Gölbaşı :
z     z
22 Ağustos 2016, 10:43
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Mogan Kapanı hayvancılığı ve tarımı bitirdi!

Mogan Kapanı hayvancılığı ve tarımı bitirdi!

 

MOGAN SEL KAPANI KANAL ANKARA PROJESİNİN BİR PARÇASI MI!


MAHALLE SAKİNLERİ ŞEFFAFLIK VE İMAR BEKLİYOR…

 

Gölbaşı Yağlıpınar, Karagedik, Gökçehöyük, İkizce  gibi ÖÇKK bölgesi ortasında DSİ tarafından yapılan Mogan Sel Kapanında sular birikmeye başladı ve gölet oluştu. 

 

   Sel kapanında oluşan gölet ASKİ hattı ile birleştirildi ve  Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olan  Kanal Ankara  ile bağlantılı olacağı öne sürülüyor.

 

  Arazi toplulaştırma çalışmalarınında, Kanal Ankara projesiyle örtüşdüğünü belirten vatandaşlar,  su altında kalan tarlalar yerine ot bile bitmeyecek arazilerden yer verildiğini ve bu durumun tarımı sektörünü olumsuz etkilediği gibi, hayvancılığı da bitirdiğini belirttiler.

 

DSİ tarafından yapılan Mogan Sel Kapanı için kamulaştırma yapılmadı,  irtifak hakları korunmadı.  DSİ yetkilileri de buna seyirci kaldığı  ve bazı kenar kısımların baraj seviyesi altında kalacağı, daha fazla yüzeye gölet suyunun yayılacağı  öne sürüldü.

 

MAHALLE SAKİNLERİ İMARA AÇILACAĞI GÜNÜ BEKLİYOR…

 

Yolların yetersiz olduğunu belirten vatandaşlar, ASKİ hattını da yol olarak gösterdiklerini belirterek, bu hattın sağında 2  ve solunda 1 su hattı var ve burada  kamulaştırmalar yapıldı. 


      İmar geçmesi muhtemel yerlerden vatandaşlar arazi  sahibi olmak için yarışıyor,  burada araziler biraz daha değerlendiği için vatandaşlar kendi aralarında da sorun yaşıyor.

Mahalle sakinleri imarın biran önce geçirilmesini beklerken,  bu bölge deki karmaşaklığında önüne geçileceğini öne sürdü.

 

DOLGU MALZEMESİ OLARAK  TARLA TOPRAĞI KULLANILDI…

 

DSİ tarafından yapılan Mogan Sel Kapanı için dolgu toprağı olarak killi toprak değil,  tarla toprağı kullanıldığı,  bu toprağın çoğununda gübreli olduğu öne sürüldü.

Bundan dolayı suyu tutan setin tam olarak dolduğunda sorunlar yaşanabileceği iddia edildi.

 

HER ASKIDA SINIR DEĞİŞİYOR…

 

DSİ tarafından yapılan göletle ilgili plan askıya çıktığında itirazlar yapılıyor. Her askıya çıkışta yapılan itirazlar sonucu sınırda değişiyor. Ancak, vatandaşlar ayrıntılı bilgi alamadıklarından şikayetçi oluyor.


Ayrıca Su altında kalmayacak yani irtifak denen( Bir kısmı bizim) Tarla toprağını kullandılar ve iş bittikten sonra bu kısmı toplulaştirmadan istemişler.Her askıda sınır değiyor ama sayısal bilgi ayrıntı vermiyorlar..

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.