Gölbaşı :
z     z
06 Mayıs 2016, 23:52
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık ile söyleşi...

“Türkiye gündemine gelen İlçemiz Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık'ı ziyaret ettik.”

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık ile söyleşi...

 

GÖLBAŞI CUMHURİYET BAŞSAVCISI ALİ ÇALIK’LA HOŞ SOHBET…GÖLBAŞI ÜZERİNE SÖYLEŞİ YAPTIK…


       Ankara Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı iken Ocak 2014 yılında Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanan Ali Çalık’ı makamında ziyaret edip hem tanıştık, hem de Gölbaşı üzerine söyleşi yaptık.

 

      Gölbaşı’nda çok önemli davalarla ve konularla da ülke gündemine gelen Başsavcı Ali Çalık’ı yaşını göstermeyen  ciddi  duruşu, adaletin omuzlarına vermiş olduğu  sorumluluğun yükünden biran olsun uzaklaşıp  Gölbaşılı iki hemşehri  gibi sohbet ettik.

 

    1972 Giresun / Görele  doğumlu olan,  2. çocuğunun dünya ya yeni merhaba demesinin mutluluğunu yaşarken görüştüğümüz Başsavcı Ali Çalık’a “saçlarınız boyamı acaba!” demekten de kendimi alamadım. Zira, beyazlamış saçlarımla kıyaslayınca simsiyah duruyordu göz alırcasına…

 

     İstanbul, Eskişehir ve Gölbaşı ayağı da olan kamuoyunda Tapu ve Emlak Operasyonu olarak bilinen soruşturmayı tamamlayan ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile gündeme gelmişti en son olarak. Ancak, biz bunları da konuşmadık.

      Başsavcı Ali Çalık yerel basına da ilgi gösteriyor, objektifliğe dikkat çekiyor,  yerel basının zorluklarını da iyi biliyor.
  
          Sohbet ederken,    Gölbaşı’yla ilgili  kendisine bazı  sorularda sorma fırsatı bulabildim. 

 

       Bayram Türkmez:   Gölbaşı’na alıştınız mı? Sevdiniz mi! Gölbaşı hakkında ne düşünüyorsunuz?


Başsavcı Ali Çalık:    “Gölbaşı  gölleriyle birlikte, başkentin nefes alınabilecek ve hergeçen günde gelişen güzel bir ilçesi.  Şehir merkezinde çarpık yapılaşma olmuş ancak çevre mahallelerde Özel Çevre Koruma’nın olumlu  etkileri görünüyor.  Şu anda Gölbaşı’nda kasaba ve kent kültürünü yaşayan insanları barındırıyor 20 yıl sonra tamamen şehir kültürünü yaşayan bir Gölbaşı olacağı şimdiden görülüyor. Nüfus hergeçen gün artıyor,  gelecekte belki İncek bile Gölbaşı’ndan ayrılarak ayrı bir ilçe olabilir.   Gölbaşı’nın çevresinde fazla yapılaşma olmaması cazibe merkezi haline getiriyor.”


Bayram Türkmez :  Mogan Gölü hakkında ne düşünüyorsunuz?


    Başsavcı Ali Çalık :  “Mogan Gölü’nün çevresi ağaçlandırılsaymış daha güzel olurmuş. Ancak halen geç kalınmış değil,  çevresindeki boş alanlar, hatta mülkiyetli bahçeler bile ağaçlandırılabilir.  Eymir Gölü çevresi bu konu da kendini belli ediyor.  Mogan Gölü’nün  temizleme konusunu basından izliyoruz. “

 

      Bayram Türkmez : Yaşınızı göstermiyorsunuz bunu neye borçlusunuz?


Başsavcı Ali Çalık : “ 44 yaşındayım.  Önceden çok spor yapardım. Futbol oynardım,  yürüyüşleri eksik etmezdim.  Gölbaşı’na geldim geleli birkaç kilo  aldım,  iş yoğunluğunun yanısıra, birde Ankara merkezden gelip gidiyorum zamanla ilgili sorun yaşıyorum.  Ancak, Eymir Gölü çevresinde yürümeyi çok istiyorum. Yeni dünya ya gelen bebeğimiz biraz büyüsün,  zamanımız daha uygun olacaktır.”

 

    Bayram Türkmez :  Gölbaşı’nda en çok hangi suç dosyalarıyla karşılaşıyorsunuz?

 

Başsavcı Ali Çalık :  “Gölbaşı’nda nüfus sürekli artıyor.   Genel olarak hırsızlık olayları en fazla görülüyor ancak ilçe nüfusuna ve cografi şartlara göre asayiş olaylar çok fazla değil..  Başkent Ankara’nın giriş çıkış yolları buradan geçiyor dolayısıyla  yapılan aramalarda  kaçak ürünler  yakalanıyor.  Asayiş açısından  nüfusa göre çok değil. “

 

Bayram Türkmez :  Gölbaşı’na bu adliye binası  yetiyor mu? Nüfus artıyor,  personel artıyor!

 

Başsavcı Ali Çalık :  “Bu adliye binası artık küçük geliyor.  Yeni bir adliye binası için birkaç araziye baktık ancak  uygun arazi bulamadık.  Sonucunda mevcut bulunan binamızın yerine yeni bir adliye binası yapmayı düşünüyoruz. Buradaki arazimiz yeterli,  belediyemizin de katkısı olacak. Şu anda projelendirilmiş bir çalışma henüz yok. Ancak,  gündemimizde.”

 

Tanışma ziyaretinin soru/cevap şeklindeki sürdüğünü farkediyorum, devamında çok deli sorular aklıma geliyor ancak zamansızlığı beni durduruyor...


       Ve   Gölbaşı Vilayetevi Sosyal Tesisleri’nde  katıldığı bir toplantıdaki   konuşmasında “Adaletin kuvvetli, Kuvvetlinin adil olması gerekir” sözü de yerel gazete manşetini süslemişti ve aklımda kalmışlığı vardı...

 

Görev bilinci ve  görevinin  ağır sorumluluğunun yükünü taşımasının  yanı sıra  Nezaketini  de hissettiren  Başsavcı  Ali Çalık’la Sohbetimiz bittiğinde çayımı nasıl içtiğimi fark edemedim. 

 

   Bu  sohbetten teşekkür ederek ayrılırken,    başka  bir ziyaretimizde de,  gündemdeki yerel ve ulusal  konular ile ilgili söyleşi  olabilir kimbilir…

 

Sevgi ve Saygılarımla

Bayram Türkmez

 

GÖLBAŞI CUMHURİYET BAŞSAVCISI ALİ ÇALIK’IN ÜLKE GENELİNDE   BASINDA VE SOSYAL MEDYADA  GÜNDEME  GELDİĞİ  KONULAR…

 

1-Yargıda Birlik Platformu’nun  Gölbaşı Vilayetlerevi Sosyal Tesisleri’nde yapılan 4. Toplantısının açılış konuşmasını yaptı.  700 civarında hakim ve savcıya hitap etti. (2014)

 

2-Gölbaşı’na atandıktan sonra Türkiye gündemiyle ilgili birçok önemli davaya da bakan Başsavcı Ali Çalık  “"Casusluk", "devletin ve "Kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği" iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında, soruşturmasını tamamlayarak fezleke yazdı. (2015),


3-  Sosyal medya fenomeni fuatavni bile “UYAP kablosunu bilgisayarına takarsa benim adli dosyalara ulaşabileceğimi zanneden Gölbaşı C. Başsavcısı kadar çılgınsınız!” diye  14 Mart tarihli tıwıttır hesabından yazarak birilerinin de çılgın! olduğu mesajını  veriyordu!
 
   4- Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2015/4088 nolu soruşturma dosyasıyla başlattığı,   Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, rüşvet almak ve vermek,  resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık  soruşturma kapsamında İstanbul’dan başlayıp, Eskişehir ve Gölbaşı’nı da kapsayan zanlılardan oluşan  kamuoyunda  Tapu Operasyonu olarak bilinen  dava ile gündeme gelmişti.  Dava şu anda Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmekte olup, gizlilik kararı da kaldırılmıştır.(2015)

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.