Gölbaşı :
z     z
11 Ağustos 2016, 13:07
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Türkiye'de yeni bir sayfa açılıyorsa, Gölbaşı'nda niye olmasın!

Türkiye'de yeni bir sayfa açılıyorsa, Gölbaşı'nda niye olmasın!

 

~Demokrasi Nöbetleri meydanlarda bitti…

Gönüllerde ve ruhlarda her daim var…

 

  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da böyle diyor… Başbakanımız Binali Yıldırım’da aynı düşünceleri paylaşıyor ve “79 milyon kenetlenin,  ayrılık, gayrılık olmasın..” diyor.

Ve tüm liderlerin söylediği Hacı Bektaş-ı Veli’nin özlü sözü : Bir olun, İri olun, Diri olun…

  Evet..Bir olacağız, İri olacağız, Diri olacağız.

Yerel de ve genelde her siyasi, sosyal ve kamu yöneticinin verebileceği en büyük hizmetlerden biriside budur.

15 Temmuz hain saldırı sonucu tutulan demokrasi nöbetleri, sadece bir hainliği daha beklemenin yanı sıra birlik ve beraberlik için ortaya çıkan fırsattı. Bu fırsattan birçok İl ve ilçelerdeki vatandaşlar yararlandı,  küskünler barıştı, farklı düşünceler kaynaştı, birbirlerine uzak olanlar yakınlaştı, birbirlerini öcü gibi görünler, öcü olmadığını anladı…

  Akıllı yöneticiler bunu yaptı. Zaten,  Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile diğer siyasi liderlerinde ortak söylemleri ve üzerine basa basa birlik ve dirlikten söz etmeleri bunun için değil mi!

   Bu ülkede yaşayıpta ister yerel de ister genel de en büyük hizmet insanların birliği ve beraberliği için çalışıp, farklı düşünceleri birbiriyle kaynaştırmak, sevgi ve hoşgörü toplumu haline getirip birliği ve dirliği sağlamaktır.

      Bunu ister söylemlerle, ister uygulamalarla, ister müzikle, ister diğer sanat alanlarıyla, isterse başka etkinliklerle yapmak  ülkesini seven her yöneticinin asli görevidir.

       Gölbaşı’nda tutulan demokrasi nöbetinin organizasyonunu kim yaptı bilmiyorum ancak bu anlamda birçok fırsatlar kaçırdı?

      Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın  demokrasi nöbeti sahnesindeki konuşmalarında yalnız kaldığı görülüyor. “Buraya Gölbaşılılar çıksın, halkımız konuşsun…” diye söyleyen Başkan Fatih Duruay'da bunun altyapısını yapmayan organizasyon sahipleri kime, ne için hizmet ediyor anlayamadım.

     Belediye Başkanımız Fatih Duruay’ın etrafında belli ki şakşakçılar çoğalmış, başarılı olmasını istemeyenlerde vardır,  kendi işlerini görülmesi için yağcılık yapanlarda tek tük vardır!

     Onun için Başkan Duruay, çevresindekileri yeniden gözden geçirmesi gerekiyor.

Türkiye’nin her bölgesi önemlidir ancak Gölbaşı’nın daha önemli olduğu ortaya çıkmışken,  buradaki yöneticiler de ne kadar önemli olduğunun farkına varabilmeli,  çalışma ekibinden yaptıkları ve yapacakları projelerle ilgili yazılı raporlar istemelidir, hatta istemekle kalmamalı bu raporları meclis üyeleri, ilçe başkanları, basın ve halkla da paylaşabilmelidir.

Bakalım, hangi müdür ne yapmış, kapasitesi neymiş, ne yapmamış…birde vatandaş olarak baksın.

Benim gördüğüm birçok eksiklikler var, ancak bunlar benim gördüğüm olup, aklımızın erdiği kadarıyla da bunları yazarak anlatmaya çalışıyorum.

 

///                    ///                     ///

 

   25 yıl bu Gölbaşı’nda sahalarda dolaştım. Fotoğraf makinasıyla bir uçtan bir uca giderek muhabirlik/gazetecilik yaptım.  Gazete sahibi ve sorumlusu olarakta  Gölbaşı’yla birlikte büyüdük dersek yerinde olur.

Hatta, Başkan Fatih’le birlikte büyüdük desekte yalan olmaz.  Onun ve bugün siyaset yapanların çoğunun yanında kimse yok iken bizler basın mensubu olarak hiçbir  zaman kapılarımızı kapatmadık, onların sesi olduk. Farklı düşüncelere sahip olmamıza rağmen hiçbir ayrım yapmadık, hiçbir zaman seslerini kısmadık.  Artık,  ben emekli bir gazeteciyim.   Matbaa gazetesini kapattım, 2 adet internet gazetesi var bunlarda ağırlıklı olarak yorum ve söyleşi gazetesi olup,   Gündemle ilgili konularda yazılan haber ve yorumlarla güncelliğini koruyor.  Hatta, bunları bile devretmeyi düşünüyorum.

  Bu saatten sonra halen benim sahalara inip, fotoğraf makinemi elime alıp muhabirlik yapmamı bekleyenler   olabilir, kendilerine göre hesap kitap yapanlar olabilir,  ancak  muhabirlik dönemimiz çoktan kapandı.  Beni, halen muhabir gibi görmek isteyenlere de  sonradan bir sözüm olacak! Üzerimde 25 yılın yorgunluğu halen duruyor...

Şu andaki Gölbaşı basınından çok şikayet var. Siyasete alet edildiklerinden ya da saha da habercilik yapmadıklarından dolayı bir eksiklik olduğu gündemde.    Sahadaki  muhabirler azaldı, sıkıntının büyüğü buradan kaynaklanıyor.

  Ayrıca, geçen dönemden beri gelen yerel basında birilerinin tek seslilik projesi vardı. Yani, yandaş siyasetçiler yerel basının muhalefet yapmaması için destekleme çalışmaları da etkili oldu.  Bunun da etkisi oldu ve zaten ekonomik sıkıntılar içerisinde mücadele veren yerel basın mensuplarını etkiledi.

Bazı gazeteciler gazetelerini kapattı, bazıları başka yerlere gidip çalışmaya başladı ve maalesef yerel gazeteler çok seslilik dönemi ortadan kalktı.

Burada,  Gölbaşı Belediyesi’ne önemli bir görev düşüyor.

Yerel basını güçlendirin, destekleyin ancak objektifliğinden, çok sesliliğinden ve her konuda  her şekilde haberler yapması için cesaretlendirin.

İlçemizde DHA, AA, İHLAS Haber Ajanslarının temsilcileri bulunuyor. Bu insanlar Gölbaşı’nın Türkiye’ye açılan pencereleridir. Bu insanları kendi içinizde, potansiyelini yok ettirmeyin, bu insanlara fırsatlar oluşturun ve Gölbaşı’nın her bölgesini gezsinler, her insanını dinlesinler,  her olumlu ya da olumsuz çalışmaları gündeme getirsinler ki,  Gölbaşı’nın sesi en güçlü şekilde çıksın, vatandaşlar kendilerini görsün.

    STK'ları sadece kahvaltı ya da yemek yemek için davet etmeyin, böyle de alıştırmayın, birazda Gölbaşı'nın sorunlarını gündeme taşımasını bilsinler. Bu STK'larında eleştirisinden, söylemlerinden korkulmasın, bunlarda cesaretlendirilmeli, çok seslilik oluşturulmalıdır.

  ilçemizdeki hem belediye yöneticilerine, hem siyasi partili yöneticilere, hem meclis üyelerine ve diğer dinamiklere söyleyeceğim şudur.

    Yerel gazetecileri özgürleştirin, cesaretlendirin, her konunun üzerine gitmesi, her konuyu yazması ve  çoksesliliği zenginleştirmesi için destekleyin…

 

  Demokrasi nöbetlerimizi toplumsal sinerjiyle de yaşatalım...

 

Selam ve Saygılarımla

11 Ağustos 2016

Bayram Türkmez

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.