Gölbaşı :
z     z
10 Mayıs 2016, 21:36
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Ey oğul -5- Azimli Ol

Ey oğul -5- Azimli Ol

 

Ey Oğul-5


AZİMLİ OL


Zeki Sarıhan


Ey oğul!


Korkak, kararsız ve yılgın insanların hayatta bir başarıya imza attıkları görülmemiştir. Böyle insanların ufuklarında varmak istedikleri bir menzil de zaten yoktur.
Senin başarmak istediğin insanlığın büyük amaçların olmalıdır. Bunlar zengin olmak, kolayından üne kavuşmak, herkes tarafından sevilmek, çok uzun yaşamak gibi bireysel amaçlar olamaz.


Eline bir zenginlik geçer, bir makam sahibi olur veya ün kazanırsan, seni sevenler çok olursa bunları da insanlığa yarar için kullanmasını bilmelisin.
Bilimde, sanatta, toplumsal mücadelede başarılara ancak planlı, disiplinli bir çalışma ile ulaşabilirsin.


Çıktığın yolda seni bekleyen birçok engeller olacaktır. Defalarca başarısızlığa uğraman mümkündür. En büyük engel sendeki kararsızlık, yılgınlık ve korkudur. Her yenilgi senin için ders çıkarılacak bir deneyim olmalıdır. Edison’un elektriği bulmak için beş bin deney yaptığını unutma. Usta olmak için çırak olmaktan korkmamalısın.


Ey oğul!


İlgi ve yeteneklerinin uygun olmadığı işlere soyunma. Her işi başarmaya da özenme. İlgi ve yeteneklerine uygun işi seçer ve bunda uzmanlaşmaya çalışırsan başarmaman için bir neden yoktur. Kendine güven. Çalışma mekânına ‘’BAŞARACAĞIM’’ diye yazan bir levha as ve umutsuzluğa kapıldığın an ona bakarak azmini hatırla.


Tarihte ve günümüzde başarılı olan insanların hayatlarını gözden geçirirsen başarılarının hiç de rastlantısal olmadığını göreceksin. Define avcıları bile, eğer bir hazineye kavuşmuşlarsa büyük bir ihtimalle bunları ilk kazma vurdukları yerde bulmuş değillerdir.


Atalarımız ‘’Azmin elinden bir şey kurtulmaz’’ diye boşuna söylememişlerdir.  Benim okuduğum öğretmen okulunda yabancı dil dersi yoktu. Bir arkadaşımız İngilizceye merak sardı. Bu dili kendi kendine o kadar iyi öğrendi ki tercümanlık bile yaptı.


Kendimden de bir örnek vereyim.  Bazı derslerden zayıf alan öğrencilere de anlatırım: Lise sıralarında boş zamanlarımı hep kitap okumakla geçirirdim. Canım ders çalışmayı hiç istemezdi. Bunun sonucunda notlarım düşük gelmeye başladı. Son sınıfta mezun olamayacağım veya ancak orta derece ile diploma alacağım kaygısına kapılınca mezuniyet sınavlarının yapılacağı son bir ayın başında sıkı bir biçimde çalışmaya başladım.  Sınavlarda bütün notlarım dokuz ve on gelmeye başladı.  Anladım ki, çalışınca başarılamayacak ders ve yapılamayacak iş yoktur.


Tek gözü gördüğü halde ünlü bir romancı olmayı başaran, elleri olmadığı halde ayaklarıyla yazı yazıp resim yapan, çeşitli buluşlarda bulunan insanların öyküsü sana örnek olmalıdır. Bunlar hep azimle ve kararlılıkla başarılmıştır.


Zaman senin asla israf etmemen gereken en büyük sermayedir. Onu geri kazanmamız mümkün değildir. Verimsiz işlerle boşa giden her zaman dilimi, elimizden kayıp giden büyük bir fırsattır.


Milyonlarca insanımız, ne yazık ki günlük hayatlarını devam ettirmekten başka herhangi bir amaç taşımaksızın zamanlarını kahvehanelerde oyun başında harcıyor. Televizyon başında dizi filmlerinin karşısında zaman öldürüyor. Siyasi ve sosyal sistem, onlara yüce ülküler aşılamadığı gibi, onların yeteneklerini de öldürüyor. Aksi halde onları kolayca yönetemeyeceklerini biliyorlar.


Sen böyle bir çoğunluk içinde erime. Azminle ve çalışkanlığınla kendini yetiştirip seçkin bir insan ol. Halkının elinden tutup kaldırmaya çalışan halkçı bir seçkin. Onlar ne kadar yükselirse senin merteben de o derece artar. (8 Mayıs 2016)

 

Rıza ÇELEBİ ~ 11 Mayıs 2016, 10:45

Ey Oğul Şanlı Türk Tarihinin şerefli sayfalarında büyük medeniyetlere zaferlere ismini yazdıranların hepsi Milletimizin bağrından çıkan Türk oğlu Türk Devlet adamları ve Komutanlarıdır. Dönme ve Devşirme idareciler Türk İslam profiline bürünselerde soyaçekim kanun gereği hep ihanet yoluna sapmış, Devlete Millete zulm ederek hayatı zehir etmişlerdir.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.