Gölbaşı :
z     z
30 Mayıs 2016, 18:48
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Çerkez halk oyunları büyüledi...

Çerkez halk oyunları büyüledi...

 

     Gölbaşı Kafkas Derneği tarafından düzenlenen  Abrek  (Çerkez Savaşçıları, Direnişçileri)   " Gölün Yıldızları”  konulu  etkinlik düzenledi.  Gölbaşı Belediyesi'nin destekleyerek açılışını yaptığı Çerkez Sürgünü Anıtı'ndan sonra düzenlenen bu sosyal etkinlikle birlik ve beraberlik mesajları verildi.

 

Gölbaşı Kafkas Derneği tarafından düzenlenen  Abrek "Gölün Yıldızları" Kafkas Halk Dansları Topluluğu ve Nıbjeug Tiyatro Grubu gösterileri programı  Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlendi.

 

  Düzenlenen programa Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey, MHP İlçe Başkanı Mahmut Aksoy, Gölbaşı Kafkas Derneği başkanı Tolga Gencer, Muhtarlar, STK başkan ve temsilcileri ileçok sayıda katıldı. Programda "Gölün Yıldızları" Kafkas Halk Dansları Topluluğu gösterimleri ile konukları büyülerken, Nıbjeug Tiyatro Grubunun tiyatro  gösterimi büyük alkış aldı.

 

“ETLE TIRNAK GİBİYİZ”

 

Programda konuşma yapan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay “Bu anlamlı programda, böyle müstesna bir halk dansları ile  birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ve hissettiğim onuru hangi sözle anlatsam az gelir. Çok geniş bir yelpazede hayat bulan Kafkas kültürü, gittiği her diyarda, sevginin, saygının ve öz değerlere sahip çıkmanın örneği olmuştur. Yüzyılı aşkın bir süre önce Gölbaşı’mıza gelip yerleşen ve o günden bu güne iç içe kardeşçe yaşadığımız, iyi ve kötü günlerde hep birlikte olduğumuz, etle tırnak nasılsa, o derece bütünleştiğimiz, Kafkas kökenli kardeşlerimiz var. Hacımuratlı, Yağlıpınar, Gökçehöyük ve İkizce’ye 1860’larda gelmiş hemşerilerimiz var. Bugüne kadar hep birlikteydik, bugün de birlikteyiz, yarınlarda da hep birlikte olacağız. Bu vesileyle, gerek bu organizasyonda emeği geçen, gerekse katılımlarıyla bizleri yalnız bırakmayan, tüm konuklarımıza çok teşekkür ediyor; birliğimiz ve dirliğimiz daim olsun diyorum.” Dedi


 

Başkan Duruay’a Plaket

 

Programda Gölbaşı Kafkas Derneği Başkanı Tolga Gencer, Gölbaşı Kafkas Derneği’nin yapmış olduğu programlara desteklerinden dolayı   Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’a teşekkür plaketi takdim ederken, ayrıca Çerkes kıyafeti olan sharkhon hediye etti.

 

ABREK NEDİR?

 

 ABREK  AYNI ZAMANDA;  ZUBEYDET ŞHAPLI İSİMLİ YAZARIN KİTABIDIR.
 KUZEY KAFKASYALILAR DERNEĞİ

 

Yazar  Zubeydet shapli  Abrek'i şöyle açıklıyor.


Abrek o insandır ki, bir yemin üzerine, hayatını bir tek gayeye adamıştır. bu adak: suçlunun ortağı olan bütün bir medeniyet dünyasının gözleri önünde, insanlık kanunları ve hislerine rağmen, büyük bir barbarlıkla, yüzaltmış milyonluk bir dev tarafından vahşetle çiğnenen yurdunun, tahkir edilen milletinin müdafaasıdır. abreğin bir tek düşüncesi, bir tek ülküsü vardır: kafkas dağlarının hürriyeti! o, onun için yaşar, onun için ölür... hiç bir abrek düşmanın eline diri olarak düşmemiştir.

 

Ayrıca bursa birleşik kafkasya derneği halk dansları topluluğu'nun adıdır.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.