Gölbaşı :
z     z
17 Mayıs 2016, 17:50
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşılı Çerkezlerden Sürgün Anıtı açılışı...

Gölbaşılı Çerkezlerden Sürgün Anıtı açılışı...

 

 

 GÖLBAŞI HACIMURATLI’DA ÇERKES SÜRGÜNÜ ANITI AÇILIŞI YAPILACAK…

 

  Gölbaşı’nda yaşayan Çerkezler kurmuş oldukları  GÖL-KAF çatısı altında bir araya gelerek,  Hacımuratlı Mahallesi’nde 21 Mayıs 1864 yılında Büyük Çerkes Sürgünü anısına  anıt yaptırdı.  Yapılan Anıt 21 Mayıs 2016 tarihinde açılışı yapılacak.


  
 Gölbaşı Kuzey Kafkasyalılar Dernek Başkanı Tolga Gençer,  büyük çerkes sürgününü temsil eden anıtın açılışına Gölbaşı halkını da davet ederek, “Geçmişimizde yaşamış olduğumuz acılarımızı unutmamak ve unutturmamak  adına, bizim derdimizle hemhal olanlara bir teşekkür etmek adına tüm halkımızı bekliyoruz.”dedi.

 

Gölbaşı Belediyesi’nin de desteğiyle yapılan anıtta taşa saplı bir kılıç’ta bulunuyor. Aslına uygun olarak yapılan kılıç Mogan Bıçak’ta yapıldı.

 

  İlçemizde Hacımuratlı, İkizce, Yağlıpınar, Gökçehöyük  Mahalleleri'nin yoğun olarak çerkez kökenli vatandaşlar yaşıyor. Diğer taraftan ilçemizde birçok bürokrat ve aktif siyaset yapan çerkez kökenli vatandaşlar bulunuyor.

 

 Sosyal Medya hesabında Gölbaşı Kuzey Kafkasyalılar Dernek Başkanı Tolga Gençer tarafından  yapılan açıklama şöyle;

 

        “  2011 yılında Ankara Gölbaşı'na bağlı Kafkas Kökenli olan dört köyden (Hacımuratlı, Yağlıpınar, İkizce, Gökçehüyük) üyelerin bir araya gelerek kurmuş oldukları Gölbaşı Kafkas Birliği Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin 2013 yılından bu güne kadar Gölbaşı Belediyesi yetkililerince görüşmeleri, Belediye Meclisinde verilen önergeler neticesinde Türkiye'de ilk kez bir Çerkes Köyü'nde 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü anısına; tasarımı Gölbaşı Kafkas Derneği'nce, İnşası ise Gölbaşı Belediye'since yapılmış olan anıt,21 Mayıs 2016 tarihinde tamamlanarak açılışı yapılacaktır.


      Açılış ve anma programına tüm halkımız davetli olup her bir hemşehrimizin katılımı bizleri onurlandıracaktır.     Geçmişimizde yaşamış olduğumuz acılarımızı unutmamak ve unutturmamak adına, bizim derdimizle hemhal olanlara bir teşekkür etmek adına tüm halkımızı bekliyoruz.

 

Tarih 21 Mayıs 2016
Yer :Hacımuratlı Mahallesi Kültür Merkezi Önü
Saat: 12:00

 

Program:


 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
Protokol Konuşmaları
Sürgünde Kaybettiklerimiz ve Tüm Geçmişlerimizin Anısına Mevlid-i Şerif Ve Dualar
(Hacımuratlı Köyü Camisi’nde)
İkram
Kapanış

 

Tolga GENÇER
GÖL-KAF Yönetim Krl Bşk

Rıza ÇELEBİ ~ 18 Mayıs 2016, 10:38

Türk Yurdu, zalimlerin zulmüne maruz kalan, yurtlarından sürülen nice mazlumların bağrına basıldığı, acılarına ortak olunduğu, Milletimizin engin hoşgörüsüyle yeşerip, boy attığı cihanda emsalsiz bir vatan toprağıdır. 72,5 milletin ortak kaderi olan, kız alıp kız veren Albayrağın altında vatan müdafası verilen İslamın tek ve en önemli kalesidir.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.