi   Genel Merkez politikalarına karşı çıkan ve  değişik  aday adaylarının yanında olan bazı yöneticiler  ve meclis üyelerinden oluşan partililerle,  Genel Merkez taraftarı olan bazı partililerin arasındaki düşünce farklılıkları yüzünden sorun yaşıyor.

 

    Bu durum yüzünden  kendi içlerinde bir sorun kamuoyuna yansımadı. İstifalar olmadı, birbirleri aleyhine sözler sarfedilmedi,   meclis üyeleriyle birlikte teşkilat yine birçok konu da ortak hareket etti ve sorunun kendi içlerinde kalmasını sağladılar.

 

    Ancak, etkili muhalefet görevi de yapamadılar, yapamıyorlar!

 

   Belli ki bir kongre sürecine kadar bu durum böyle gidecek…”Kol kırılır, yen içinde kalır..” misali kendi içlerinde birlik beraberlik fotoğrafları ve duruşlarıyla süreci yaşıyorlar.

 

  Ancak, CHP ilçe teşkilatında öyle olmadı.

 

   Henüz seçileli 10 ay bile olmayan İlçe Başkanı Nuriye Atabey,   kongre de mücadele ettiği rakiplerini ve oluşturduğu çarşaf listeli yönetiminde ağız tadıyla bir ilçe başkanlığı yapamadı.

 

  Oysa,  AK Partililer hariç birçok partili, partisiz çok umutlanmıştı, Gölbaşı’nda bir siyasi hareketlenme,  bir sinerji oluşacak,  alternatif siyasi rakipler ortaya çıkacak ve parti adına olduğu gibi demokrasi adına da güzel şeyler olacaktı.

 

  Ancak bu süre zarfında bir türlü bu gerçekleşmedi.  Birikimli, donanımlı, girişken  insan İlçe Başkanı Nuriye Atabey’in kongredeki siyasi rakipleri yanında durmadı,  yanında duranda uzakta ancak bürosunda oturdu. Durmuyanlarda el altından, sosyal medya dan muhalefet görevlerini devam ettirdi.

 

     Bu süreçte 4 asil ve 4 yedek üye istifa etti.

 

CHP İlçe Teşkilatında neler oluyor? Neden böyle oldu? Gölbaşı’nın genel siyasetiyle ilgisi var mı? Gelin bunları hep birlikte irdeliyelim.

 

  Bundan yaklaşık 6 ay önce yazmış olduğum, “Gölbaşı Siyasetinde Neler oluyor? Kim ne yapıyor? başlıklı yazımın halen arkasındayım. İsteyenler http://www.golbasininsesi.com/haber-8806-golbasinin_siyasetinde_neler_oluyor.html   bu bağlantıdan ulaşabilir. Onun için yeniden aynı şeyleri de yazmak istemiyorum.

 

   Ancak,  CHP  İlçe Başkanı Nuriye Kahyaoğlu’nun oluşan istifalarla birlikte henüz 1 yılı dolmadan neden böyle sıkıntılarla karşılaştığı süreci anlatmaya çalışacağım.  Bu konu da destek vermek isteyen partili ya da partisiz olursa lütfen bize de yazsın.

 

///                          ///                             ///

 

   CHP Gölbaşı İlçe Teşkilat Başkanı Nuriye Atabey’i  25 yıl öncesinden de bir meslektaş olarak tanırım.  Gölbaşı’nda  bir süre Bölge Haber diye yerel gazete çıkarmış, daha sonra Göl FM radyosunu yönetmiş ileri ki  zamanlarda da değişik ulusal televizyonlarda tartışma programları yapmış,  söyleşilerinden derlediği 1 kitabı da bulunan sosyal yönü güçlü bir kişidir.

 

   Bölge Haber isimli yerel gazete çıkarıyordu. O zamandan  Belediye Başkanı Erdal Eren’di.  Gazetecilik yapıyordu.  Bir haberinden dolayı bir hatırası aklımdadır.

 

  O dönemin Belediye Başkanı Erdal Eren’in parti değiştireceğini yazdı. (1993/1994 yılları) Zira, Belediye Başkanı Erdal Eren Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’nda yapılan bir etkinlikte gazeteyi de eline alarak,  bu habere tepkisini gösteriyor, gazeteyi ve Atabey’i oradaki katılımcılara şikayet ediyordu.  Kendisinin herhangi bir partiye geçmeyeceğini belirtiyordu.  O dönemler CHP-SHP’de gelgitler çok oluyordu.  Başkan Eren 1995 yılında İktidar partisinden hizmet alacağım diyerek  ANAP’a geçti.

 

   Nuriye Atabey ,  meslekte tutunamadı ve daha sonra gazetesini kapatmak zorunda kaldı.  Ancak, başka kapılar açıldı.  Değişik,  ulusal ve bölgesel televizyon kanallarında siyasi ve gündemle ilgili tartışma programlar yaptı. Değişik gazetelere yazılar yazdı. 1 kitap yazdı.  (internet ortamından bulabilirsiniz)  böyle devam ettikten sonra mesleğine noktayı! koydu.

 

      Ve  hiç gündemde yok iken Gölbaşı’nda aktif siyasete atılmaya karar verip, CHP’den İlçe Başkanı adayı oldu.

 

  Yaklaşık 1 yıl önce  İlçe Başkanı seçilen CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey  eski ilçe başkanları Ümit Atak ve Yusuf Aksakal ile yarıştı. 

 

    195 delegeden 175’inin oy kullandığı ilçe kongresinde 57 oy alan Gazeteci Nuriye Atabey  ilçe başkanı oldu. Çarşaf liste usulü yapılan seçimlerde Yusuf Aksakal  42, Ümit Atak 44 oy aldı. 33 oy da geçersiz sayıldı.

 

  Kongreye CHP’den 2 dönem Belediye Başkanlığı yapan Erdal Eren’de katıldı ancak Nuriye Atabey’e destek vermediği kamuoyuna yansıdı.  Hatta, kamuoyuna Erdal Eren’in yenilgisi olarak yansıdı. 

 

  İlçe Başkanı seçilen Nuriye Atabey’in oluşturduğu çarşaf liste  daha sonra başını ağrıtacak, hatta istifalara neden olacaktı.

 

   Zira, Belediye Eski Başkanları, Başkan Adayları ve Meclis Üyeleri ve aday adayları  bir arada görünmüyor,  yapılan etkinliklerde  İlçe Başkanı Atabey yalnız kalıyordu.   Bu süreçte CHP teşkilatı olarak ortak bir proje ve programda buluşamadılar.  Ortak açıklamalar yapamadılar, Ortak olarak muhalif görünmediler, Ortak olarak “CHP’liyiz biz hepbirlikte” diyerek dosta düşmana  güçlerini göstermediler.

 

    Yani,  CHP Teşkilatı içindeki kongre sürecinin devamı, belki de daha öncesi oluşan guruplar yine kendi içlerinde mücadeleye devam ediyordu.  Nuriye Atabey,  bu muhalif guruplarla sorunu çözmek için enerjisini harcaya harcaya bugünlere geldi...


    İyi  de  İlçe Başkanı seçilen, birikimli, girişken, Gölbaşı’nın siyasetine de yakışan,  sosyal yönü güçlü olan Nuriye Atabey neden böyle muhalefetle karşılaşmıştı? Muhalefet olarakta ilçe genelinde neden sessiz kalmıştı?

 

  Aslında hem CHP için, hem de Gölbaşı siyasetindeki tabuların yıkılması için bir fırsat olan Nuriye Atabey’in  parti içerisinde güçlenmesini istemeyenler kontrolü ellerinden bırakmak istemiyor.

 

   Nuriye Atabey önemli bir çalışmaya da imza atmıştı.  Ankara’da bazı ilçe yöneticileriyle  birlikte yaptığı kulisler sayesinde  Genel Merkez tarafından ilçe teşkilat binasının alınmasını sağlamıştı.  Bu satın almanın arkasında yoğun bir kulis çalışması ve üst kurul delegesi olmamak gibi bir fedakarlıkta bulunuyor. CHP Gölbaşı tarihinde ilk defa kira ödemeyecek bir yönetim yerine sahip oluyordu. Genel Merkez adına alınan bu daireler (130 bin lira) yine sporsorlar tarafından içi tadilat yaptırılıyor.  Yapılan bazı etkinlikler  ile de teşkilatın  banka da parası da oldu.   Yeni teşkilat binası da sanırım 1 aya kalmaz açılır.

 

    Nuriye Atabey, Gölbaşı CHP’de böyle bir değişim yaptı ve teşkilatın altyapısını sağlamlaştırdı. Bundan sonra kim tutabilir ki Nuriye Atabey’i…

 

   Yıkılsa yıkılsa ancak içeriden yıkılabilir yoksa böyle birikimli, donanımlı hem de Ankara’da tek kadın İlçe Başkanı olan Nuriye Atabey’in karşısında kim durabilir ki!

 

  CHP’nin bazı eski dinamikleri  teşkilatta kendi yollarının kapanacağını düşünerek,  2017 yılında yapılacak olan kongreye erişmeden Nuriye Atabey’i başkanlıktan indirmeyi hedefledi.  Zira,  2017 kongresine giderse delegeler yenilecek.

 

Bu düşünceler artık birçok partili tarafından konuşuluyor.

 

Yalnız bana göre sadece parti içi muhalefetle karşı karşıya değil Nuriye Atabey,  aynı zamanda Gölbaşı genel siyasetinini dizayn edenlerinde  muhalefetiyle karşıkarşıyadır.

 

Nuriye Atabey gibi donanınlı, girişken, sosyal bir siyasetçi ilçemizde  azdır.  Ve tabulaşmış siyaseti yıkmadan başarı sağlayamacağı da muhakkak olup, parti içerisinde sorunlarla uğraşması, enerjisini oralara harcaması  diğer yerel parti yöneticilerininde işine gelmektedir.

 

Gölbaşı’nda CHP içinde bir fırsat, bir şans aslında.

 

   2019 yerel seçimlerinde belki de Gölbaşı’nın siyasi kaderini belli edecek,  büyük iddiası olabilecek bir isim Nuriye Atabey ancak birkaç kişi yüzünden böyle sorunlar da yaşıyor.

 

   Aslında burada zararı Nuriye Atabey’den ziyade zararı  Cumhuriyet Halk Partisi görüyor. Gölbaşı görüyor.

 

CHP böyle devam ederse  yerel seçimlerdeki iddiasını  yavaş yavaş kaybediyor.

 

  Şu anda böyle istifalarla ya da el altından bazı partililerin muhalefet yapmalarıyla  teşkilatın istikrarında da sorun yaşatılıyor. Gelecekle ilgili kaygılar oluşmasına neden olunuyor.  Parti teşkilatına yeni katılabilecek insanların cesaretlerinin kırılmasına neden olunuyor.  Özellikle kırsal kesimlerde toparlanması nerdeyse güç hale getiriliyor…

 

   Bunları yaşayan ve yaşatanlar başta CHP’liyim diyen insanlar olup,  ortaya çıkan durum ise;  belli ki kimilerinin şahsi çıkarlarının,  parti çıkarlarının önüne geçmiş  olduğunu gösteriyor.

 

   Bildiğim kadarıyla   yönetimden 2 kişi daha istifa ederse CHP İlçe yönetimi düşecek ve belki başkan değişmeyecek/değişecek   yeni bir  liste ile yönetim atanacak. 

 

 Bilemiyoruz bu siyasi geleceğin ne olacağını,

 

  Ancak bildiğimiz bir şey var. Gölbaşı’nda CHP’nin seçimi alma şansı var.

 

    Diğer parti teşkilat yöneticileri de,  kendi iktidarı için CHP teşkilatını boş bırakmayacaktır tabiî ki…Bu hesapta her daim vardır.

 

    CHP’liler başarılı olmak istiyorlarsa;  başta Belediye Eski Başkanı Erdal Eren olmak üzere, CHP’liyim diyen İlçe Eski Başkanları,  İlçe Belediye Eski Başkan Adayları,  Parti içerisinde söz sahibi olanlar, Belediye Meclisi Eski Üyeleri ve diğer etkililer el ele verecek, birlik ve beraberlik görüntüsünü kamuoyuna yansıtarak çalışmalarını sürdürmesi gerekiyor.

 

CHP'liyim diyorlarsa, partiye gönül verdilerse zaten koşulsuz şartsız ilçe başkanlarının yanında olması gerekiyor. Ya da partiye yeni insanlar kazandırmak gerekiyor...

 

   Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra,  Belediye Başkan adayı olduktan sonra,  İlçe Başkanlığı bittikten sonra,  meclis üyeliği yaptıktan sonra, meclis üyesi adayı olduktan sonra parti teşkilatlarına uğrayanlar parmak sayısı kadar. Ancak, aynı insanlar seçim zamanı teşkilattan da dışarı çıkmıyor. Bu Gölbaşı'nın da, CHP'nin de siyasi tabusu değil.

 

    Bunların kim olduğunu isteyen olursa isim isim de yazarım.

 

    Ancak,  bu  partinin kendi iç sorunu olup, ben Gölbaşı’nda muhalefet görevi başta olmak üzere,  Gölbaşı’nda hizmet alımında olumsuz etki oluşturduğu için, dolayısıyla Gölbaşı’nın siyasi sorunu olduğu için  bunu yazıyorum.

 

Gölbaşı’nda durum böyle gördüğüm, duyduğum ve anladığım kadarıyla yazdım,  ancak  CHP'nin yerel iktidarı  için  henüz geç kalınmış değil...

   

  

 

Selam ve Sevgilerimle

16 Eylül 2016

Bayram Türkmez

 

AÇIKLAMA :  Bu yazdıklarımın eksikliği ya da fazlalığı var ise, bu konularda bize mesajla ya da telefonla  ulaşarak katkı verebilirsiniz.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.