Gölbaşı :
z     z
13 Eylül 2016, 13:22
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Hakim Bey'e mektup...

Hakim Bey'e mektup...

 

Hayatı Hakikiye Sahneleri-4


HÂKİM BEY’E MEKTUP


Zeki Sarıhan


1970 yılında Gazi Eğitim’de mezuniyet sınavlarına hazırlanırken Ankara Adliyesinden bir tebligat geldi.


Üç yıl önce Fatsa’da öğretmenlik yaparken çıkardığım İleri Köy gazetesinden ötürü para cezasına çarptırıldığım, eğer miktarı belirtilen bu parayı ödemezsem hapsedileceğim bildiriliyordu!


Konunun çoktan kapandığını sanıyordum. Fatsa’dan ayrılmadan savcıya bu konuda ifade verdiğimi hatırlıyordum.


Suç konusu, kanunda “mevkute” olarak geçen süreli yayının matbaa değişikliğini süresi içinde mülki makama bildirmemekti. 1966 yılı başında 15 günde bir çıkmaya başlayan İleri Köy, tahmin edilecek maddi sıkıntılar nedeniyle yayınına ayda bir devam etmiş, ben Fatsa’dan ayrılınca da kapanmıştı. Sorumlu müdürlüğünü yaptığım İleri Köy’ün ilk sahibi ilk başlangıçta Fatsa Fikir Kulübü adına Ertan Sarıhan’dı. Onun askere gitmesiyle sahip olarak Fatsa CHP ilçe başkanı Avukat Günay Yalın’ın adını yazdık.  1967’de Fatsa Köycülük Derneği’ni kurduktan sonra gazeteyi bu derneğin yayın organı yaptık.  Gazete Fatsa’da basılıyordu ama birkaç sayısı da Ordu’da bir matbaada basıldı. Hatta Adalet Partisi Milletvekillerinden biri matbaaya baskı yaparak Ordu’da basılmasına engel olmuştu.


Gazete işte böyle düşe kalka giderken matbaa değişikliğini bildirmeyi akıl edememiştim.  Gerçi Basın Kanunu’nun bu maddesi de aklımda kalmamıştı. Gazetenin her sayısında zaten hangi matbaada basıldığı belirtiliyordu.


Avuç içi kadar bu gazeteye bile tahammül edilemediği, onu susturman ve beni yıldırmak için bir açığımızın arandığı, bu soruşturmadan da anlaşılıyordu.
Belli ki, dava Fatsa’dan, benim yeni adresim olan Ankara’ya havale edilmiş, sonunda hâkim de cezayı basmıştı…


Hani sembolik bir miktar olsaydı, bulup buluşturarak öderdim. Tam sınavlarımızın yaklaştığı günlerdi. Sınıflarımızı geçip Anadolu’ya dağılmak için heyecan duyuyorduk.


Tek çare bu cezayı veren hâkime bir mektup yazmaktı.


Tebligatçı memura:


“Biraz bekler misin?” dedim. Kelem ve kâğıt alarak şöyle bir mektup yazdım:


Sayın hâkim Bey,


Ben Gazi Eğitim Enstitüsü’nde son sınıftayım. Şu sıralarda sınavlara hazırlanıyorum.  Bu parayı ödeyecek gücüm yok. Söz: İlk maaşımı alır almaz ödeyeceğim. Bu durunda beni herhalde hapse atmazsınız. Saygılarımla…”


Mektubu memurun eline tutuşturdum. Koskoca hâkim beni elbette anlayacaktı. Gâvur olsa anlardı!


Hâkimin bu mektubum üzerine ne işlem yaptığını bilmiyorum. Çünkü yeni bir tebligat gelmedi. Gerçi devlet alacağına şahindir ama bu tip suçlar için ara sıra çıkan af kapsamına girdiğini sanırım.
 
Fotoğraf: İleri Köy’ü çıkardığımız tarihlerde Fatsa Yassıtaş Köyü İlkokulu öğrencileriyle Selahattin Şimşek’in Köycü Oktay çocuk romanından uyarladığım Garipler Köyü oyununu Okullar Arası Kültür Şenliği’nde oynarken. (30 Nisan 1966)


(Fatsa, Beyceli  13 Eylül 2016)

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.