Gölbaşı :
z     z
11 Eylül 2016, 11:47
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Tabiatın cömert sofrasına birlikte oturmak...

Tabiatın cömert sofrasına birlikte oturmak...

Hayatı Hakikiye Sahneleri-3


TABİATIN CÖMERT SOFRASINA BİRLİKTE OTURMAK…


1964’te Akpınar İlköğretmen Okulundan mezun olup Konya’nın bir köyünde çalışırken askere alındım ve beş aylık er eğitimini de tamamladıktan sonra Fatsa’nın bir köyüne atadılar.


Fatsa İlköğretim Müdürü İsmail Delice, kabına sığmayan bu genç ve idealist öğretmeni gözüne kestirmiş olmalı ki, 23 Nisan 1966’da Fatsa Hükümet konağının önündeki bayram kutlamalarında öğretmenler adına konuşmayı benim yapmamı istedi.


Konuşmamı özenle hazırladım. İlçe yöneticilerinin, bütün okulların ve meraklı bir kısım yurttaşların hazır bulunduğu tören alanında konuşmamı yaptım.
Bütün resmi bayram törenlerinde olduğu gibi kimse konuşmalarla ilgili görünmüyordu. Herkes, hele çocuklar tören bir an önce bitse de dağılsak havası içindeydiler.


Aradan iki üç gün geçmedi, öğretmenlik yaptığım Yassıtaş İlkokuluna Ordu’dan bir müfettiş damladı.


“23 Nisan bayramı konuşmam hakkında şikâyet var, savunmanı almaya geldim” dedi.


Allah’tan konuşma metnim duruyordu ve orda yazılanların dışında tek söz söylememiştim.


“Konuşmam bu” diyerek metni önüne koydum. Müfettiş uzun ve dolambaçlı cümlelerle sorgulama zahmetinden kurtulduğu için memnun oldu.
Metni okudu, bir daha okudu:


“Bunda ben bir suç bulamıyorum.” dedi.


Sahi konuşmanın neresinde bir suç bulmuşlardı ve kim bu suçu keşfetmişti?


Konuşmayı tören alanında bulunan bir davavekili dinlemiş ve törenden hemen sonra Valiliğe bir telgraf çekerek şikâyette bulunmuş. Fakat konuşmanın neresinde suç işlediğimi belirtmemiş.


Davavekili, koyu bir Adalet Partiliydi.  Demirel’in başkanlığını yaptığı Adalet Partisi o tarihlerde toplumsal uyanışın önünde en büyük engeldi.


Konuşmamda Türkiye’nin ne kadar geri kaldığından şikâyet ederek onu kalkındırmak için üstümüze düşen görevlerden söz ediyordum. Davavekili, Türkiye’nin geri kalmışlığından Adalet Partisi’ni sorumlu tutuğumu mu düşünmüştü?


Fakat konuşmamın can alıcı bir cümlesi vardı ki, asıl şikâyet konusunun bu olduğunda hiç şüphem yoktu.


“Tabiatın cömert sofrasına birlikte oturuncaya kadar…”


Ne demekti doğanın cömert sofrasına birlikte oturmak? Çok masum gibi görünen bu cümle benim zihnimde kolektivizmden başka bir şey değildi. Ne kadar iğrenç şeydi şu adaletsizlik! Kimisi tıka basa yiyor, kimisi mısır ve kara pancar çorbasıyla idare ediyordu! Şehir ve köy hayatı arasında her bakımdan bir uçurum vardı. O dönemde köyden yetişmiş devrimciler, sosyalizmi bir entelektüel hevesle değil, ta ciğerlerimizden gelen bir isyan çığlığı olarak savunuyorduk.


Fakat müfettiş, “Tabiatın cömert sofrasına birlikte oturma”nın içerdiği ortaklaşmacı, eşitlikçi anlayıştan bir suç unsuru çıkarmadı. Herhalde farkına bile varmadı.
Bu konuşmadan ötürü bana bir ceza gelmedi. Fakat ben, ömrüm boyunca anlamına sımsıkı bağlı olduğum o cümleyi unutmadım.


“Tabiatın cömert sofrasına birlikte oturuncaya kadar…”
 

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.