Gölbaşı :
z     z
02 Eylül 2016, 22:55
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Belediye Meclisinden Türkçe hassasiyeti

Belediye Meclisinden Türkçe hassasiyeti

 

  MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin geçen yıl meclise sunmuş olduğu önerge tüm partilerin meclis üyeleri tarafından kabul edilerek Çevre, Sağlık ve İsimlendirme Komisyonu’na havale edilmişti.

 

   MHP Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Yücel Aksakal,  Türkçe’nin önemine değinerek,  geçen yıl verdiğimiz önerge meclisteki tüm arkadaşlar tarafından kabul edilerek ilgili komisyona havale edilmiş, komisyon raporu sonucunda da Zabıta Müdürlüğü bu konuda yetkilendirilmiştir.


 İlçemizde de Türkçe’nin özendirilmesi ve korunması için başta esnafların tabelası olmak üzere değişik reklam ve ilanlarında Türkçe yazılımı konusunda hassas olunması milletimizin birliği ve dirliği için önemli bir duyarlılıktır. “dedi.

 

  Belediye Meclis üyeleri tarafından  Çevre , Sağlık ve İsimlendirme Komisyonuna gönderilen ve tutulan raporda   da şöyle denildi.


“Ulusları ayakta tutan temel unsurlardan biri kendi ana dilleridir. Türkçenin korunup geliştirilmesi, insanımızın kendine duyduğu güvenin pekiştirilmesi ve milli kimliğimizin muhafazası bakımında büyük öneme sahiptir. Bugün alışveriş merkezleri ile bu merkezlerde bulunan iş yerlerinin tamamına yakınının tabelarında yabancı isimler yer almaktadır. Bunların çoğunun ne anlama geldiği halkımız tarafından bilinmemektedir. Bu işyeri isimleri ve reklamları halkın diline yerleşmekte ve bu da Türkçemizin bozulmasına neden olmaktadır.

 

İşyerlerin Türkçe isim konulması için belediyeler tarafından çeşitli çalışmalar yapılarak uygulamaya konulmuştur. Bazı belediyeler Türkçe isim koyan işlerinden levha vergisini daha az almış, yabancı isim koyan işyerlerinden fazla alma yönetimi uygulanmış, bazı belediyler ise gerekli çalışmaları yürütmek üzere müdürlükleri yetkilendirmiştir.


 Belediyemiz tarafından yeni açılacak işyerlerine tescilli markalar haricinde Türkçe olmayan isimlerin verilmemesi konusunda gerekli çalışmaları yapma üzere Zabıta Müdürlüğümüzün yetkilendirilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür. “

 

Belma Erdoğan Komisyon Başkanı, Davut Tarık Şatana Başkan vekili, Ayşe Bahçecik Üye, İbrahim Gülhan Üye, Ahmet Yüksek Üye… raporu imzalayarak meclise sundu ve mecliste oy birliği ile onaylandı.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.