Gölbaşı :
z     z
20 Ağustos 2016, 13:04
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın siyasetteki genç girişimcileri var...

“Belediye Başkanı Fatih Duruay'ın bir daha aday olacağını düşünmüyorum...”

Gölbaşı'nın siyasetteki genç girişimcileri var...


  Gölbaşı’nda siyaset 1 yıl sonra kazan kaynar gibi kaynayacağa benziyor…


Zaten, gizli saklı çatışmalar kendini hissettiriyor ve bu durum seçimler yaklaştıkça su yüzüne çıkacak.  Şimdi, Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın yanında olan birçok kişi belki de karşısında olacaktır. İnançları gereği,  Menfaatleri gereği  Gölbaşı’na seçilme şansı olan başkan adayının yanında olacaktır.


Şimdi böyle diyorum ya birileri hemen vazife çıkarır,  ben onlar çıkarmadan söyleyim. Önümüzdeki dönem Fatih Duruay’ın başkanlığa yeniden aday olacağını düşünmediğim için böyle yazıyorum.


 (Aday olursa ya da adayım derse o ayrı)  Bunu neden söylüyorum anlayan anlamıştır.


Belediye Başkanlığı Fatih Duruay’a göre değil, eminim ki, başkan olmaktan pişman olmuştur,  kendisi 20 yıldan beri meclis üyesi olarak siyasetin içerisinde ancak, Başkan olunca bu siyasetin çirkin yüzüyle karşılaşmıştır.  Düzgünlerin yanında, şakşakçıları, fırsatçıları, ihanetçileri, yalakaları, dürüstleri, çalışkanları, ikili oynayanları, adam satanları… tembelleri hepsini görme şansına sahip olmuştur.


Kesinlikle pişman olduğunu düşünüyorum.  Birşeyler yapmak istiyor Gölbaşı’na ancak oluşturulan ekibin eksikliğinin yeni yeni farkına varmaya başladığını düşünüyorum.  Eksiklik  ise farklı seslerin çıkmasından, siyasette,  gelecek hesaplarını şimdiden yapanların etkisiyle oluşan kargaşadan kaynaklıdır.
  Fatih Duruay başkan umut ediyorum ki bu kargaşadan huzur içerisinde çıkar,  birde şu Mogan Gölü temizliği ile Konya Yolu geçidini elbirliği ile yaptırabilirse bir eser bırakmış olur.

Belediye Başkanlığı gerçekten zor bir görev,  düzgün insanların zor dayanabileceği, otorite sahibi olmayanların başarılı olamayacağı,  proje üretim ekibi olmayanların eser bırakamayacağı yükü ağır olan bir görevdir. 


Belediye başkanı olacak adam öncelikle ekibini iyi kuracak. Meclis üyelerini iyi seçecek.  Dinsel ve Etnik özelliklerine göre meclis listesi ve görevli  oluşturmayacak,  bu ülkeye, bu ilçeye hangi alanda kim nasıl hizmet edebilir diye düşünerek belirleyecek.


Yoksa,  şu cemaatin adamı, bu etnik kimliğin adamı diye toplu siparişler üzerine ekip kurdurulmaya çalışılırsa sorunlar hep var olacaktır.


Bu zamandan sonra bakın siyasi kavgalar daha da artacaktır. Başkan Fatih Duruay’a baskılar artacaktır,  etrafını rant çeteleri sarmaya çalışacaktır ve de arkadaşlarını birbirine düşürmenin yollarını arayacaklardır.


Bu her seçime doğru giderken böyle olmuştur. Bir de seçim sonrası böyle oluyor.


Belediye başkanı seçiliyor. Onunla birlikte seçimi kazanan yol arkadaşları birbirine düşürülüyor. Onunla birlikte yıllarca mücadele veren arkadaşlarının yolları ayrılıyor. Oysa, gelenin de, gidenin de birbirinden farkı yok.  Bu yöntemle  başkan öz’den gelen önemli dayanaklarını kaybediyor, suni dayanaklarla ayakta durmaya çalışıyor.


Doğru dürüst projelerde üretemiyor ~başkanın kendine özgü projelerle başarılı olmasını istemiyorlar,  dolayısıyla Gölbaşı ve Gölbaşılı yeni yatırımlar konusunda  bir 5 yıl daha kaybediyor.


Gölbaşı’ndaki siyasetin maalesef böyle bir çirkin yüzüde var…

 

///                     ///                        ///

 

Gölbaşı’nda genç yatırımcılar, girişimciler ilçemize değer katıyorlar…


Siyaseti kullanarak ticaretine yansıtan girişimcilerde var. Bu insanların yatırımı da yine Gölbaşı’na dönüyor.  Bugün siyaset yapıpta ilçeye yatırım yapanlar  bazı boşlukları doldurdukları gibi, istihdama da katkı sağlıyorlar. Gölbaşı’na belli markaların gelmesine de vesile oluyorlar.


Girişimcilik konusunda  Belediye Eski Meclis Üyesi Hacılarlı Bekir Yılmaz bunların öncüsü,  CHP Belediye Meclis Üyeliği ve komisyon başkanlığı yaptı.  Gölbaşı Konya Yolu üzerinde bulunan Makromarket, Çağdaş vs. gibi alandan arazileri topladı ve buraya bir işmerkezi kurdu. Gölbaşı’nın  m2 olarak büyüklük alanında en büyük alışveriş mağazaları oldu buralar. Buralara markalar geldi. Son olarakta Makromarket, Çağdaş vd. ticari faaliyetler hizmet veriyor.


Gölbaşı Belediyesi Eski Başkanı Mümtaz Sarıtaş ve beraberinde oğlu Orhan Sarıtaş,  ada restoranı yıktı yerine yeni güzel görüntülü bir sosyal tesis yaptı.  Daha önce Alanya’ya da bir hotel yapmıştı. Ancak, son yaptığı Gölbaşı’na bir yatırımdır.  İstihdama katkı sağlamıştır.


Genç girişimcileden AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan hem eğitime, hem de istihdama çok büyük katkıları oldu.  Gölbaşı’nda açtığı özel meslek okullarıyla ilçede yüzlerce gencin okumasıyla meslek sahibi yaptı.  3 ayrı meslek okulu şu anda da kolej açtı. Burada da yüzlerce insan istihdam edildiği gibi Gölbaşı gençleri de okuma fırsatı, meslek edinme fırsatı ve kolay iş bulma fırsatı buldu.

 

 Heryönüyle ilçeye ve ilçe gençliğine önemli hizmetler sunuluyor...

 


Yine, bir dönem AK Parti Belediye Meclis Üyesi olan daha sonra istifa eden Hürriyet Ergezer serbest müteahhit yapıyordu. Yaptığı siyaseti ticarete dönüştürmesini bilen genç bir girişimci,  arazilere yaptığı yatırımı iyi değerlendirdi.  Müteahhitliğini de kendisinin yaptığı binaların alt katlarını markalaşmış ticarethanelerin gelmesine göre ayarladı. 1000 m2 lik dükkanlar filan yaptı, buraları önce kiraladı, sonra sattı… Nitekim de yine Gölbaşı’na bazı markaların gelmesine vesile oldu. Son olarak Gölbaşı’nın en büyük öğrenci yurdunu yaptı.


Bu yurt sayesinde önemli bir eksiklik giderildiği gibi, hem istihdam açısından hem de hizmet açısından bir katkı sağlamış oldu.


Gölbaşı’nda siyaset yapıpta  kendi emekleriyle böyle girişimcilik ruhunu ortaya koyan insanlar azınlıkta. Belli ki bu bir yetenek olup, o kadar siyaset yapan insanlar arasında her zaman çıkmıyor. Kimisi benim gibi böyle pozitif düşünmüyor , siyasi açıdan değerlendiriyor ancak çözümde ortaya koyamıyorlar.
Siyaset yapmadan üreten birde andezit taş fabrika sahipleri var. Bu insanlar ilçemizin bu alandaki girişimcileri olup, taş kaynakları şimdi bitince başka şehirlerden taş getirip yine Gölbaşı’nda işliyorlar, kesiyorlar, biçiyorlar ve pazarlıyorlar.


Gölbaşı’nda siyaset yapanlar haricinde ilçemize marka kazandıran birçok kuruluş var…

Göl kıyısındaki restoranları ve düğün salonları ilçemize büyük bir katkı sağlıyor.  Konya Yolu başta olmak üzere haymana yolu bölgesinde de sanayi yatırımları büyük bir katkı sağlıyor.


Bu arada ilçemizin eğitimine birçok katkılar veren, birçok derslik ve okul yaptıran Prekons A.Ş. personelinin büyük bir bölümünü çıkartarak, kendini küçülttü.  Bu konteynır üretim fabrikanın fedakar yöneticisi  Faruk Koçgazi’nin bu alanda çok hizmetleri oldu. Sosyal yönü güçlü olan Faruk Koçgazi’ye de Gölbaşılılar adına teşekkür ederim.

 

  Bu arada kendi aralarında çekişmesi bulunan siyasilere sesleniyorum. Bizi sakın kendi siyasetinize alet etmeyin, her zaman olduğu gibi siyasetüstü kalmaya devam edeceğiz...

 

Selam ve Saygılarımla
20 Ağustos 2016
Bayram Türkmez

Onur ~ 23 Ağustos 2016, 11:10

bu övgüyle yazdığınız insanların o yatırımları nasıl yaptığını Gölbaşı halkı çok iyi biliyorda siz neden bilemediniz anlam veremedim. Kimisi silah zoruyla kimisi belediyede olmanın verdiği torpille haksız m2 arttırımlarıyla ...

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.