Gölbaşı :
z     z
28 Ağustos 2016, 00:18
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı 3 yılda 3. kaymakamı görüyor...

“Tüm kaymakamlar bir iz bırakıp gitti ilçemizden...”

Gölbaşı 3 yılda 3. kaymakamı görüyor...

~Yerel yöneticiler birbiriyle barışık olmazsa hizmetlerde aksaklıklar oluyor. Zira, bunun örneğini yaşadık ve Gölbaşı tarihinde hiç görülmeyen bir şey oldu. Son 3 yılda 2 kaymakam değişti…

 

   Kaymakam Şevket Cinbir 2013-2014 tarihleri arasında 1 yıl,  Kaymakam Şahin Aslan 2014-2016 tarihleri arasında 2 yıl Gölbaşı’nda hizmet verdi.

 

  1984 yılında İlçe olmasıyla atanan ilk kaymakam Cemal Ertem’den bugüne kadar Gölbaşı’nda  onuncu kaymakamımız olan Şenol Esmer’le tanıştık.


  Kaymakamlar arasında 2001-2003 yılları arasında görev yapan Musa Küçükkurt  Vali olmasıyla birlikte ilçemizde en kısa süreli kaymakamlık görevi yapanlar arasında bilinirken,  2013 yılından beri sık zamanlarda kaymakam değişmesi bizleri de şaşırttı.


   Her kaymakam en az/fazla 5 yıl aynı yerde görev yaparken,  2013 yılında Gölbaşı Kaymakamı olarak göreve başlayan Şevket Cinbir 1 yıl sonra  bir anda tayin haberiyle şaşkına döndük, hem de birçok soru işaretleriyle...


Hiç gündem de yok iken,  Mersin/Silifke’ye birden bire atanan  ilçemizde çalışkanlığı ve devlet adamlığının yanı sıra halkında sevgisini kazanmış olan Şevket Cinbir gidişi hepimizde derin bir negatif etki bıraktı.


 Zira, Gölbaşı için hizmet alınmasında  insiyatif kullandığı gibi,  Gerek  konuşmaları, gerek çalışmaları ile  ilçemizin sorunlarıyla yakından ilgilenmesi  bizleri de hayli umutlandırmıştı.


  Ne oldu anlayamadık,  bir anda tayini çıktı. Normal değildi bu tayin ancak neden olduğunu kimse anlayamadı.


  İlk başta bazı siyasiler bu tayin olayını İlçe Başkanı Osman Karaaslan ile ilişkilendirmeye çalıştılar ancak bu atama Osman Karaaslan’ı aşan bir konu olduğu zaman içerisinde anlaşılacaktı.   Bazı siyasetçiler  bu durumdan kendine vazife çıkarıp,  muhalefet malzemelerine bu olayı da kattılar. Ancak  tutmadı.  Bu konularda hiçbir zaman bir açıklama yapmayan Osman Karaaslan sessiz kalmayı tercih etti.


   Daha sonra ilçemize kaymakam olarak Şahin Aslan atandı.  Gölbaşı’na yabancı olmayan,  TOKİ bölgesinde evi de olan Kaymakam Şahin Aslan büyük bir heyecanla göreve başladı.


Ancak, bir sorun gözüküyor du,  1 yılını henüz doldurmuş Kaymakam Şevket Cinbir’in aniden gitmesini Gölbaşılılar da  yadırgadı ve sanki bu atamadan yeni kaymakam sorumluymuş! gibi başta yerel gazeteler olmak üzere,  bazı siyasiler yeni atanan kaymakam beye karşı soğuk durdular.


 Yerel gazetelerin bazıları zaman zaman kaymakam Şahin Aslan’ın  bazı hareketlerini eleştirdiler.  Hatta, bir gazete sahibiyle de davalık bile olmuştu.  Bu tür soğuk duruşlar devam ederken, Belediye Başkanı Fatih Duruay,  kaymakam Şahin Aslan’ı  kendi yapacağı hizmetlerin olumsuzluğundan  sorumlu tutuyor ve siyaset yaptığını düşünüyordu.  Bir sinema filminin öğrencilere gösterime sunulmasına kaymakamın önce evet, sonra “ders zamanı olmaz, ders dışında izlesinler..” diyerek onay vermemesine tepki gösteriyordu.


    “İyi niyetli değil..” diyerek yerel basına açıklama yapıyordu ve   Gölbaşı  ilk defa bir belediye başkanının, kaymakamı eleştirmesine tanık oluyordu.


     Tartışmalar böyle sürüp giderken,  Fatih Duruay’ı destekleyen yerel gazeteciler  Kaymakam Şahin Aslan’ı soru yağmuruna tutarak,  bu tartışmaların kaynağının kendisi olduğunu ima eden yazılar yazıyor,  başkan Fatih Duruay’dan yana tavır alıyorlardı.


   Kaymakam Şahin Aslan’la Belediye Başkanı Fatih Duruay ortak hiçbir organizasyon yapmadığı gibi, etkinliklerde de birbirinden uzak durmaya çalışıyorlardı.


        Sorunların birisi de;   İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı, Kaymakam Şahin Aslan’dan önce programlarını sanki  Belediye Başkanı Duruay’la görüşüyor, sonra Kaymakama onaylatmaya çalışıyor.  Dolayısıyla Kaymakam da bu durumdan rahatsız oluyor gibiydi...


  Diğer taraftan, hiçbir zaman birbirlerine karşı olumsuz söz söylemeyen  İlçe Başkanı Osman Karaaslan ve Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın arasında sanki bir çekişme varmış gibi kamuoyuna işleniyordu.  İlçe Başkanı Karaaslan  hiçbir konuda açıklama yapmayıp, sessizliğini koruyordu.


İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı siyasette o kadar taraf oluyordu ki,  İktidar partisinin İlçe Başkanı Osman Karaaslan hakkında beyanatlar veriyor,   özel okuluna öğrenci yönlendirilmesi konusunda  öğretmenlerle toplantı yaptığını öne sürüyordu.


Son dönemde yerel basın kaymakam Şahin’in haberlerine de yer vermeye başlamıştı.


Belediye Başkanı Fatih Duruay ile bazı ortak açılışlarda bulunan Kaymakam Şahin Aslan’la aralarındaki soğuk rüzgarların kaybolduğu yorumu yapılmaya başlanmıştı.


   Kaymakam Şahin Aslan  kendi deyimiyle Kafkas kökenli bir çerkez’di,  Fatih Duruay'da kendi deyimiyle  babaannesi  çerkez’di ve Hacımuratlı’da yapılan  Çerkez anıtının açılışında buluştular.   Gölbaşı Kuzey Kafkasyalılar Derneği tarafından organize edilen ve belediyenin desteklediği  “Çerkez Sürgün Anıtı “açılışına diğer ilçe başkanları ile birlikte katıldılar.

   Nasıl ki, MHP İlçe Başkanı Mahmut Aksoy çerkez olmasına karşın Milliyetçiydi,  CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey'in annesi çerkez olmasına karşı Ulusalcıydı ve bu özellik  kaymakamla başkanın  barışmalarına yetmiyordu...


Daha sonra 27 gün süren demokrasi nöbetinin ilk gününde Atatürk Sahil Parkı’nda bir araya geldiler,  sonrasında  kaymakam Şahin’in davet edilmediğini konuşuluyordu. (Ancak bu teyit edilmedi)


  Ancak,  15 Temmuz hain saldırı gecesi Gölbaşı’nda saldırıya uğrayan Özel Harekat Merkezi , Özel Kuvvetler Komutanlığı ve TÜRKSAT gibi kurumlar için sokağa çıkılması için ilk SMS mesajı AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan tarafından partililerine çekilmiş olup, daha sonra Belediye Başkanı Fatih Duruay’da vatandaşları parti binası önünde ve sokaklarda toplanmaya davet etmişti.


Kaymakam Şahin Aslan bu hain saldırı karşısında Valilikten gelen talimatları uygulamaya çalışıyor,  Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar’ın telefon talimatlarıyla TÜRKSAT’a girmesi isteniyordu.  Nitekim de öyle yaptı,  TÜRKSAT’a Eminyet güçleriyle gitti. Hatta, bombalanan alana kadar gitmeyi bile göze aldı ancak korumalar ve emniyet ekipleri bırakmadı.


Kaymakam Şahin Aslan’ın bu davranışı yerel gazeteler tarafından taktirle karşılanmıştı.  Kimbilir belki de Vali olur bile diyenler vardı. Ancak, bir duyduk ki Gölbaşı Mogan Gölü kıyısında,  daha önceki kaymakamlarında ikamet ettiği Vali Konağından Çankaya’ya taşınmış… Buraya yine Erzurumlu hemşehrisi olan İçişleri Bakanlığı Müşteşarı taşınıyordu… Gölbaşı’na Yenimahalle Kaymakamı’nın atanacağı sözleri dolaşıyor ancak kararname ortada olmadığı için kimse net bir şey konuşamıyordu.


   Kaymakam beyin kendisine bende sordum.  “Merkeze taşındım  ancak tayin konusunda kesin bir şey yok,  kararnameyi bekliyorum.”  demişti.


    Bir atama varsa AK  Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan bilir diye onu arıyorum ancak o da, “Benim hiç haberim yok, yalnız İçişleri Bakanlığı Müşteşarının taşındığını biliyorum..” diyordu.  Ortalıklarda tayini çıktı lafları dolaşıyor, bir türlü teyit ettiremiyordum.


Anladığım kadarıyla Osman Karaaslan bu işleri takip etmiyordu, hatta ilgilenmiyordu.  Tıpkı, kendisini suçlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı’nın eleştirileriyle  ilgilenmediği gibi…


    Ancak, başkalarının takip ettiği belliydi…


Sonucunda Kaymakam Şahin Aslan’ın tayini kararname ile kesinleşti.  Yenimahalle Kaymakamı olarak atandı.  İlçemize de Yenimahalle Kaymakamı Şenol  Esmer atandı.


Kaymakamlar  Türkiye Cumhuriyetinin Mülki amiri, nerede görev yaparlarsa yapsınlar, bu devletin makamlarından aldıkları yetkileri ve etkileri kullanarak hizmet ederler.  El ele verilip hareket edilirse büyük bir motivasyon sağlanır ve hizmetlerin getirilmesinde insiyatif bile kullanabilir, tabiri caizse taşın altına elini koyarlar.


Gölbaşı’nda son 3 yıldır 2 kaymakam değişti.  Silifke’ye atanan Şevket Cinbir’in ilçemizde bıraktığı pozitif etki halen gündemini koruyor,  sosyal medya sayfasına baktığımızda birçok Gölbaşılının kendisi için güzel mesajlar verdiğini görüyoruz.


Diğer taraftan Yenimahalle’ye atanan Kaymakam Şahin Aslan’ın da yine burada birçok sevenleri oldu.  Belediye Başkanı Duruay’la ters düşmesi veya siyasete alet edilmesi onun Kaymakamlığından bir şey kaybettirmedi…

El  ele verilip çalışılma imkanını bulunsaydı çok farklı çalışmalar olabilirdi. (Ben burada Başkan Duruay'ın da yanıltıldığını düşünüyorum)

 

 Önemli olan Gölbaşı’na hizmet ise gerisi teferruattır deyimiyle,  Kaymakam, Belediye Başkanı, İlçe Başkanları, STK’lar vd. dinamikler el ele verecek bu ilçeye hizmeti nerden nasıl alırız diye düşünerek, hareket edecek. Zira, aldığımız derslerde önümüzde duruyor…


  Gölbaşı’nda yeni göreve başlayan Kaymakam Şenol Esmer’e hoş geldiniz der, çalışmalarınızda başarılar dilerim.  Yenimahalle’ye atanan Kaymakam Şahin Aslan’a da yeni görev yerinde başarılı çalışmalar dilerim.  Bu yazımda ismini çok andık Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir’e de yine buradan selamlarımı gönderiyorum...

 

Selam ve Saygılarımla
28 Ağustos 2016
Bayram Türkmez

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.