Gölbaşı :
z     z
04 Eylül 2016, 00:49
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı kaynıyor, gazeteler suskun!

Gölbaşı kaynıyor, gazeteler suskun!

 

GELİN BU GAZETECİLİĞİ SİZ YAPIN…

 

  İlçemizin en önemli sorunlarından birisi de tarafsız ve objektif basın ağının olmayışı olup, bu durum toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkıyor…

 

    Tarafsız ve Objektif basın yok! diyorum umarım meslektaşlarım buna alınmaz. Zira, en büyük sıkıntıyı bu arkadaşlar yaşıyor.  Ancak, ekonomik nedenleri, gelecek kaygısı  onların şartlarını belirliyor.

 

    Ben de artık emekli oldum deyip,  böyle keyfekeder bir habercilik yapmaya çalışıyorum.  Genelde anılarımı yazıyorum ve elektronik postama gelen ve ilçede gündem oluşturan önemli olayları haber yapmaya çalışarak kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

 

    Lafımı pek esirgemiyorum,  kimseye hakaret edip, haksızlıkta yapmıyorum ancak birşekilde söyleyeceğimi kamuoyuna anlatıyorum. En kötü şartlarda bir habercinin yapması gereken, haber verme olayını gerçekleştirerek mesleki yönden vicdanımı rahatlatmaya çalışıyorum.

 

    İlçemizde o kadar önemli olaylar oluyor ki,  haber yapmak ve yapmamak arasında kaldığımızda oluyor…Zira,  Küçük yerlerde eş, dost, tanıdık çok olduğu için yapılan haberler bu tanıdıklara dokunuyor,  yazmasan mesleki vicdanın seni rahatsız ediyor.  Yaptığın haberden dolayı seni taktir edenler olduğu gibi,  sana düşman olanlarda oluyor…Yani, düşman sahibi de oluyorsun.

 

Bu meslek böyle bir risk taşıyor.

 

Ben kendimi emekli oldum diye kandırmaya çalışıyorum ve böyle risklerden kaçmaya çalışıyorum ancak ilçede objektif ve tarafsız basın yok denecek kadar az olması yüzünden birçok insan bizleri arıyor, postamıza yazıyor, söylüyor ve üzerimize bir sorumluluk yüklüyor.  Böyle bir haber var, ne yapıyorsun?

 

Hemen hazır cevap veriyorum.  “Ben emekliyim” diyorum.

 

İyi ama  www.golbasigazetesi.com ve www.golbasininsesi.com   haber siteleri sürekli güncelleniyor,  fesbukta  binlerce takipçin var”diyorlar.  Ve haklılar.

 

Farkında olmadan mesleğimizi keyfekeder değil,  sürekli güncelleyerek devamlandırıyorum.  Keyfekederliğim ise, bu işlerden hiçbir şekilde para kazanmayışım ve para kazanmak içinde çaba sarfetmeyişim olup,  sadece kamu yararı gözetiyorum.

 

   Neyise,  kendi sorunumuz ve bu ilçe de siyasi taraf olmayan basın olmayışından kaynaklanıyor.  Çünkü, diğer gazeteler  haber yapsa, bizi kimse aramayacak, sormayacak ve de haber niye yapmıyorsun! demeyecek…

 

Ancak, tarafsızlık olmuyor ve bu gidişle de hiç olmayacak gibi…

 

Bunun çözümünü biz gerçekleştiremeyiz…

 

Başta  Belediye yöneticileri olmak üzere,   siyasi, sosyal dinamiklerle birlikte tüm yerel yöneticiler yerel basınla ilgili  tarafsız ve objektif yayıncılığı ile ilgili bir proje hazırlamalı ve basının objektif, tarafsız ve cesaretli, bağımsız  yazması için maddi ve manevi destek olmalıdır.

 

 Destek veripte karşılığını istemeyecek bir anlayış ve proje acil lazım…

 

BUNLARI NİYE YAZIYORUM,

YAPILAN VE YAPILABİLECEK HABERLER  ÇÖPE GİDİYOR...

 

İlçemizde son 6 ay içerisinde çok önemli olaylar gerçekleşti.

 

Ben sadece 3 olaydan başlıklarıyla bahsedeceğim.

 

1-İlçemizde de yapılan Emlak ve Tapu operasyonuyla ilgili  Bazı siyasi ve Belediye  Personelinin gündeme gelmesi olayı

 

2-Feto Terör Örgütü kapsamında işten el çektirilen ve davaları süren   personel…

 

3- Ve son olarak Belediye İmar Müdürü ve 1 Meclis Üyesinin iddiaya göre  imar tartışması sonucu 1 kafe sahibi tarafından  saldırıya uğrayıp silahla vurularak yaralanma olayı… vd.

 

   Şimdi bu olayları çok detaylıca değilse de bazılarını  gazetemizde, bazılarını  sosyal sayfasında gündeme getirerek kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştım. Hiç ayırt etmedim.

 

   Diğer yerel gazeteler bunları gündemlerine hiç almadılar.

 

Neden almadılar bilmem. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi varmış! Arkadaşların da tercihi bu yönde oldu.

 

Ancak, ben yukarıda başlıkla verdiğim haberlerden tehdit aldığımda oldu,   gerek telefonla arayıp, gerek mesajlar çekerek tanıdık, tanımadıklar tarafından bu haberi yazma diyenlerde oldu,

 

  Bu durum beni çok rahatsız etti.

 

Kimisi tanımadığından diyor, kimisi de nazı geçtiği için “yazma” diyor.  Ancak, vicdanımda yazmam gerektiğini, birşekilde kamuoyuna duyurmam gerektiğini ve halkın bunları bilmesi gerektiğini söylüyor.

 

Onun içinde kimseyi kırmadan, kimseyi karşımıza almadan bu tür haberlerden sıyrılmayı ilk başta düşünüyorum,  ancak baktım bu olmuyorsa artık tabiri caizse kılıçları çekmeye hazır vaziyette bekliyorum.  Heran kırılacak bir kalemimiz var! edasıyla hareket ediyorum.

 

  Ancak, şunu kesinlikle biliyorum ki hiçbir olayın  bende kalmasına izin vermem...

 

  Belediye Başkanı Fatih Duruay benim 30 yıllık arkadaşım, tanıdığım…Siyasi görüşlerimiz farklıdır ancak aramızda bir tanışıklık bağı var.

 

   Telefonla aradığımda bana “gardaşım” diyebilen,  hal hatır sorduğumuz zaman, “özel konularını karşılıklı açabilen” insanlarız. Şimdi, böyle bir duygudaşlığımız var. Onun için Fatih Duruay’ın kendi  çevresinden zarar görmesini de  istemem,   gazete yazılarımla zarar gelmesini de istemem ancak birilerinin de bunun farkında olup bizleri kullanmasına da izin vermem.

 

Bunun çözümü de herkes işini düzgün yapacak. Ben gazeteciysem işimi düzgün yapacağım.  Arkadaşım Belediye Başkanı ise işini düzgün yapacak. Müdürse işini düzgün yapacak,  Hangi meslek olursa olsun herkes işini düzgün yapacak. O zaman sorunlar kendiliğinden ortadan kalkar zaten.

 

   Eğer işini düzgün yapamayan ister Başkan, ister müdür, ister gazeteci... her kimse;  etrafını saran, etrafında kendisine zarar getiren, sıkıntı yaratan personeli ya da siyasetçi... varsa uzaklaştıracak.

 

Uzaklaştırmaya gücü yetmiyorsa da, bunun elli çeşit yolu var. 

 

  Mülki amir var, Cumhuriyet Başsavcılığı var,  Gazeteler var… Başbakan var, Cumhurbaşkanı var. Yani, Devlet var. Hükümet var.

 

Kimse, hukukun üstünde değildir.  Gölbaşı dağbaşı da değildir.

 

   Bir arkadaşım olarak Başkan Fatih Duruay’a birdefa daha şunu söylüyorum…

 

“Bana göre var olan, ( ancak  senin göremediğin olabilir) bu sorunları aşmanın mutlaka yolları vardır.  Çevrendeki insanların nasıl insanlar olduğunu anlamış ve tanımışındır.  Ben seninle bu insanları başkanlığın bittiğinde yazacağımız kitap içindeki konularda anlatmak isterim  ancak , o zamana kadar birçok sorunlar yumağı da bağıra bağıra geliyor gibi.

 

   Bu gelecek sorunlara birşekilde dur diyebilmen için fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Dost acı söyler! derler ancak taktir yine senindir.

 

Zaten, bu gidişle keyfekeder yapmış olduğum bu gazeteciliğimi de bırakırım heralde bu şartlarda. Çünkü, bir işi yapıyorsak ya düzgün yapacağız, ya da yapıyormuş gibi yapıp halkı kandırmayacağız.

 

Bunu yazmamdaki neden ortadadır,  son yaşanan Meclis üyesi ve İmar Müdürüne yapılan silahlı saldırı haberini sosyal medyamızda yazdım ve bu konu da  tanıdık, tanımadık birçok kişi arayıp, mesaj çekip  haber yapmamamı,   yapılan haberi kaldırmamı istedi. Çok ilginç buluyorum, şaşırıyorum. Adamlar saldırıya uğruyor, kurşunlanıyor, bu işte gündeme gelmeyince yok sayılacak bir olay mı? Gölbaşı çalkalanıyor bu konu da, basın sessiz kalması abesle iştigal değil mi!

Ve bu durum beni  mesleki duruş ve vicdanı  olarak çok rahatsız etti…

 

Onun içinde Gardaşım Fatih,  Gölbaşı’nda gelişen böyle olaylar için kamuoyunu bilgilendirici açıklamalar yapılması gerekiyor, bununla birlikte  kamuoyu desteğini alacağını biliyorum.

 

 Ve bu sorunların senin dışında gelişen olaylar olduğunu herkes böylelikle de  öğrenme fırsatı bulacaktır...

 

Selam ve Saygılarımla

04 Eylül 2016

Bayram Türkmez

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.