Gölbaşı :
z     z
26 Ağustos 2016, 11:28
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ya düzgün hizmet verilsin, ya da kapatılsın!

Ya düzgün hizmet verilsin, ya da kapatılsın!

Bu hizmetler ya düzgün verilmeli, ya da kapatılmalıdır!

 

Birbirinden habersiz aynı hizmeti vermeye çalışan kurumlar hem yeterli hizmeti veremiyor, hem de  ekonomik ve sosyal olarakta sorun oluşturuyor.

      Neden mi bahsediyorum! Tabiki sağlık hizmetlerinden…


Annemin hastalığı konusunda neler yaşadığımızı anlatmaya çalışmıştım geçen haftaki yazımda ancak biz sadece yazmakla kalmayalım sorunu da ortaya koyalım ki ilgili ve yetkililer çözüm bulsunlar, çözüm yetkisi olmayanlar ise raporlarını ona göre tutup çözüm üretecek yetkililere ulaştırsınlar…
Onlarda çözüm üretemiyorsa kamuoyu oluşturmak için hep birlikte çaba harcayalım…

 

Karşıyaka Mahallesi Ertuğrul Gazi Sağlık Merkezi’nde görevli  aile hekimi olan Nuray hanım görevi olmasına rağmen 1 defa bile 86 yaşındaki annemi ziyaret edip, durumuna bakmadı ve gereğini yapmadı. 


     Ziyaret edip, sağlık kontrolü yapmak aile hekiminin görevidir. 


Bu bir ihmal değilse, görevi kötüye kullanmaktır…Sonucunda düzgün bir hizmet verilmeyişinin göstergesidir…


   Gölbaşı HASVAK Hastanesi Evde Bakım Hizmeti var.  Yaşlı ve yatağa bağlı ve yürüme sorunu olan hastalar için bu hizmet veriliyor.  Bu servisin görevi de normalde hastayı başından sonuna kadar takip etmektir. Çünkü,  her türlü ihtiyacı karşılayacak laboratuar ve doktor bünyesinde var.


      Ancak, gel görki,  Bu Gölbaşı HASVAK Devlet Hastanesi Evde Bakım Hizmeti bünyesinde sürekli görevlendirilen, hemşirelerle birlikte hastayı ziyaret eden bir doktor yok.  Sadece eksiklik bu değil  birde talebiniz olmazsa eve dahi gelmiyor, gelirse bile alınan kan filan varsa onu da yine siz takip ediyorsunuz.  Hangi doktor ilgili ise onu da siz buluyorsunuz ve sonucunu da sorduğunuzda söylüyorlar…


   Birçok hastane de bu tür hizmetler başından sonuna karar aynı hastane bünyesinde evde bakım hizmeti bünyesinde bulunan doktor, hemşire, asistan vs v. tarafından takip edilip, hastanın raporları, ilaçları, gerekirse ameliyatı ona göre hazırlanıyor. Bizde ise,  hasta yakını kapı kapı dolaşacak ve sorunun ne olduğunu anlamaya çalışacak…

Yani, burada da eksik bir hizmet veriliyor.


Madem, bir hasta için tüm ihtiyaçları karşılayacak bir kurumun bünyesinde böyle bir servis hizmet veriyorsa (zira vermek zorunda) işin başından sonuna kadar hasta takip edilmelidir.  Madem, böyle bir hizmet sunuluyorsa, bağlantılı olarak sunulsun...Bizim içinde değil, biz sırtımızda taşırız yine gereğini yaparız ancak böyle bir hizmet mecburiyeti var ise de yetkili ve ilgililer gereğini yapsın.


  Ve aynı hizmeti vermeye çalışan Gölbaşı Belediyesi gezici sağlık ekibi var.


Gölbaşı Belediyesi Gezici Sağlık Ekibi talep veya duyum  olursa ambulansla birlikte hastayı evinde ziyaret ediyor.  Bünyesinde 1 doktor ve 1 hemşire var. 
Doktor hastayı kontrol ediyor , orada kendine göre teşhisi koyuyor.  Bundan sonrasını siz yapacaksınız! Diyerek ya hastaya ya da hasta yakınına sorunu anlatıyor, çekiyor, gidiyor. Ötesi yok.


Bu hizmette eksik bir hizmet olup, evde yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç olan hastalara yeterli hizmeti veremiyor…
   Veremiyor, diyorum çünkü bunu gördüğüm için söylüyorum..


Zira, Annemin hastalıklarını yazdıktan sonra,  bugün annemi ziyaret eden Belediye Gezici Sağlık ekibinden  1 hemşire  en yakını olarak beni aradı.
Annem 6-7 çeşit ilaç kullanıyor. Şeker, Guatr, Tansiyon, Kalp, Kemik Erimesi…vs.vs. birçok hastalıkları var. 86 yaşında olup, onun en büyük desteği de moralinin yüksek olmasıdır.


   Tabi, en yakınındaki kişi olarak annemin cep telefonundan hemşire beni arıyor.  “Bayram bey, biz Belediye Gezici Sağlık Ekibi olarak annenizi  muayene ettik. Ayakları şişmiş, … ve bu soruna bağlı olarak bacaklarında sorun,  böbrekler de, kalpte vs. sorun oluşmuş olabilir.  Hastaneye kaldırılıp kan tahlilleri yapılıp, ona göre doktorların görmesi lazım.” diyerek o kadar kötü bir tablo çizdi ki ben bile panik oldum. 


     Dedim ki; “Şu anda bunları annemin yanındamı anlatıyorsunuz, bakın benim moralim gitti, annemde de,  ne moral kalmıştır, ne de pozitiflik kalmıştır. Keşke, yanında konuşmasaydınız bunları, ayrıca bana anlatsaydınız. Annemi muayene eden doktor yokmu, keşke o anlatsa bunları bana böyle hastaların yanında rastgele konuşmaz,  morali sıfırlanmıştır.”dedim.

Tabi hemşire bu sözlerimden rahatsız oldu ancak hakikatten de öyle,  hastanın ruh halini de düşünmek lazım. Sağlıksa, bu da daha önemli bir sağlık tedavisidir. Bunu bilmeyecek bir sağlık personelinin hizmeti de eksiktir. 


 Yaklaşık 5 yıldan beri ayak şişliği sorunu da var, zaman zaman şişiyor ve iniyor bunu  yaşayan annemi  Gölbaşı ‘na, orayı yeterli görmeyince Dikmen’deki hastanelere defalarca götürdük sadece  ilaç yazıp gönderiyorlar. Kaynağını hiçbir zaman açıklayamadılar. Bu sorunun  guatr hapıdan kaynaklı olabileceğini söyleyen doktor  bile olmuştu.


Tabi, hemşirenin rahatsız olduğunu anladım. Belki ziyaret ettikleri için teşekkür bekliyordu ancak böyle bir ortam yaşanınca rahatsız oldu… 
 Neyise artık, ben daha sonra HASVAK Devlet Hastanesi Evde Bakım Hizmet Servisi’ni aradım. Orada zaten duran sürekli bir doktor yok. Hemşire telefonu açtı. Durumu anlattım.  Tamam,  gün içinde gider kan alırım, laboratuara gönderirim. ondan sonrasını siz takip edersiniz. “dedi

 

Ben yine de bu konularda ilgilenen herkese teşekkür ederim… Benim, şikayetim bu görevlilerle ilgili değildi. Bu benim şahsi sorunum da değil, kamusal bir eksikliği ortaya koymaya çalışıyorum, hepsi bu.


  Benim şikayetim çalışma sistemiyle ilgili olup,  yukarıda anlattığım olaylardan da anlaşılacağı üzere kurumların birbirinden habersiz kendilerine göre hizmet üretmeye çalışmaları ve bunu da tam olarak yapamamalarıdır.


  Bakın,  sağlıkla ilgili 3 ayrı kurum var. Bu 3 ayrı kurumda birbirinden habersiz aynı amaca yönelik hizmet vermeye çalışıyor. Ancak, bu 3 ayrı kurumda bu hizmeti tam olarak veremiyor. İşte bu kurumları koordine edecek, bu kurumları birbiriyle ilişkilendirecek, bu kurumları gerekirse tek çatı altında toplayıp hastaya başından sonuna kadar hizmet üretecek bir  çalışmanın yapılması yatağa bağlı veya yaşlı hastalar için daha güzel bir hizmet verilmesini sağlayacaktır.


Selam ve Sevgilerimle
26 Ağustos 2016
Bayram Türkmez

 

   SON DAKİKA :  Ve terör bu ülkenin kaderi değildir,  milletimizin  morali, halkımızın birlikteliği ve dirliği yüksek tutulup birbirimizle  kenetlenmeye devam edildiği sürece,  bu zor süreçleri de aşacağımıza inanıyorum.  Artık lanetlemekten bıktığımız terör olaylarının kökü kazınıncaya kadar bu mücadele de güvenlik güçlerinin yanı sıra  yerel yöneticiler ve dinamiklerde birliğimiz ve dirliğimiz adına  bir tarafından tutacak.

 

ŞEHİTLERİMİZ RUHUNUZ ŞAD OLSUN

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.