Gölbaşı :
z     z
14 Mayıs 2016, 15:13
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Orhan Şahin kimdir? Neler yaptı...

“Gölbaşı'nda BBP nasıl kuruldu, kimler kurdu, kimler aday oldu!”

Orhan Şahin kimdir? Neler yaptı...

 

    1980 öncesi de Ülkücü olarak mücadele vermiş,  o dönem yıllarca cezaevlerinde yatmış daha sonra yoluna Büyük Birlik Partisi çatısı altında devam etmiş,  Büyük Birlik Partisi (BBP) Gölbaşı Teşkilatı deyince ilk akla gelen isim Orhan Şahin’i tanıtacağız…

 

    Arşivimizdeki bilgiler ve kendisiyle yaptığımız söyleşi ile ortaya çıkan birçok bilinmeyenlerinin yanı sıra, Gölbaşı’nda bugün siyaset yapanlardan birçok ismin BBP kurucusu arasında yer aldığını da göreceksiniz.

 

        Mücadeleci hayatına siyaseti katan ve daha sonra evlatlarıyla inşaat şirketi kurarak serbest ticaret yapan Orhan Şahin’in  hayatından kesitler  sunuyoruz…

 

       1960 yılında Artvin Ardanuç’ta doğdu.  İlkokul  ve Ortaokul’u  Artvin’de,  Liseyi Gölbaşı  Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi’nde bitirdi. (1977 mezunu)  Gazi Üniversitesi’ne bağlı  Kırşehir  Eğitim Enstitüsü’nde eğitim görürken 1980  yılında ülkücü saflarda yerini alıp  siyasi olaylardan dolayı tutuklandı.

 

  1980 yılında  Sağ-Sol çatışmalarında bir eyleme katıldığından dolayı tutuklandı. Kırşehir Cezaevi’nde 14 ay kaldıktan sonra tahliye oldu.
     Ancak,  bu arada 1980 ihtilali olmuştu.  Tahliye olunca hemen askere alındı,  Ankara Dışkapı’da inzibat olarak askerlik yaparken tekrar tutuklandı.

 

      Daha önce siyasi suçlarla ilgili olaylara bakan  mahkeme sonuçlarından dolayı yeniden tutuklandı.  Konya ‘da, Eşkişehir ve sonunda İmralı adası Cezaevi’nde yattı.   Askerlik süresi ile birlikte arkadaşlarıyla  8 yıl hapishane hayatı oldu.  Ülkücü guruplar arasında yer alan  Orhan Şahin,  Siyasal örgütlere yardımcı olmak, siyasi bir gurupla  birlikte adam yaralaması suçlarından arkadaşlarıyla birlikte hapiste yattı.

 

   Tahliye olduktan sonra kamu da iş bulamadı.  Kamu haklarından men cezası da olan Orhan Şahin,  yeni bir dava açarak kamu haklarından men cezasını kaldırttı.  Kamu hakları mahkemece  iade edildi.


     1988 yılı sonunda  Çankırı Tarım Kredi Kooperatifine  sınavla işbaşı yaptı.


    1 yıl çalıştıktan sonra Türkiye Elektrik Kurumu’na hükümlü kontenjanından   Gölbaşı bölgesine atandı.  Gölbaşı’nda TEK’te 26 yıl hizmet etti.  Son olarak TEDAŞ Teknisyen Uzman kadrosunda yer aldı.  2010 yılında buradan emekli oldu. Ancak, hem çalıştı, hem de siyasetini devam ettirdi.

 

     Gölbaşı’ndaki siyaseti  1992 yılında Muhsin Yazıcıoğlu’nun MHP’den ayrılmasıyla birlikte aynı safta yer aldı.  BBP Kurucular Kurulu üyesi oldu.

     1992 yılında Gölbaşı ilçesinde BBP teşkilatı kuruldu. 


     Kurucular arasında  Adnan Şafak, Mehmet Atak, Orhan Şahin, Nazım Kaşkatepe, Halil Öztürk, Nevit Bilgin, Mustafa Yüce, Yaşar Tosun, Devlet Okman, Erdoğan Kurtoğlu ... gibi isimlerle BBP teşkilatı kuruldu…

 

    Devlet Okman Kurucu başkan oldu, daha sonra Adnan Şafak,  Halil Öztürk,   Nevit Bilgin, Mustafa Yüce, Yaşar Tosun, Orhan Şahin…  gibi isimler ilçe başkanlığı yaptı.

 

     Bu arada Gölbaşı  Alperen Ocakları kuruldu.    Ali İhsan Güçlü, Gökhan Koçak,  Cemalettin Yıldırımoğlu, Ziya Yıldırımoğlu, Alparslan Güçlü,  Ensar Topsakal ve Burak Gülhan   gibi isimler Gölbaşı Alperen Ocağı’na  başkanlık yaptı.

 

     BBP Gölbaşı teşkilatı yönetiminin değişmeyen ismi olan  Orhan Şahin,  2004 yılından 2012 yılına kadar  BBP Gölbaşı İlçe Teşkilat Başkanı olarak görev yaptı.


        Aynı zamanda BBP Merkez Disiplin Kurulu’nda görev yapıyordu.   Bu görev 2014 yılına kadar devam etti , 2014 yılı sonrası   Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmayı başladı ve halen bu görevi devam ediyor.


        Her seçim döneminde milletvekili adayı olan ve kadrolu milletvekili olarak anılmaya başlayan Orhan Şahin  birçok defa milletvekili adayı   olmak üzere 1 defa da Gölbaşı Belediye başkan adayı oldu.


       Gölbaşı’nda Büyük Birlik Partisi’nden belediye başkan adaylarının tespit edilmesinde de büyük rol oynayan Orhan Şahin   önemli isimleri de BBP’ye kattı.

 

      Bunlardan bazıları;   Daha önce ANAP’tan milletvekili adayı olan Fehmi Koç BBP Gölbaşı Belediye Başkan Adayı, (1994),  TEDAŞ Daire Başkanı Osman Kurt  BBP Adayı oldu (1999), Birlik Radyo sahibi, sosyalliği ile tanınan  Murat Bahadır Akkoyunlu  (2004) aday oldu. 2009 yılında başkan adayı oldu ancak çekildi. İl Genel Meclis Üyesi adayı Gökhan Koçak’ı destekledi.  2014 yılında Ahmet Yüce Belediye Başkan Adayı oldu.


     Bu isimlerin tespit edilmesinde, adaylıklarında katkıları olan Orhan Şahin partisine bir dava olarak bakmakta olup,  helikopteri düşerek hayatını kaybeden Genel Başkanları   Muhsin Yazıcıoğlu’nun bıraktığı siyasi mirasın peşinden gidiyor… 


   Helikopterin düştüğü   Keş dağları Kanlı Çukur Mevki’ndeki acı haberi aldığında,   aynı gün  arkadaşlarıyla  bölgeye  giden Orhan Şahin  her 25 Mart’ta da  mezarının başında programa katılıyor.


      
      Evli ve 2 çocuk babası olan Orhan Şahin’in evlatları da eğitimlerini tamamlayıp biri İnşaat Mühendisi diğeri ise Jeoloji Mühendisi oldu.  Evlatlarıyla birlikte NSR İnşaat Taahhüt firmasını kurdu. Bağımsız olarak ticarete böylelikle  başlamış oldu. (2012)

 

     Çocuklarıyla kurduğu bu firma ile  yap-sat müteahhitlik işleri, taahhüt işleri yapmaya başladı. 

 

Halen bu sektörde faaliyetleri devam etmekte olup, güncel olarak Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi ek binası, Etimesgut Huzurevi İnşaatı kamu işleri ile bazı özel firmalara danışmanlık hizmetinin yanı sıra yap/sat işleriyle de daire – dükkan satışları  yaparak firmasını hergeçen gün güçlendiriyor…

 

       Gölbaşı’nda siyasetin yanı sıra serbest meslek faaliyeti gösteren inşaat işleriyle de tanınmaya başlayan Orhan Şahin, davasının peşinde olan, karınca misali de olsa katkı vermeye çalışan, ülkenin birliği ve dirliği konusunda hassasiyetleri olan,  muhafazakar milliyetçi kişiliği ile tanınıyor.

 

Selam ve Saygılarımla
14 Mayıs 2016
Bayram Türkmez
  

Rıza ÇELEBİ ~ 14 Mayıs 2016, 16:01

Ülkücülük ve Alperenlik Türk Milli menfaatlerinin tehlikeye girdiği anda, düşmanlarının karşısına Allah rızası için dikilip, hadlerini bildirenlerin rant ehli değil, dava ehli olanların otağıdır. Orhan ŞAHİN ağabeyimizde ali menfaatler için mücadele verip, medreseyi yusufiyeden nasiplenen, çizgisini değiştirmeyen kıymetli bir Ülkücü ve Alperendir.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.