Gölbaşı :
z     z
13 Haziran 2016, 02:48
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı'nın aykırı sesi Erdinç Altunkaya ne yapıyor!

Gölbaşı'nın aykırı sesi Erdinç Altunkaya ne yapıyor!

 

Gölbaşı’nın aykırı sesi olarak tanıdım.  Lise yıllarında birlikte okuduk.  Sol guruplar içerisinde yer alıyordu. Halk oyunlarına düşkünlüğü vardı ve mücadeleci kimliğinden hiç şaşmadı…

 

     Özgeçmişini ve siyasi görüşünden kesitler sunduğum Erdinç Altunkaya ile  1980 yılı öncesi ne kadar ters fikirlerimiz olsa da ortak yanımızda çoktu.

 

     Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı’nda Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde CHP Gölbaşı İlçe Teşkilatının açmış olduğu tanıtım alanında beklerken görüştük.   Türkiye siyaseti üzerine de politikalar üretebilen bir kimliğe sahip olan Altunkaya, siyasetin masa başında, bürolarda yapılmasına karşı…

 

Yazan : Bayram Türkmez


    1960 yılında Artvin / Ardanuç ‘ta doğdu.  Babası Çifthoroz Tuğla ve Kiremit Fabrikası’nda şoförlük yapıyordu ve  7 yaşında Gölbaşı GOP Mahallesi’ne taşındılar.   İlkokul 4. Sınıfa kadar Baldudak İlkokulu’nda okudu, Daha sonra Bahçelievler Mahallesi’ne taşınınca İnönü İlkokulu’nda tamamladı.

 

Dr.Şerafettin Tombuloğlu Ortaokul ve Lisesi’nden 1979 yılında  bitirdi, Yüksekokul mezunu.


Lise yıllarında Devrimci Halk Evleri (DEV-GENÇ) saflarında yer aldı.  Halk oyunlarına düşkündü ve kendini bu alanda geliştirdi.  1979 yılında Folklor Eğitim Kurumu’nda  (FEK) eğitime başladı.  1980 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları  sınavını kazandı 3 ay kurstan sonra askere gitti.

 

Askerlikliği bitirdikten sonra 1986 yılında Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak görev aldı.  Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel’in kadro sözünü yerine getirmesini  5 yıl bekledi ancak bir türlü kadro alamayınca buradan ayrıldı.

 

Değişik inşaat firmalarında şantiye yönetmeni olarak  2 yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında EGO’da otobüs şoförü olarak işe başladı ve 2006 yılında buradan emekli oldu.

 

Emekli olduktan sonra da yine boş durmadı,  özel sektörde şoför olarak değişik firmalarda çalıştı ve halen devam ediyor…

 

   SİYASİ HAYATI…

 

   Erdinç Altunkaya’nın siyasi hayatı Lise yıllarında  devrimci olarak mücadele etti. 1980 yılı ihtilali sonrası  SHP’ye üyesi ve İlçe Yöneticisi oldu.  SHP-CHP Birleşmesiyle ortaya çıkan sorunlar sonucu istifa etti.

 

2006 yılında Özgürlük ve Dayanışma Partisi Türkiye Kurucu Üyesi oldu.  ÖDP İlçe Başkanı,  Belediye Başkan Adayı  gibi görevler aldı.
 ( O dönem  ÖDP Türkiye’deki ilk genel kurulunu Gölbaşı Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’nda yapmıştı. )

 

1999 yılı Gölbaşı yerel seçimlerinde ÖDP  Gölbaşı Belediye Başkanı Adayı oldu.   Daha sonra ÖDP’den sol politikalarından uzaklaştığı gerekçesiyle istifa etti.

 

    2004 yılında CHP ‘ye üye oldu.  CHP Belediye Başkan Aday Adayları Erdal Eren, Nazmiye Halvaşi, Nuriye Atabey, Hamit Mermer, Selahattin Aktaş, Şahmar Dalmış gibi isimler arasında aday adayı Nuriye Atabey’in listesinde meclis üyesi adayı oldu.  Ancak,  Erdal Eren aday olmuş, o da kazanamamıştı.

 

1996-1999 yılları arasında Gölbaşı Ekspres Gazetesi’nde yerel ve genel sorunlarla ilgili köşe yazıları yazdı. 

 

İki evlat babasıydı ve çocukları okuyordu. Oğullardan Taylan Dalaman Anadolu Lisesi’ni kazanınca göçü ailece yükleyip Muğla/Dalaman’a yerleşti.  2008-2011 yılları arasında Dalaman’da ikamet etti.  2011 yılında Gölbaşı’na tekrar döndüğünde CHP üyeliğini de Gölbaşı’na aldırmıştı.

2011-2015 yıl arasında CHP Gölbaşı Teşkilatı’nda delege olarak görev yaptı, halen üye olarak devam ediyor.

 

Evli ve 2 çocuk babası olan Erdinç Altunkaya’nın 26 yaşında Taygun ve 22 yaşında Taylan isimli çocuğu var.  Çocukları da CHP siyasetinin içerisinde görev  almış olup, Taygun Altunkaya CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi,  Taylan Altunkaya’da CHP Bartın İl  Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı.

 

Erdinç Altunkaya’ya sorduk.


Türkiye’deki genel siyaset hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

   Türkiye 2000 yılından bu yana karşı devrimi yaşıyor.  Kurucu anlayışı ortadan kaldırıp, Türkiye’yi ortaçağ karanlığına çeken bir politika hakim. Cumhuriyetin kazanılmış olduğu anayasal kurumlar işlevsiz hale getirilip, tek kişinin diktatöryasını oluşturmak, bunun inde  İslam'ı kullanıp, siyasi  faşizmini günlük  yaşamın bir parçası haline getiriyorlar...

 

Pekala muhalefet ne yapıyor?

 

Muhalefet , genel merkez çapında muhalefet görevini yerine getiriyor. 

 

  CHP kurucu irade olarak 1950 yılına kadar olan sürecindeki bazı politikalarına sahip çıkamıyor.

 

  Mevcut iktidar ve sayın Cumhurbaşkanı her sıkıştığında Cumhuriyet Halk Partisi’nin o dönemine yükleniyor.  Özellikle türban konusu.  1934 yılında Cumhuriyet Halk Partisi kongresinde (10 gün sürdü) çarşaf ve peçe olarak partimin tüm il ve ilçe teşkilat yöneticileri  ve halk evleri tarafından tartışıldı.  Sonucunda;  çarşaf ve türban giyimi serbest bırakılmış, peçe yasaklanmış.   O dönemde kadınların çoğu yaşmak, tülbent, yazma …gibi başörtüsü kullanmaya başladı.

 

Zaten, Mustafa Kemal Atatürk’te yasaklamamış ancak “toplum geliştikçe, kadınlarımız bilinçlendikçe bu çarşaf ve peçeyi kullanmayacaklar” demiştir.

 

-Gölbaşı siyasi teşkilatları hakkında ne düşünüyorsunuz?


   
      Burada yöresel siyaset ağırlıklıydı,  eskisi gibi etkili değil.  Ben, hemşehriciliğe hep karşı oldum.  Partinin genel politikaları ile siyaset yapılması gerekiyor.  Delegeler önemli, parti kongre sürecinde 1-2 gün sıkıştırılarak delege seçilmemelidir. En az 10 günlük bir sürede özgür iradesiyle delege seçimleri yapılmalıdır.


 
  Gölbaşı’ndaki siyaset yeterli değil. Bir partinin dinamiği il ve ilçelerdir.  Toplumsal tepkiyi hareket geçirebilmek için çaba harcamazlar ise , genel merkez politikalarının çokta etkili olması söz konusu değildir.

 

  Örnek: Genel Başkanımıza  şehit cenazesi töreninde önüne atılan mermi de, il ve ilçelerde tepkisel alan toplantıları yapılması  gerekiyordu ki etkili olsun.

-Belediye çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

 

Belediye rutin çalışmalarını yapıyor.  Gölbaşı’nın altyapısı yeterli değil. Göl halen problem, halen can çekişiyor, Konya Yolu problem.

-Siyasi teşkilatlardaki sorunlar nasıl çözülecek?

 

  Öncelikle üyeler yöneticisini seçerken akraba,. Hemşehrim diye seçmeyecek.


-Hukukun üstünlüğü konusunda da sokağa çıkılması lazım.   İlçe bürolarında basın açıklamasıyla bu iş olmaz.

 

2012 yılından beri Sayıştay Raporları meclise gelmiyorsa,  TBMM götürülmesi sağlanamıyor.  Hukuk işgal ediliyorsa sokağa çıkıp bağırmalıyız.  Toplumsal muhalefet, siyasi muhalefeti tetikler. Bu iş genel başkanlarla olmaz diyenlere gülüyorum. “Sen ne yapıyorsun” parti genel merkez politikalarını tetikleyecek hareketleri yapamıyoruz.


  Sahip çıkacaksak, sokakta sahip çıkacağız,  ayrıca en büyük eksikliğimiz okumamaktır.

 

    İlçe Genel Kurulu yapılıyor…Genel kurulda öncelikle  ilçe teşkilatının üyeleri konuşabilmelidir. Ancak,  Genel Merkez veya İl yöneticilerinin konuşmasından  üyeler istediği gibi konuşamıyor.  Öncelikle üyeler konuşmalıdır.

 

   Ben partimin üyesi isem,  aidatımı düzenli vereceğim, yeri gelince eleştireceğim, yeri gelince öneriler sunacağım, yeri gelince sokağa ineceğim.

 

    Siyasallaşmanın ederi, inanmadığı bir konuya tepki göstermekten geçer.
   Biz örgütlü toplumdan yanayız. Biz özgürlükçüyüz, Biz Çevreciyiz, Biz halen toprak reformundan yanayız,  Biz Halk denetiminde Devletçiyiz…

 

Günümüzde terör olayları gündem oluşturuyor.  1989 yılında SHP’nin kürt raporu sunuldu. O günkü TBMM’de gündeme alınabilseydi bugün kü terör böyle olmayacaktı.  Siyaseten ortadan kaldırılması gereken sorunları polis/asker gücüyle çözmeye çalıştık.

 

Terörizmin esas amacı uluslar arası  para kazanmaktır. En iyi yaptığımız şey şehit cenazelerini kaldırmak oluyor. Bu ülke iç savaşın eşiğine hızla sürükleniyor.”

 

     Gölbaşı’lı siyasetçilerin hiç gündemine almadığı  bu tür genel siyaset konularını, emekçi siyasetçi Erdinç Altunkaya ile yaptığımız söyleşi ile sizlere sunduk.

 

Selam ve Saygılarımla
13 Haziran 2016
Bayram Türkmez

Rıza ÇELEBİ ~ 13 Haziran 2016, 10:09

İslam Dini Hak ve Hukukun gözetildiği korunduğu Adalet Dinidir. İslam Dininde Faşizm Hırsızlık Hukuksuzluk ve Zulüm yoktur. Kişisel hatalar İslam Dinine bina edilemez.\nÜlkemizde Kürt terörü değil, Pkk terörü vardır. Derinlerin politikaları ülkemizi ve insanlarımızı bugünlere getirmiştir. Aşılamayacak hiç bir problem yoktur. Ümitvar olalım.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.