Gölbaşı :
z     z
28 Nisan 2016, 10:46
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Adalet konusunda çok mücadele verdik-3

“Arı kovanına çomak soktuğumuzu sonra dan anladık...”

Adalet konusunda çok mücadele verdik-3

 

  İLLE DE ADALET, İLLE DE ADALET…

 

  “Adalet konusunda çok mücadele verdik..” başlıklı yazımın devamı  olarak bende iz bırakan bir hatıramı daha  aktarmak istiyorum. Detaylar fazla ancak  hepsine değinmeyeceğim.

 

 

Selam ve Saygılarımla

28 Nisan 2016

Bayram Türkmez

 

    Gölbaşı’nda gazeteciler arasında haber ve yorumlarımdan dolayı  en fazla mahkemesi olan kişi benim,  yine adalet konusunda en mağdur olanda benim ancak bu mağduriyetim hiçbir zaman hukukun üstünlüğüne inanmamı engelleyemedi…
      
  Yıl : 1994


   Yine bir gün  avukat arkadaşım mahkeme kararı sureti getirdi önüme koydu...

 

Gölbaşı’nda bir Bağımsız Belediye Başkan adayı  Y.D.  ile ilgili sahtecilikten ceza almış yerel mahkemenin kararı. Aslında konu basit. Kiracı olduğu işyerinin kira kontratını işyeri sahibi adına kendisi imzalayarak muhasebe işlemlerini yaptırmış,  işyeri sahibi Örencikli Satı Bozkurt teyze ile anlaşamamış ve mahkemeye düşmüş. (Örencikli Satı Bozkurt  teyze, Gölbaşı'nın  okullara, hastaneye en büyük yardımseveri ayrı bir hikayesi var. Küçükken ekmeğini çok yedik. Çocukları Mehmet, Nazım, Hanife...okuldan arkadaşlarım hepsine buradan selam gönderiyorum.)

 

Konu sahtecilik olunca,  aslında siyasette yapamaması lazım,  aday olamaması lazım yani kamu haklarından mahrum olması lazım.  Bizim için bir haber konusu bu.

 

  Dolayısıyla haber yaptık.  Manşet filan vermedim ancak ara sayfada  “Sahtecilik suçundan ceza aldı.” diye haberi verdim.  Konu basit bir sahtecilik olayı ancak sonuçları ağır olabilecek bir durum. Zaten birde daha önce yaşadığım  Adliye’deki Mahkemeler Yazı İşleri Müdürü, İcra Müdürü  vd. kişilerle ilgili davalarımla da ilgisi var.


                   
  Konunun önemi açısından  Y. D. hakkında bilgi vermezsem hikayenin bir ayağı eksik kalacak. Burada esas konumuz Y.D. değil, esas konumuz adaletin işleyişi konusunda yaşadığım sıkıntıları anlatmaktır...

 

        (Habere konu olan kişi Y.D. Adliye’de çay ocağı işletirken,  Adliye’deki herkesle ahbap, çavuş ilişkisi var.  Çay ocağını bıraktıktan sonra emlak aracılığı işlerine giriyor. O dönemin kaymakamı Oğuz Berberoğlu  (1987-1992) ile yakın ilişki haline giriyor. Oğuz Berberoğlu daha sonra Erzurum Valisi oluyor ve  ilişkileri devam ediyor… (Oğuz Berberoğlu rahmetli oldu mezarı Gölbaşı’ndadır) 
 
   Gölbaşı’lı olan Y.D. tam bir ticari zeka olup,  müthiş şekilde büyüyor.   Yaklaşık 10 yıl içerisinde Petlas gibi değişik holdinglerde hisse sahibi oluyor, Işık tv. diye televizyon kuruyor. Tabi, arkasında bir siyasi partinin de bazı temsilcileri var olduğu da çok dillendirildi. Sonun da uluslar arası iş yapmaya başlıyor. Şu anda bildiğim kadarıyla en son Amerika’ya yerleşti ancak yine de Gölbaşı ile bağlantısı var. Daha sonra 28 Şubat kararlarından etkinlendi. Holding hisselerini filan devretti,  televizyonu kapattı  kendini inşaat işlerine verdi… Gölbaşı’nın yararlanması gereken müthiş bir ticari zekaydı . Y.D. nin hikayesi ayrı bir kitap bile olur.)


        Neyise, biz ana konumuza dönelim.


Biz kira kontratına sahte imza atarak kiracılığını sürdüren Y.D. nin haberini yaptıktan sonra  siyasiler bunu kullandı.  Haklıyız ve elimizde belgemiz olduğu için dava da açamıyor…Ancak, daha önce adliye deki müdürlerin  haberleriyle de ilişkili olduğu söyleniyor bana, uyarılıyorum…

 

Birgün büromda otururken yine bir telefon geldi. “Bayram bey, Eymir Gölü imrahor tarafındaki kuyuya bir ceset atmışlar. Haber yapmak isterseniz diye aradım.” diye, kim aradı belli değil…İçimde de bir sıkıntı var. Emniyet Müdürlüğünü aradım,  sordum, öyle bir şey yok dediler. Jandarma mı bakıyor oraya acaba diye sordum. Onlarda yok öyle bir şey dediler.  Bu durum benim içime de bir kuşku düşürdü. Belli ki o gün bişeyler olacaktı.

 

 Ticaret merkezinde çok sakin bir katta büromuz.   O gün birkaç değişik daha telefon gelince şüphelendim iyice bir sorun var dedim kendi kendime. Akşamüzeri oldu büromdan çıktım alt kata indim.  Karşımda bir baktım Y.D. duruyor.  Yanımda da Yozgatlı bir arkadaş vardı. Arkadaş bunlar sohbet edecekler, uzun sürer  diye beni bırakıp,  beklemeden aşağıya mahalleden arkadaşımız olan Cafer’in anahtarcı dükkanına gitti.  Ben de konuşacağız sanıyordum. Çünkü,  konuşmaya başlamıştık.  O arada gözlüklerimi kendi elleriyle çıkararak bir kenara koydu. Derken arkadan başıma bir yumruk geldi şimşekleri gözümde çaktı adeta ve kendimi yerde buldum.  Gözümü biraz açar gibi oldum baktım 4 kişi ben yerdeyken saldırıyor. Bağırış çağırış tabi bunların saldırısına uğradım.

 

Ancak, bunların içerisinde tek bildiğim Y.D., öbürlerini tanıyorum da isimlerini bilmiyorum…Yapacak bişeyimiz yok. Gazetemiz var elimizde,  adalet var…  Bu arada saldırganlardan bazı isimleri de öğrenip hemen gidip Gölbaşı Polis Karakolu’na şikayetimi bildirdim.  Gazetemizi siyah başlıkla “Zorbalar”, “Kınıyoruz.” Diye manşetlerle çıkardık. Gölbaşı’nda ne kadar siyasi parti temsilcisi varsa,  ne kadar sevmeyen esnaf varsa hepsi saldırganları kınadı. Tabi, saldırganların isimlerini gazete de açık açık yazmıştım. 

 

  Dönemin Emniyet Müdürü Feridun Boz’du. Kendisiyle bende görüşürdüm.  Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Hacıkamiloğlu idi.  Gazetemiz ile eleştiriyoruz, kınıyoruz ve sürekli gündemde tutarak tepki gösteriyoruz. Olayın üzerine gidilmiyor diye…

 

   Sonun da Emniyet ekipleri saldırganlardan 3’ünü bulmuş, ifadelerini almış. Y.D. ortada yok. Yani Gölbaşı’nda ancak ifadeye çağrılmıyor. Birgün Emniyet Müdürü Feridun Boz’un makamına gittim ve sordum. “Neden ifadeye çağrılmıyor, ifadesi alınmıyor. Şikayetçiyim.” diye.

 

    Y.D. nin böyle bir olaya gireceğine de kendisi de inanmıyordu sanırım. “Sizi yüzleştiriyim.” dedi, “tamam” dedim.  Sonra dan da  Savcı bey ifadeye çağırmadı, talimat vermedi benim yapabilecek bişeyim yok.”dedi.


    
   Anladım ki birilerinin eli üzerindedi.  Yapacak bir şey yok.  Gazete de yazdığımız ve kınadıklarımızla kaldık.  Bugün kü Belediye Başkanı Fatih Duruay bile kınadıydı. 

 

      Tabi, konu savcılığa gitti Y.D. hiçbir zaman savcılığa çıkmadı, ifade vermedi  ve dava delil yetersizliğinden takipsizlikle sonuçlandı.


   
        Bu adaletsizliğe rağmen, Bu ülkede halen hukukun üstünlüğüne inanmışlığımı kaybetmedim. Biz derdimizi birşekilde anlatma  imkanımız oluyor,  ya derdini anlatamayanlara neler oluyor? Diye düşünüp sistemin nerede eksikliği varsa onun giderilmesi gerektiğine inanıyordum…

 

       Gölbaşımızın ticari zekası Y.D. ilçe sınırlarını aşıp,  Türkiye çapında iş yapınca artık ulusal basınında dikkatini çekmiş. Hürriyet Gazetesi’nden Yalçın Bayer’di sanırım. Y.D. ile ilgili hayat hikayesini yazmaya başladı.  Nerelerde, nasıl işler yapmış,  kimlerle yapmış! Yazı dizisi gibi köşesinde yazmaya başladı. Bayer’in köşesinde  1.gün, 2. Gün derken sonunda Y.D. den bir açıklama okudum.  Y.D. kendini anlatıyordu.   

 

    Zaten, bizimle sorun yaşadıktan  kısa zaman  sonra  Y.D. Gölbaşı’ndaki işlerini tamamen tasfiye etmişti. Ulusal çapta işler yapmaya başlamış, daha sonra da uluslar arası işlere başlamıştı.  
   
     Adalet konusunda yaşadığımız sıkıntalara örnek olması açısından bu konuları anlatıyorum. Böyle 2 ayrı önemli konu daha anlatacağım. Adaleti yaşamakla ilgili bayağı bir sıkıntı yaşadık ancak hiçbir zaman hukukun üstünlüğünü yok saymadık, saymayı da düşünmedik.  Kişilerin yaptığını da kurumlara kesinlikle mal etmedik.  Onun içinde ne yaşarsak yaşayalım ille de adalet, ille de adalet…diyeceğiz ki toplumsal olarak özgüvenimizi ve huzurumuzu kaybetmemek için nedenimiz olsun…

 

Saygılarımla

Bayram Türkmez

Rıza ÇELEBİ ~ 28 Nisan 2016, 12:34

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
5 + 3 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.